HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Kuncze megfutamodott a sajtó elől

t: 383

Kuncze megfutamodott a sajtó elől

Július 3-10-e között rendezték meg a Márton Áron nyári Egyetemet, melyet a határon túli fiataloknak szerveznek évek óta. Az elsőt még 1999-ben, az ötödiket pedig idén. Tavaly is szerettek volna, azonban az oktatási tárca úgy döntött: nem támogatja a kezdeményezést, melynek költsége eddig egyszer sem lépte túl a 7 millió forintot. A gondola információi szerint a 2005-ös rendezvénysorozatot szűkös keretek között szervezték, így a megszokott közel kétszáz hallgató helyett, most csak valamivel több mint százan vettek részt a műsorokon.
A rendezvény hagyományos programjai között szerepel, hogy minden évben a parlamenti pártok vezető politikusait is meghívják egy-egy beszélgetésre. 2003-ban például Kovács László, Kuncze Gábor, Schmitt Pál és Dávid Ibolya beszélgettek el a határon túli fiatalokkal, idén azonban a szocialisták már nem tartották fontosnak a részvételt. Az MDF részéről az elnökasszony, a nagyobb ellenzéki párttól pedig Révész Máriusz volt hivatalos, míg a kisebbik kormánypárt elnöke Kuncze Gábor az előző hét végén kereste fel a Márton Áron Szakkollégiumot.

„Ne foglalkozzatok a kettős állampolgársággal!”

Hajdú M. Christian, marosvásárhelyi származású, negyedik éve Budapesten élő egyetemi hallgató lapunknak elmondta: néhány határon túli egyetemista úgy döntött, hogy a december 5-i népszavazás előtt mutatott szabad demokrata álláspont hatására egy Alternatív Szakállas Bácsi díjban részesítik a liberális pártot. Ezen felül több kérdést is megfogalmaztak volna, melyben választ vártak Bauer Tamás, Pető Iván, vagy Eörsi Mátyás kijelentéseire. Korábban már megírtuk, hogy a kettős állampolgárság ügyében a liberális politikusok több érdekes nyilatkozattal is szolgáltak. Eörsi például egy interjújában tökéletesen megértette Románia álláspontját, hogy nem akar a székelyeknek területi autonómiát adni, hiszen a magyar kormány sem kívánja ezt megadni a kínai textilkereskedőknek. Eörsi elmondása szerint azért sem támogatná a kettős állampolgárság megadását a határontúliaknak, mert az erdélyi magyarok kilencven százaléka a Fideszre szavazna, és az nem érdeke az SZDSZ-nek. Bauer a vajdasági magyarokat kritizálta, Pető Iván pedig az erdélyi cigányság magyar útlevélhez jutásával riogatta az anyaországi közvéleményt egy kereskedelni rádiócsatornán.

A kezdeményezés azonban kiszivárgott és fél órával a Kuncze Gáborral való találkozás előtt a nyári egyetem szervezői is tudomást szereztek az Alternatív Szakállas Bácsi díjról, így Hajdú M. Christiant nem engedték Kuncze Gábor közelébe. Kuncze miután érkezésekor megtudta, hogy a sajtó is kíváncsi a beszélgetésre, kizáratta a szervezőkkel a helyszínen is megjelenő fotósokat, operatőröket és újságírókat, annak ellenére, hogy a nyári egyetem programja teljesen nyilvános volt és több korábbi rendezvényéről is tudósított a sajtó.

A gondola úgy tudja, hogy a zárt körben megtartott beszélgetést Kuncze Gábor rövidre fogta – két esztendővel korábban több mint két órán át tartott a disputa -, és unalmasra. A kínos témákat feltűnően kerülte, a kettős állampolgárság kérdésre elől például úgy tért ki, hogy a határontúliakat inkább az érdekelje, hogy minél hamarabb uniós polgárokká váljanak. Informátorunk elmondása szerint a liberális párt elnöke minden lehetőséget megragadott arra, hogy a Fideszt szidhassa, és az országban történt negatív folyamatokért is a legnagyobb ellenzéki pártot tette felelőssé.

Ellehetetlenítik a szakkollégiumot

A Márton Áron Szakkollégium 1999-ben kezdte el betölteni valódi hivatását. Célja, hogy minél több határontúli diák tanulhasson ösztöndíjas rendszerben egy szakkollégiumi képzéssel kiegészítve. Az eredeti tervek szerint többek között ez az intézmény hivatott a határontúli értelmiség utánpótlását megoldani. Lapunk információi szerint a kormányváltás után (2003-ban még teljes összeget kaptak) átlagosan 45 millió forinttal kap kevesebbet a kollégium, ami lehetetlen helyzetet teremtett az intézményben.

Az Óbudán található kollégium ezer diákot képes elszállásolni – eredetileg kizárólag határontúliakat -, ám a vezetés néhány évvel korábban az egyik épület egy teljes emeletét – 140 fő – kiadta a Budapesti Műszaki Főiskola hallgatóinak. A 2003 óta hivatalban lévő új vezetőség ezt a létszámot idén meg kívánja kétszerezni azzal, hogy még egy emeletet adnak bérbe valamely magyarországi felsőoktatási intézménynek. Az intézmény ugyan ezáltal 24 milliós többletbevételhez fog jutni számításai szerint, mivel a magyar állampolgárságú hallgatók által fizetendő kollégiumi díj kiegészül azzal a normatív alapon járó állami lakhatási támogatással, amely „deviza külföldinek” számító határon túli magyar egyetemistáknak nem jár. Így egyértelmű, hogy a határontúli hallgatók kárára történik a profit megszerzése. Fontos tudni, hogy egy erdélyi, vagy felvidéki egyetemista egy sikeres felvételi esetén nem kaphat sem az ELTE, a Műszaki, vagy a Közgazdasági Egyetem kollégiumában helyet a számukra fenntartott Márton Áron Szakkollégiumra hivatkozva.

Értesüléseink szerint a hallgatók nyomására végül nem a nappali tagozatos szintet, hanem a féléves részképzéseken résztvevő hallgatók szintjén szabadítanák fel az újonnan érkező magyar állampolgárságú hallgatók számára, ami azt eredményezte, hogy a határontúliak saját kollégiumukban, ha így folytatódik, kisebbségbe szorulnak…

hirstart

2005.07.14. 10:53

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek

Kép betöltése ...