
Az országos tisztifőorvos döntése értelmében hétfőtől a legmagasabb, hármas fokozatú hőségriadó van érvényben. Ilyet most először rendelnek el itthon. A Fővárosi Védelmi Bizottság Demszky Gábor elnökletével rendkívüli ülést tart a hőség miatt hétfő délelőtt 9 órától a Főpolgármesteri Hivatalban - azokról az intézkedésekről döntenek, amelyekkel enyhíthetik a nagy meleg okozta kellemetlenségeket.
Hármas fokozatú hőségriasztást az előírások szerint akkor rendelnek el, ha a napi középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a 27 fokot.
A hármas fokozatú hőségriadónál a katasztrófavédelmnek is készenlétben kell állnia. Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője a Független Hírügynökségnek korábban elmondta: összegyűjtötték a nagy légterű, légkondícionált intézmények címét. A nagy kánikulában ide mehetnek el azok, akik egy kis enyhülésre vágynak. Szintén listát készített a katasztrófavédelem azokról az áruházakról, szupermarketekről, amelyek autópályák közelében vannak. Erre azért van szükség, mert egy esetleges baleset miatt kialakuló több órás dugóban ezekből az üzletekből tud a kataszrófavédelem vizet vinni a beszorult autósoknak - tette hozzá.
Ha a nagy hőségben esetleg áramkimaradás lenne, a katasztrófavédelem arra is felkészült, hogy aggregátorokat szállítson az áram nélkül maradt közintézményeknek, elsősorban a kórházaknak.
A következő napokban még inkább odafigyelnek a kórházakban a betegekre, főleg a fiatalokra és az idősekre, gondoskodnak testhőmérsékletük hűtéséről és a kellő mennyiségű folyadékról. A fővárosi útfelújításoknál korlátlan vízfogyasztási lehetőséget biztosítanak a nehéz fizikai munkát végzőknek, és a pihenőidő betartását is fokozottan ellenőrzik. Háziállatainkra is érdemes külön figyelmet fordítani. Árnyékos hely és a bőséges víz elengedhetetlen számukra is.
A Fővárosi Polgári Védelem munkatársai hétfőtől Budapest 12 legforgalmasabb csomópontján palackozott és zacskós vizet osztanak az autósoknak illetve a járókelőknek, a Fővárosi Vízművek Zrt. pedig újra munkába állítja mobil vízcsomagoló egységét a Deák téren.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. hétfő hajnaltól éjjel-nappal összesen 20 locsolóautóval hűti Budapest utcáit. Műszakonként akár 1500-1800 köbméter vizet is felhasználnak, hogy lehűtsék a 60-70 fokra felhevült aszfaltot. Nappal a lakótelepek, illetve a sűrűn lakott városrészek mellékutcáin, éjjel a fő- és tömegközlekedési útvonalakon járnak a kocsik, déltől ötig néhol a villamossíneket is hűtik.
hirado.hu/FH
2007.07.16. 09:27