HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Tiltakoznak a vállalkozók a bérellenőrzés miatt

t: 154

Tiltakoznak a vállalkozók a bérellenőrzés miatt

A január 1-jével bevezetett új adórendszer sok szempontból kedvező a vállalkozói szektornak, például alacsonyabb társasági adót tartalmaz, másfelől a korábbinál egyszerűbb, kevesebb adminisztrációs terhet jelent, és támogatja a gyermekvállalást – mondta Rogán Antal, a gazdasági és informatikai bizottság elnöke a Magyar Televízió Az Este című műsorában.

A fideszes politikus felhívta a figyelmet arra: mivel a szuperbruttó kivezetését nem tudták megoldani egy lépésben, tisztában voltak azzal, hogy szükség van bérkorrekcióra, ezért fogalmaztak meg az Országos Érdekegyeztető Tanácsban egy 4-5 százalékos ajánlott bérfejlesztést az alacsony jövedelmű munkavállalók számára. Hangsúlyozta: nem akarnak mást, mint ennek betartását.

Dávid Ferenc, a VOSZ elnöke azt mondta: jó esély van arra, hogy megvalósuljanak az ajánlott bérfejlesztések, de egy ilyen éles helyzetben ez szerinte nem várható január-februárban. Hangsúlyozta: egy ajánlásról van szó, melynek nincs jogilag kötelező ereje.

A vállalkozók ugyanakkor a belügyeikben való beavatkozásnak tekintik azt, hogy ma munkacsoport alakul, amely a cégeknél azt ellenőrzi, hogy az új adórendszer miatt senkinek ne csökkenjen a bére. Dávid Ferenc szerint ugyanis a versenyszférában nem az állam a munkaadó.

Dávid Ferenc végső eszköznek, egy rossz szcenáriónak nevezte azt, hogy a munkaadók adott esetben megvonhatják a munkavállalók kafetériáját, vagy akár el is bocsáthatják őket. A vállalkozók képviselője azt mondta: nem ellenérdekeltek a 4-6 százalékos bérfejlesztésben, de szerinte bizonyos ágazatokban forráshiány miatt ösztönzők kellenek, és átmeneti jelleggel költségvetési pénzek bevonása is szükséges lehet. Rogán Antal ezzel szemben azt mondta: elképzelhető, hogy ösztönzőket találjanak, de azok nem érinthetik a költségvetés kiadási oldalát. A VOSZ elnöke erre a munkaerő-piaci alapokat nevezte lehetséges forrásnak.

Rogán Antal azt mondta: a jövő hét elején terveznek egyeztetni a munkavállalókkal, de az OÉT-en született egyezség végrehajtását elvárják.

hirado

2011.02.16. 10:46

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek