HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > AKTUÁLIS > Változások 2007-ben

t: 116

Változások 2007-ben

2007-ben vizit- és kórházi napidíjat kell fizetni az orvoshoz fordulóknak, több száz készítményt lehet kapni majd patikán kívül, az átalakuló gyógyszerár-támogatási rendszer miatt emelkednek a betegek terhei, többletbefizetésre kötelezik a gyógyszergyártókat és a patikatulajdonosokat is, átalakul a kórházi ellátórendszer, valamint elkezdi munkáját az Egészségbiztosítási Felügyelet.

Változás az is, hogy január 1-től kikerülnek a biztosítási csomagból az úgynevezett extrém sportok miatt szükségessé váló ellátások, így azok, akik például vízisíelés, jetskizés, vadvízi evezés, magashegyi expedíció (hegymászás), barlangászás, bázisugrás közben sérülnek meg, az életmentő beavatkozáson felül ki kell fizetniük az ellátást.

Részleges térítési díjat kell fizetni januártól a külső nemi jellegek megváltoztatásáért, a kábítószeresek detoxikálásáért, a hivatásos sportolók sportegészségügyi vizsgálatáért, szakvizsgálatáért.

A jövőben - várhatóan az első negyedévben - egyes (vény nélkül kapható) gyógyszereket patikán kívül is lehet forgalmazni, szigorú szabályok szerint. Ezen termékek körébe tartoznának egyes láz- és fájdalomcsillapítók, orr- és szemcseppek, vitaminok, savlekötők, köptetők és gyulladáscsökkentők.

Január 15-től változnak a gyógyszerár-támogatási kulcsok; ennek értelmében az eddig 90 százalékos támogatási kulcs 85-re, a 70 százalékos 55-re, míg az 50 százalékos támogatási mérték 25-re csökken.

A cukorbetegek, a magas vérnyomásban és szívritmus-zavarban szenvedők bizonyos gyógyszereinél a támogatási mérték nem változik, de az antibiotikumoké és egyes fájdalomcsillapítóké igen, így ezen készítmények árai is magasabbak lesznek.

2007. február 15-től a házi orvosnál és a szakrendelőben vizitdíjat, a kórházi tartózkodás idejére pedig kórházi napidíjat kell majd fizetni, amelynek mértéke mindkét esetben 300 forint alkalmanként, illetve naponként. A vizit- vagy kórházi napidíj fizetése alól mentességet kapnak a 18 év alattiak, valamint nem kell megfizetni a díjat a katasztrófa-egészségügy, a kötelező népegészségügyi ellátások, a járványügyi tevékenység, meghatározott szűrővizsgálatok, a terhesgondozás, a gyermekágyas anyák gondozása, a szülészeti ellátás esetén. Mentesülnek a díjfizetés alól, akik tartós gyógykezelésekhez kötődő ellátásokra szorulnak.

Emelkednek az ivóvíz- és csatornadíjak

Az ivóvíz- és csatornadíjak az állami tulajdonú víziközmű-szolgáltató társaságoknál átlagosan 9,2 százalékkal emelkednek hétfőn - derül ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) sajtóanyagából, amelyet az MTI-nek juttatott el.

Az ország több mint egymillió lakosa számára az ivóvíz-szolgáltatás díjai 7,6 százalékkal, a csatornaszolgáltatásé pedig 12,5 százalékkal nőnek.

A KVM szerint nem tekinthető a díjnövekedés jelentősnek annak tükrében, hogy 2006. januárban mindössze 2 százalékkal drágultak a szolgáltatások.

Változik a foglalkoztatási törvény január elsejével, az európai uniós elvárásokhoz igazodnak az álláskeresők elhelyezkedését segítő támogatások, az állami foglalkoztatási szolgálat megyei elrendezése pedig regionálissá alakul.

A törvénymódosítás szerint az álláskeresők foglalkoztatására vállalkozó munkáltatók egységes bér- és járulékkedvezményt vehetnek majd igénybe a különféle munkaterületeken.

A kereskedelemben a vásárlóerő csökkenése miatt árverseny lesz

A kiskereskedelemben arra lehet számítani, hogy a kormány megszorító intézkedései miatt a vásárlóerő 2007-ben tovább csökken, az árverseny minden eddiginél nagyobb lesz - mondta Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Szövetsége (KISOSZ) ügyvezető elnöke a távírtai irodának. Szerinte 2007-ben a vásárlóerő csökkenése miatt a piac az olcsó termékek, a nagy hálózatok akciós termékei felé mozdul.

A KISOSZ ügyvezető elnöke úgy vélekedett, hogy 2007-ben folytatódik a nagy hálózatok piaci térnyerése. Számításuk szerint a magányos kiskereskedelmi boltok számában további csökkenés várható, üzletbezárás lehet az élelmiszert, az élelmiszerjellegű vegyes terméket, ruházati, műszaki cikkeket árusító boltoknál. Az ügyvezető elnöke elmondta, hogy a KISOSZ felvilágosító tevékenységet végez tagsága körében a piacon való megmaradás érdekében.

Antalffy Gábor úgy vélekedett, hogy Románia és Bulgária európai uniós csatlakozásával Magyarország déli területein, különösen Békés és Csongárd megyében a határforgalom, a kereskedelem megélénkül annak ellenére, hogy már eddig is erős volt az átjárás.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a kiskeskedelem értékesítése 2007-ben 4-5 százalékkal is visszaeshet a reáljövedelmek csökkenése miatt.

hirado

2006.12.31. 10:10

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek