HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Gasztronómia > A liba hónapja, avagy a lúd a templomban

t: 4782

A liba hónapja, avagy a lúd a templomban

Aki egy kicsit is ismeri a templom védőszentjének történetét, tudja, hogy a nevezetes Szent Márton – sabariai (ma: Pannonhalma), esetleg savariai (Szombathely) születésű katona – két nagyon is közimert történetteírta be magát a szentek legendáriumába. Kettéhasított köpenyének felét adta egy ruhátlan koldusnak, hogy megóvja a téhidegétől, s utóbb, mikor püspökké választották volna, a libák óljába bújt a nem kívánt megtiszteltetés elől. A madarak azonban kigágogták maguk közül. A kegyes életű, későbbi tours-i püspök nevének ünnepe újabb időkben az utókor hálátlanságának ékes bizonyítéka. Márton napján – meg úgy november folyamán szinte mindig – mindenholibát esznek. Libát sütnek serpenyőben, nyársakon és tepsiben. Ludat főznek fazekakban, lábasokban, bográcsokban és üstökben. Fehér tollpihét hengerget a szél a falusi kisvendéglő udvarán.

Mert hát roppantul szokásba jött a liba állat, növekszik, hízik belőle elég, a világnak ezen a fertályán mindenütt megél, s ahol megél, ott Márton nap örömére meg is hal. Persze a sűrű libahalálnak oka lehet az is (sőt leginkább az…), hogy épp ilyenkorra mutatja meg legszebb formáját a derék szárnyas: már túvan a süldőlány koron, de még nem liba-Júnói a termete, vagyis nem hízott el mértéktelenül…

A libatort pedig még vonzóbbá teszi, hogy ilyenkorra kiforrnak az újborok, és szomjaznia sem kela pecsenyekedvelőknek. (Ámbár az újborokrónyilatkozzék csak valamely jeles pohárnok.) Mi pedig, Márton hitvány utódai – hamis könnyeket hullatván (vagy még azt sem) – megesszük a madarat.

Házi konyhán élők leginkább ludaskásának, pecsenyének, tartalmas, gazdag levesnek, hidegebb napokon kocsonyának, tepertőnek, zsírjában sült máját tízórainak, uzsonnának.

De ha egy liba kellően fantáziadús szakács kezébe kerül, arra a madárra aztán még az édesanyja sem ismer rá! (Ez sem rossz kvízkérdés: megismeri-e lúd leszármazottait, és milyen állapotáig? Na, ezt majd máskor…) Bezzeg az ínyenc! Fel sem áll az asztaltól, míg vannak húsforgácsocskák a csonton, csak azután dől elégedetten hátra, kortyint az újborból, és szól: Most már Szindbád sem panaszkodna…

Hideg töltött libanyak céklával

Hozzávalók 4 személyre: 2 libanyak bőre, 80 g zúza, 80 g szív, 80 g darált libahús, 50 g füstölt libamell, 30 g rizs, só, őrölt bors, majoránna,
A SALÁTÁHOZ: 4 levésaláta, 200 g főtt cékla, 2 evőkanápirított tökmag, 100 g apró laskagomba, 1 kis csokor snidling, só, tökmagolaj vagy olívaolaj, apró libatöpörtyű

A zúzát, a szívet, a füstölt húst megabáljuk. Amikor elég puha, kivesszük, és a rizst az abáló lében megfőzzük. A bőröket alaposan megtisztítjuk. A kihűlt rizst, a nagyobb darabokra vágott zúzát, szívet, füstölt és a darált húst összekeverjük, megfűszerezzük. A bőrök egyik végét elvarrjuk (vagy elkötjük), belekanalazzuk a tölteléket (de nem túfeszesre!), és a nyílást szintén elvarrjuk. A megmaradt abáló lébe tesszük vissza, és 20 percet abáljuk. Onnan kivéve tepsire tesszük, és előmelegített 180 C-os sütőben még 20 percig sütjük. A sütőből kivett nyakakat hagyjuk kihűlni, majd a zsinegek eltávolítása után fölszeleteljük.

Elkészítjük a salátát: a megtisztított, főtt céklát vékony metéltre vágjuk, összekeverjük sóval, olajjal meg a gorombára vágott snidlinggel. A gombát megmossuk, kevés olajon megsütjük, fűszerezzük. A megmosott, leszárított salátaleveleket tányérra tesszük, ráhalmozzuk a céklát, a sült laskát, tökmaggal megszórjuk, és mellé tesszük a töpörtyűt, valamint a fölszelt libanyakat.

BOR: Hideg előételként kínálhatjuk ezt az ízletes fogást. Ha egy mecsekaljai Chardonnay-t adunk hozzá – Wunderlich Pince, 1999 – jó savakat találunk benne és kellő ízgazdagságot. Hűtsük le kicsit jobban, mint a szokásos fehérbor-hőmérséklet.

Libaleves sült húsgombóccal

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg húsos libaaprólék, 500 g vegyes zöldség (sárgarépa, gyökér, zeller), 50 g hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10 szem bors, só, 1 kis csokor petrezselyem,

A GOMBÓCHOZ: 1 tojás, 40 g liszt, 0,5-1 dtej, 1 szem főtt burgonya, só, őrölt bors, a sütéshez olaj

A megtisztított és jómegmosott aprólékot hideg vízben feltesszük főni. Amikor felforrt, lehabozzuk és sózzuk. Gyönge tűzön 30-40 percig főzzük, a habot időről időre eltávolítjuk a tetejéről. A megtisztított, megmosott zöldségeket 2-3 darabba vágjuk, és a hagymával, fokhagymával együtt a levesbe tesszük. Beleszórjuk a szemes borsot, és nagyon kíméletesen még legalább 2 órát főzzük, néha pótoljuk az elfövő vizet. Amikor a leves elkészült, megkóstoljuk, utánasózzuk, majd tűzről levéve 5-10 percet pihentetjük. Finom szűrőn óvatosan leszűrjük. A visszamaradt zöldségeket apróbbra vágjuk, majd tálaláskor a levesbe tesszük. A csontróleszedett húst nagyon finomra vágjuk, összekeverjük a tojás sárgájávameg a finomra passzírozott burgonyával. Fűszerezzük, és a masszábóapró gombócokat formázunk. A liszttel, tejjel, tojásfehérjével, sóvasűrű, csomómentes palacsintatésztát keverünk, a gombócokat belemártjuk, és bő, forró olajban kisütjük. Papírra szedjük, leitatjuk róla az olajat. A forró levest a zöldségekkel együtt tányérba merjük, beletesszük a gombócokat, és finomra vágott petrezselyemmel meghintjük.

BOR: Ez a gazdag leves egy telt, lágysavú fehérbor után kiált. Wunderlich Alajos 2002-as Olaszrizlingje pont ilyen.

Sütőtökös libaragu

Hozzávalók 4 személyre: 500 g csont és bőr nélküli libamell, 50 g póréhagyma, 50 g enyhén csípős, piros húsú paprika, 12 szem aszalt füge, 200 g sütőtök, 1 teáskanáreszelt gyömbér,
1 csillagánizs (összetörve), 2 csipet őrölt szegfűbors, só, 1 dl tokaji szamorodni,

KÖRETNEK: 300 g burgonya, 1 tojás, 100 g liszt, 40 g libazsír, só, a sütéshez olaj vagy libazsír

A libamelbőrét apróra vágjuk, kisütjük, egy részét az ételhez elhasználhatjuk. A nagyobb fügéket kettévágjuk, és egy kevés vízzeelkevert borba áztatjuk 10-15 percre. A húst megmossuk, leszárítjuk, vékony lapokra vágjuk. Kevés zsíron, 1-2 perc alatt hirtelen megpirítjuk a húst, így még szaftos marad. Rátesszük a megtisztított fékarikára vágott pórét, a csíkokra vágott paprikát, és a tisztított, vékonyra szeletelt tököt. Fűszerezzük, és az egészet összepirítjuk. Ráöntjük a fügékkeegyütt a bort, összeforraljuk és tálaljuk. (Ha párolással készítjük, csak a végén tegyünk bele minden zöldséget, amikor már kellően puha a hús, nehogy szétmenjenek. majd fűszerezzük.)

Köretnek sült nudlit adhatunk. Ehhez a héjában főtt, de már hideg burgonyát áttörjük, tojással, sóval, liszttel, zsírraösszegyúrjuk. Nagyobb nudlikat formázunk belőle, és forró sós vízben 5 perc alatt kifőzzük. Kiszedjük a vízből, leöblítjük, papírtörlőn leszárítjuk, majd kevés zsiradékon megsütjük.

BOR: Ehhez a fogáshoz feltétlen Tokaji Szamorodnit kínáljunk, méghozzá édeset. Nem kell megijedni a maradékcukortól, hiszen maga a húsétel is édeskés kissé.

Libamájszeletek kelt kukoricalepényen

Hozzávalók 4 személyre: 400 g (8 szelet) libamáj, 2 alma, 2 fej lilahagyma, 2 evőkanáméz,
só, durva bors

a körethez: 100 g liszt, 100 g kukoricaliszt, 10 g élesztő (+cukor, tej), 50 g libazsír, só,
1 teáskanál rozmaring, olaj vagy libazsír a sütéshez

Az élesztőt egy kevés cukros tejben megfuttatjuk. Tálba tesszük a kétféle lisztet, a sót, az olvasztott libazsírt meg a finomra vágott rozmaringot. Ráöntjük a megfuttatott élesztőt, és annyi langyos vizet, hogy közepesen sűrű galuskatésztát kapjunk. Jókidolgozzuk, és letakarva kelesztjük. Ha legalább duplájára kelt, ismét kidolgozzuk, lisztes kézzenyolcfelé osztjuk, gombóccá formáljuk, és 5-10 percre ismét letakarjuk.

Amíg a tészta pihen, elkészítjük a májat. A libamájszeleteket fűszerezzük, és előmelegített teflon- vagy öntöttvas serpenyőben lassan sütni kezdjük, hogy zsírját kiengedje, de meg ne égjen. Rövid sütés után, amikor a belseje még puha maradt, kivesszük a serpenyőből. A visszamaradt zsiradékra mézet öntünk, és karamellizáljuk. Rádobjuk a cikkekre vágott hagymát, jól összeforgatjuk, 1-2 perc múlva rádobjuk a megtisztított, cikkekre vágott almát is. Durva borssal megszórjuk, és amikor az alma félig puha, egy csöppnyi vizet öntünk alá. Ebbe tesszük vissza a májat, lefedjük, és levesszük a tűzről.

Köretnek a megkelt gombócokat jól ellapítjuk, és nem túsok forró olajban vagy libazsírban, pár perc alatt mindkét oldalát megsütjük. Kiszedjük, leitatjuk és tányérra tesszük. A lepényekre ültetjük a májszeleteket, rá- és melléhalmozzuk a ragut.

BOR: Ez a pikáns libamáj fogás olyan vörösbort kíván, amelyben kevés a tannin, lágyak a savai, és nagyon érett szőlőbőkészült. A Wunderlich Pince 2003-as Villányi Kékoportója éppen illik ide.

Sült libamell rakott pászkával

Hozzávalók 4 személyre: 2 liba melle, 2 fej hagyma, 1 fej fokhagyma, 500 g vegyes zöldség,
1 szározmaring, só, majoránna, 1 dl vörösbor, 16 szem tisztított, főtt gesztenye

A KÖRETHEZ: 4 lap pászka, 1 padlizsán, 4 szem paradicsom, 1 kisebb póréhagyma, 4 szem héjában főtt burgonya, 100 g forrázott paraj, só, őrölt bors, fűszerpaprika, olaj

A libamelleket megtisztítjuk, megmossuk, leszárítjuk, ha egyben vannak, ketté vágjuk. Megtisztítjuk, megmossuk a zöldségeket. A hagymát, a fokhagymábó4 gerezdet, a zöldségeket fölszeleteljük, tepsibe tesszük, rátesszük a rozmaringot és a befűszerezett húsokat. Vizet öntünk alá, előmelegített, 160 C-fokos sütőben megsütjük, és ha kell, pótoljuk a vizet. Nem baj, ha a zöldség is megpirul. Amíg sül, elkészítjük a köretet. A forrázott parajt megsózzuk, borsozzuk. Lereszeljük a főtt burgonyát, összekeverjük a libazsíron pirított hagymával, sóval, borssal és fűszerpaprikával. A padlizsánt felkarikázzuk, sózzuk és grillezzük, szintén megfűszerezzük. A maradék pórét megfuttatjuk olajon, rádobjuk a lehéjazott, felkockázott paradicsomot, ezt is fűszerezzük. Egy sütőlapra pászkalapot teszünk, befedjük a nedves parajjal, rá egy másik lap kerül, arra a padlizsán. A következő lapot kicsit meg kell nedvesíteni, nehogy száraz maradjon. Burgonya kerürá, ismét pászka, majd a tetejére paradicsom. Sütőbe tesszük 10-15 percre (mehet a kacsa mellé is), és összemelegítjük.

Ha a kacsa megsült, kivesszük, a pecsenyelevet zsírtalanítjuk, leszűrjük, egy kevés zöldségkeveréket pedig pürésítünk. Összeforraljuk a szaftot, a pürét, a bort meg a gesztenyét. A megmaradt fokhagymagerezdeket megsütjük. Tálaláskor a mellehúsát fölszeleteljük, tányérra tesszük, mellé a rakott pászkát, a sült fokhagymát meg a boros, gesztenyés mártást.

BOR: Wunderlich Villányi Kékoportó, 2004. A fokhagyma és a zöldségek vörösbort kívánnak, de olyat, amelyik nem tútanninos. Az újbor könnyedsége és üde gyümölcsössége illik ehhez a rafinált kombinációhoz.

Sült, töltött libacomb

Hozzávalók 4 személyre: 4 libacomb, 100 g főtt tarkabab, 100 g szálas savanyú káposzta,
100 g darált libahús, só, őrölt fekete bors, majoránna, 1 fej hagyma, 4 gerezd fokhagyma

A KÖRET: 100 g árpagyöngy, 100 g sárgarépa, 4 szál újhagyma, 100 g cukkini, só, őrölt fehér bors

A libacombot megtisztítjuk, megmossuk, felső csontját kivesszük, befűszerezzük. Összekeverjük a főtt babot, az átmosott és kicsit összevágott káposztát a darált hússal meg a fűszerekkel. Ezzel megtöltjük a comb felső részét, összevarrjuk vagy kötözzük. Tepsibe tesszük a felszeletelt, megtisztított hagymát és fokhagymát, rátesszük a kívülről is befűszerezett húst, és 2 dl vizet öntünk alá. Előmelegített, 160 C-fokos sütőben sütjük, s ha kell, a vizet pótoljuk. Közben elkészítjük a köretet. Megtisztítjuk és vékonyra metéljük a zöldségeket, majd a sülő húsrólevett kevés zsíron átpirítjuk, sózzuk, fűszerezzük. A gerslit 3-3,5 dl sós forró vízbe tesszük, letakarjuk, és nagyon kíméletesen készre pároljuk. Ha kemény maradna, még öntünk alá forró vizet. Amikor elkészült, összekeverjük a sültrőlevett pecsenyelével. Ha szép piros és puha a hús, kivesszük, a zsineget eltávolítjuk, a felesleges zsírt leszedjük a szaftról, s a többit a hagymákkaegyütt áttörjük. Tálaláskor tányérra helyezzük a zöldségeket, a gerslit, a libacombot, melynek egy részét felszeletelhetjük, majd meglocsoljuk a pecsenyelével.

BOR: Itt a savaké legyen a főszerep. A nem túkímélő fogás lazításához feltétlen szép savú bort kínáljunk. A Wunderlich Pince dűlőszelektált (Agancsos dűlő), 2001 évjáratú Kékfrankos bora pont ilyen.
(forrás: www.konyhamuveszet.hu)


2005.11.12

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Hideg töltött libanyak céklával
Hideg töltött libanyak céklával
Libaleves sült húsgombóccal
Libaleves sült húsgombóccal
Sütőtökös libaragu
Sütőtökös libaragu
Libamájszeletek kelt kukoricalepényen
Libamájszeletek kelt kukoricalepényen
Sült libamell rakott pászkával
Sült libamell rakott pászkával
Sült, töltött libacomb
Sült, töltött libacomb

Legfrissebb magazinok