HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > ÜZLET > Izmosabb lett a forint

t: 130

Izmosabb lett a forint

A forint a térségbeli trendhez igazodva erősödött hétfőn, a várakozásoknak megfelelő választási eredmény nem befolyásolta árfolyamát: az eurót hétfőn délután négy órakor 264,90 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a péntek délutáni 266,67 forint után.

A dollárt 194,96 forinton jegyezték 1,3595 dolláros euró árfolyam mellett hétfőn délelőtt. Péntek délután a dollár 198,80 forint, az euró 1,3433 dollár volt.

A svájci frank 184,22 forint volt 185,69 forint után, 100 japán jent hétfőn 208,95 forinton jegyeztek a pénteki 212,62 forinttal szemben.

Az euró hétfőn közel egy hónapja a legmagasabb árfolyamot érte el a dollárral szemben, köszönhetően annak, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek megállapodtak a görög pénzügyi segélymechanizmus részleteiről.

Az euró hétfőn reggelre az 1,37-os dollár jegyzés közvetlen közelébe erősödött a péntekre még jellemző 1,35 alatti szintről, majd kora délutánra 1,36 alá korrigált.

A miniszterek 30 milliárd eurós csomagban egyeztek meg, amelyet igény szerint további 10 milliárd eurós IMF hitel egészíthet ki. A hitelkeret 5 százalék körüli kamattal lesz igénybe vehető, két százalékponttal a mostani piaci kamat alatt. A terjedelmes és masszív uniós pénzügyi "védőháló" bejelentése sokat oldott a befektetők kockázatosabb eszközökkel szemben felvett tartózkodó magatartásán, erősödő lendületet adva a térségbeli devizáknak.

A lengyel zloty hétfőn a nemzetközi trendhez igazodva 3,86-es euró jegyzés környékére erősödött vissza - miután az ország politikai, pénzügyi és katonai vezetését gyakorlatilag "lefejező" repülőgép katasztrófát követően a péntekre jellemző 3,8450-es euró jegyzésről a hét végén 3,89 fölé gyengült.

A forint mozgását is a nemzetközi befektetői hangulat alakulása igazította a régiós trendhez, így a magyar deviza hétfőre virradóra a nemzetközi devizapiacokon tartott 266,50 körüli euró árfolyamról 265 közelébe erősödött.

A hétvégi választás nem szolgált meglepetéssel, a papírforma szerinti eredményt már beárazták a piacok.

Az MTI londoni tudósítója által a City elemzői közössége körében végzett felmérésből kiderül, hogy a piacok egyértelműen üdvözlik azt az "egyedülálló lehetőséget" a szerkezeti reformok végrehajtására, amit csak egy erős kormányzati pozíció képes nyújtani. Mivel azonban a Fidesz gazdasági és költségvetési terveiről keveset tudnak, egyelőre kivárásra rendezkedtek be.

Több nagy londoni ház már a magyarországi választásokkal foglalkozó előzetes elemzéseiben a Fidesz-kormány felelős költségvetési magatartását jósolta. Például a HSBC bankcsoport szerint a piac korábban túlárazta a Fideszhez kötött politikai-költségvetési kockázatokat, tekintettel a párt "viszonylag biztató" múltbeli költségvetési teljesítményére. A JP Morgan értékelése szerint pedig az előző Fidesz-kormány költségvetési szempontból konzervatív volt, és a párt döntéshozói tudatában vannak a fenntartható költségvetési politika szükségességének.

A Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő vezető elemzője hétfőn a Reuters hírügynökségnek adott interjúban a Fidesz gazdasági terveivel fennálló kétségekkel kapcsolatban rámutatott, hogy "a fiskális pálya bizonytalanságai miatt továbbra is indokolt a magyar adóskockázat közepes befektetői kategóriát jelentő "Baa1" besorolása, és a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás fenntartása." Az elemző kulcsfontosságúnak nevezte, hogy "a Fidesz-kormány ne térjen el az előző kormány irányvonalától, amely Magyarország hitelképességének helyreállítása felé vezetett".

Elemzői vélemények szerint a piacok az új kormány első intézkedéseire, a gazdasági és költségvetési tervek részleteire várnak, elsősorban az EU-IMF hitelkeret beígért újratárgyalására. A forint árfolyamának alakulását ezalatt az idő alatt - negatív belföldi hírek hiányában - a nemzetközi piaci hangulat, a térséggel szemben felvett befektetői magatartás alakulásától teszik függővé.

A világgazdasági fellendülésbe vetett bizalom erősödésével összefüggésben javuló befektetői hangulatban, az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben felmerült kételyek enyhülésével párhuzamosan a térségbeli devizáktól mérsékelten erősödő árfolyam trendet, illetve az elért árfolyamszint őrzését várják a héten.

A forint árfolyamának további alakulását illetően nem lehet figyelmen kívül hagyni az erősödéssel szemben a 265-ös euró jegyzés környékén jelentkező, erőteljes devizapiaci technikai ellenállást, illetve a gyengüléssel szemben 268-as euró jegyzés környékén várható technikai ellenállást. A 265-ös euró jegyzési határ tartós átlépése esetén a forint új, erősebb mozgási tartományba léphet.

hirado

2010.04.12. 17:08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek