HIRDETÉS
HIRDETÉS

HÍREK > BELFÖLD > Gyurcsány: nincs kibékíthetetlen ellentét magyarok és románok törekvései között

t: 143

Gyurcsány: nincs kibékíthetetlen ellentét magyarok és románok törekvései között

Nincs kibékíthetetlen ellentét magyarok és románok törekvései között, bár időnként nem könnyű ezeket a törekvéseket összeilleszteni. Ezt a magyar miniszterelnök mondta csütörtökön Budapesten, a magyar-román együttes kormányülést megnyitó beszédében.

Helyreállt a párbeszéd, minden korábbinál intenzívebb a két ország együttműködése - fogalmazott Gyurcsány Ferenc a Szépművészeti Múzeum Barokk termében. Hangsúlyozta: Románia, részben Magyarország támogatásával az Európai Unió küszöbére érkezett. "Ezt akartuk, tettünk is ezért, mert Románia Európa elidegeníthetetlen része" - fűzte hozzá.

Gyurcsány Ferenc kiemelte: könnyű jóban lenni messzi népekkel és országokkal, sokkal nehezebb megbékélni a közös történelem során sokszor összekülönbözött sorsú népeknek. Kitért arra is, hogy Európa sikeres időszakai kézfogásokkal kezdődtek, így volt ez a francia-angol, a német-francia vagy a dél-tiroli megbékélés esetében is. "A romániai magyar közösség tagjai Európa legnagyobb létszámú kisebbségeként román állampolgárként magyarok is kívánnak lenni" - szögezte le Gyurcsány Ferenc.

A magyar-román reláció kapcsán a miniszterelnök a közös érdekek és értékek keresését emelte ki, és azt, hogy a két ország ma már képes arról is beszélni, amire nehéz megoldást találni. "Bizakodásra okot adó, hogy többet beszélünk máról és holnapról, mint tegnapról. Meg kell tanulni tisztelni egymást, és elfogadni, hogy Európának ezen a felén az együttműködés és a megértés parancsának le kell tudni győznie a történelmi rivalizálás, nem egyszer a kölcsönös sértés és sértettség parancsát" - hangoztatta Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő értékelése szerint az egy évvel ezelőtti első (bukaresti) magyar-román együttes kormányülés ügyei azóta lendületet vettek, a közös programok sikeresek. A mostani kormányülés feladata részben az elmúlt egy év történéseinek értékelése, másrészt új lendületet adni a következő időszaknak.

Az együttműködés legjobb példáját adja a közép- és kelet-európai térségben Magyarország és Románia - jelentette ki Calin Popescu Tariceanu román kormányfő csütörtökön Budapesten, a második magyar-román együttes kormányülés elején mondott beszédében.

A román kormányfő szerint a két ország hagyományt teremtett az együttes kormányülésekkel.

Hangsúlyozta, hogy miután 2007. január elsejétől Románia is az Európai Unió teljes jogú tagja lesz, most már két uniós tagállam együttműködésének kereteiről kell megállapodni. Calin Popescu Tariceanu külön kitért arra, hogy az uniós tagállamok közül Magyarország ratifikálta elsőként Románia csatlakozási szerződését.

A román kormányfő nyomatékkal szólt arról: azt szeretné, ha az együttes kormányülésen minél több közös projekt lehetőségét vitatnák meg. Szerinte a tavaly októberben tartott első együttes kormányülést követően megszilárdult a két ország együttműködése egyebek között az energetika, az európai fejlesztések, a kultúra és az oktatás, a környezetvédelem területén. Bővültek a konzuli hálózatok.

A mostani tanácskozás témái közül Calin Popescu Tariceanu a Nabucco nemzetközi gázvezeték tervét, a román és a magyar országos gázhálózatok, valamint az infrastrukturális hálózatok összekapcsolásának kérdését emelte ki.

A román miniszterelnök beszédében elmondta, hogy nem egészen egy hónapja járt utoljára Budapesten, ahol részt vett az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepi megemlékezésen. Szavai szerint 1956-nak fantasztikus hatása volt Romániában: sok román fiatal hihette, igaz csak egy rövid pillanatig, hogy lehetséges a szabadság kivívása.

hirado

2006.11.16. 11:15

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb hirek