
Az ÁPV Rt. hamarosan kiírhatja a Bábolna Zrt. privatizációs tenderét, március végén ugyanis lejárt annak a pályázatnak a beadási határideje, amelyben a Bábolna Zrt. két leányvállalatának - a kerteskőinek és a szendrőinek -, valamint azok eszközeinek és ingatlanjainak eladását hirdették meg.
A tervek szerint a társaság és a Nemzeti Földalap (NA) szakembereiből álló értékelő bizottság ma vagy holnap megjelöli az általa legjobbnak vélt ajánlatokat. A Bábolna privatizációját a kormány ahhoz köti, hogy szabadítsák meg a "koloncoktól" az anyavállalatot. Ha most minden jól alakul, akkor a két cég értékesítése után 1-2 hónapon belül kiírhatják a nagy múltja és földvagyona miatt értékes agrártársaság privatizációs pályázatát.
Noha a leánycégekre érkezett ajánlatokról nem nyilatkoztak, a Népszabadság úgy tudja, hogy a szendrőire hárman pályáznak - köztük egy olasz és egy szabolcsi nagyvállalkozó -, a kerteskői iránt azonban szerényebb az érdeklődés. Az előbbi minimálára 232 millió, az utóbbié pedig 200 millió forint, emellett a készlet és az állatállomány 240 milliót tesz ki. Az értük kapott pénzt a Bábolna adósságainak csökkentésére fordítanák, ám a lap értesülései szerint azok akkor is csak 1-1,5 milliárd forintra apadnának, ha a leánycégeket jó áron sikerülne értékesíteni.
A Bábolna eladására többen régóta készülnek. Érdeklődik iránta például az IKR Rt., mert a vetőmagtermelés szempontjából fontos földterülettel rendelkezik, de a HVG úgy tudja, hogy a Bábolna Takarmányipari Kft.-re (BT) a Leisztinger Tamáshoz köthető Tendre Kft.-nek is fáj a foga, sőt a hetilap szerint a BT ingatlanjait már bérbe is vette a cég, és a takarmányt is ő értékesíti. Érdeklődhet a Bábolna iránt a Cégbíróság szerint azóta a Tendre tulajdonosai között megjelent Forrás Nyrt. is.
hirado
2007.04.18. 10:19