HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > A fiatalok második kedvenc pártja a Jobbik

t: 107

A fiatalok második kedvenc pártja a Jobbik

A Forsense felmérése szerint a fiatalok körében a Jobbik támogatottsága mára meghaladta a szocialistákét, a 18 és 24 év közöttiek körében pedig a párt kétszer akkora bázissal rendelkezik, mint az MSZP.

Tavaly januárban a Jobbik a teljes lakosságon belül 1 százalékos, míg a biztos szavazó pártválasztók körében 3 százalékos támogatottsággal rendelkezett, ma azonban már 8 illetve 15 százalékos tábort tudhat maga mögött - állapítja meg közvélemény-kutatásában a Forsense.

A fiatalok második legnépszerűbb pártja

A kutatásból kiderül, hogy a Jobbik szavazótáborának növekedése különösen a férfiak és a legfiatalabbak körében jelentős. A párt a 25 év alattiak táborában a Fidesznek is komoly vetélytársává vált a választások előtt, az MSZP pedig csak a 60 évnél idősebbeknél tapasztalt előnyével tud a teljes népességben a Jobbik elé kerülni.

Eközben alig több mint egy év alatt 7-ről 20 százalékra nőtt azok aránya, akik közel érzik magukhoz a Jobbikot, és 57 százalékról 44 százalékra csökkent azoké, akik úgy nyilatkoztak: maguktól távol állónak tartják a pártot.

A Forsense februári vizsgálata rámutat, hogy a Jobbik mai szavazóinak fele 2009 elején még bizonytalannak mondta magát, vagy eltitkolta preferenciáját. Támogatóinak 24 százaléka a Fidesztől érkezett, 12 százaléka pedig az MSZP-től.

Összességében a megkérdezettek 41 százaléka inkább fél a Jobbik nézeteitől és támogatóitól, 37 százalék szerint azonban a párt új szemléletet hoz a magyar politikába.

A Jobbik komoly vetélytársa a Fidesznek

A válaszadók 4 százaléka nagyon jónak, további 23 százalék pedig jónak tartaná a párt parlamentbe jutását, míg 27 százalék tart tőle - áll a Forsense elemzésében.

A vizsgálat arra is kitér, hogy a választások közeledtével karakteresebbé vált a megkérdezettek pártokkal kapcsolatos véleménye. Korábban a Jobbikkal szimpatizálók 60 százaléka tartotta a Fideszt is szimpatikusnak, jelenleg viszont csak 40 százalékuk.

Ez fordítva is igaz: ma a Fidesz szavazóinak 12 százaléka érzi magához közel a Jobbikot, szemben a tavaly őszi 21 százalékkal. Azonban még így is legalább 300 ezer Fidesz-szavazó szimpatizál a radikális párttal.

A Forsense hangsúlyozza, hogy a Jobbik bázisa folyamatosan formálódott az elmúlt egy évben. "Az internetet saját hálózatának építésére jól használó városi radikális szubkultúra fiatal támogatói növekvő számban egészültek ki a magyar gazdasági és társadalmi válság konfliktusait a bőrükön tapasztaló vidéki, középkorú támogatókkal is" - áll a jelentésében.

Budapestet még nem hódította meg

Eszerint a párt szavazóinak több mint 40 százaléka községekben lakik. Budapest súlya egyre kisebb a Jobbik bázisában, és regionálisan is nagy különbségek mutatkoznak. Észak Magyarországon a radikális párt 15 százalékos támogatói körrel rendelkezik a teljes népesség körében, míg ott az MSZP jelenleg 11 százalékon áll.

Hasonló mozgás tapasztalható a Jobbik bázisán belül ideológiai értelemben is. A biztos szavazó pártválasztók körében a párt a magukat középre helyezők körében is 20 százalék feletti támogatottságot ért el.

A Forsense kutatása januárban és februárban, 1000 véletlenszerűen kiválasztott személy telefonos megkérdezésével készült.

hirado

2010.03.05. 10:37

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek