
Mindnyájan látjuk, mekkora problémát okoz ma hazánkban a cigánykérdés, a cigánybűnözés. Bár jól tudjuk, a kifejezés nem azt jelenti, hogy minden cigány bűnöző lenne, mégis kevés olyan tája van ma már Magyarországnak, ahol ezt a fogalmat csak hírből ismerik. Ezek egyike a Balaton-felvidék, gyönyörű és békés falvaival, városkáival. Az itt élőket egészen másfajta veszélyek fenyegetik, a külföldi tőke gátlástalan felvásárlásai, és a Balaton kisajátítása. Főként az ingatlanáraknak köszönhetően a cigány kisebbség elenyésző létszámban van jelen, és zömében problémamentesek.
Éppen ezért nagy vihart kavartunk egy kis faluban, a Veszprém megyei Felsőörsön terjesztett szórólapunkkal, melyen egy olyan beruházás terveire hívtuk fel a lakosok figyelmét, amely a pályázati kiírás szerint „roma zenei szakkollégiumot” létesítenének egy a Norvég Alap pályázatán elnyert több százmillió forintos beruházás révén az egykori úttörőtábor helyén.
Szórólapunkon olyan, politikai elfogultsággal (legalábbis irányunkban) aligha vádolható portálokról származó információkat gyűjtöttünk össze, amelyek tárgyilagosan tartalmazták a készülő beruházás irányszámait. Vagyis 120 férőhely, 2 677 866 Euro pályázati támogatás, magyarországi és külföldi cigány fiatalok, stb.
Ennek ellenére a megyei napilap címoldalán már másnap vészriadót fújtak az ügyeletes liberális megmondó emberek, jelen esetben Felsőörs Község polgármester asszonya és a sajtó munkatársa, mert szerintük „cigánykérdést” csináltunk az ügyből. No, ha már megvolt a „hívó szó,” mint vérszagra a cápák, megjelent a képben a Népszabadság tudósítója is, hogy tovább fokozza a hangulatot, szintén címlapon hozva a történetet. Azt azonban már nem tudta megkerülni, hogy a „fagyi visszanyaljon”, vagyis a diszkrimináció-labdát visszapasszoltuk az ellenfél térfelére, mert mégis milyen dolog az, hogy a zeneileg tehetséges, ámde „szerencsétlenségükre” nem romának született hátrányos helyzetű gyerekek ki vannak rekesztve ebből a „roma zenei szakkollégium”-ból?
Ekkor érkezett el a történelmi pillanat, a beruházó cég vezetője személyes megbeszélést kezdeményezett velünk. A történelmi találkozóra egy balatonalmádi kávézóban került sor, ahol a beruházó kifejtette, neki nem érdeke ez a nagy sajtónyilvánosság, és egyébként tisztességes, korrekt módon tájékoztatott a projektről. Megerősített abban, hogy a falu vezetése kisujját sem mozdította azért, hogy a helyben élőket korrekt módon tájékoztassa az ügyről. A találkozón garanciát vállalt arra, hogy a táborban kizárólag előzetesen megszűrt „zsenipalánták” lesznek művészi zenére okítva, valamint hogy a nagy nyomásnak engedve nem cigány fiatalok előtt is megnyitják kapuikat.
Helyi országgyűlési képviselőjelöltként kifejtettem, hogy a helyben lakók érdekében szeretnénk, ha szavatolni tudnák a környék nyugalmának és biztonságának megőrzését a tábor működése idején is. Emlékeztettem arra is, hogy a Jobbik nem cigányellenes párt, csak a cigánybűnözést, mint jelenséget szeretné visszaszorítani a bűnözés egyéb formáival egyetemben. A közbiztonság és a vidék nyugalmának megőrzése elsőrendű feladatunk, ebben semmilyen kompromisszumot nem ismerünk.
Emlékezzünk: Sajóbábonyban megjelent a Gárda, mindenki rasszizmust kiáltott, és az eredmény: rendőrőrs nyílt a településen. Ha Felsőörsön csak annyit sikerült elérnem, hogy a lakosság korrekt tájékoztatást és garanciákat kap a beruházótól, és beleszólhat az életét érintő döntésekbe, már megérte felszínre hozni a helyi liberális vezetés által takargatott témát.
Közel fél évvel ezelőtt a szentkirályszabadjai reptér engedélyezési eljárásába sikerült szakhatóságként bevonatni a falut kezdeményezésemre, többek között ez miatt ismételtették meg a hatósági eljárást. Akkor is a lakók vették rá az „alvó” önkormányzatot, hogy szálljon síkra jogaiért. Kampányom elején célul tűztem ki, hogy választókerületem mind a 31 településének érdekeit harcosan védelmezem majd mind jelöltként, mind pedig megválasztásom után országgyűlési képviselőként is. A továbbiakban is ehhez kívánom tartani magam. Ígérhetem, hogy ott leszünk, ahol a Balaton tönkretétele vagy kirablása felmerülhet.
Felsőörsön 14-én vasárnap az általános iskola tetőterében tartandó lakossági fórumunkon a helyieknek is bebizonyítjuk, hogy a Jobbik az egyetlen igaz választás.
Ébredj Balaton!
Kepli Lajos
országgyűlési képviselőjelölt
Jobbik Magyarországért Mozgalom
Veszprém megye 2. választókerület
2010.02.13. 10:00