"Attól még, hogy vegetáriánus vagyok, rettenetesen szeretek enni!" - mondta méltatlankodva egy kanadai barátom, amikor hat-hét évvel ezelőtt az egyetlen választható vegetáriánus menü a budapesti éttermekben jobbára a rántott sajt, rántott gomba, rántott karfiol szentháromság volt. Egy átlagos magyar étterem kínálata még most, 2006-ban sem moccan túl ezen a holtponton, hozzátéve, hogy a városban azért már van bőven olyan étterem, ahol igényesen és okosan főznek különleges, hús nélküli ételeket is.
De mi van akkor, ha otthon látunk vendégül egy csapat vegetáriánust? Íme néhány egyszerű és különleges tipp.
Bolondítsuk meg egy kis stílussal: India
Ha a szokásos magyar hagyományoktól eltérő, de mégis nagyon sokak által kedvelt konyhát keresünk, akkor a nagy favorit az indiai: az ízvilág világhírű, a fűszerezés mesés. Ráadásul, az indiaiak főleg zöldségfélékből főznek, az ételeiknek csak a húsz százaléka készül húsféleségből. Az ottani emberek nem használnak evőeszközöket, hanem lapos kenyér segítségével, a bal kezükkel mártogatják ki a szószos ételt a tálból. A jobb kezükkel a "piszkos dolgokat" végzik, azt evéshez nem is használják.
Ha a bulira lapos, fűszeres kenyeret akarunk sütni, akkor fél kiló lisztet keverjünk össze egy csomag szárított élesztővel, két teáskanálnyi sóval, három evőkanálnyi olívaolajjal és két teáskanálnyi curry fűszerkeverékkel. Keverhetünk bele még mazsolát és fűszeres chutney-t is. Három deciliter vízzel dagasszuk jól össze, majd kelesszük a kétszeresére. Borítsuk egy lisztezett deszkára, gyúrjuk át és osszuk nyolc egyenlő részre. Sodrófával nyújtsuk vékony korongokká, majd felforrósított, száraz serpenyőben süssük mindkét oldalát pirosra.
A lapos kenyér remekül megy a kókusz-szószos karfiolhoz. Ehhez hagymát és fokhagymát pirítsunk meg olívaolajon, úgy, mintha pörköltet kezdenénk készíteni. Keverjünk bele egy evőkanálnyi curryt, majd öntsük fel egy doboznyi kókusztejjel. Ízesítsük sóval, egy kevéske darált borssal, valamint egy csokor összevágott korianderlevéllel. Forraljuk jól össze, majd adjuk hozzá a rózsáira szedett karfiolt. Lefedve pároljuk öt-hat percig.
A vendégek egyik kedvenc indiai fogása lehet még a tojáspörkölt. Egy kis lábasban forrósítsunk fel vajat, pároljunk meg benne egy fej vöröshagymát, majd adjunk hozzá egy kis doboz paradicsompüré konzervet. Hígítsuk fel két decinyi kókusztejjel vagy tejszínnel. Fűszerezzük egy-egy csipetnyi őrölt szegfűborssal vagy szegfűszeggel, fahéjrúddal, garam masalával, illetve sóval. Jól forraljuk össze, majd dobjuk bele a keményre megfőzött tojásokat. Tehetünk a mártásban egy evőkanálnyi gyömbéres chutney-t is.
A joghurtos spenót szintén jó tipp, ráadásul most idénykaja. A leforrázott spenótleveleket dobjuk a megpárolt hagymára és öntsünk rá egy nagy pohár joghurtot. Indiai "beütést" különféle fűszerekkel adhatunk neki: jöhet bele egy evőkanálnyi sárga és fekete mustármag, valamint egy kevéske zúzott fokhagyma. Az ételt nem kell főzni, elég ha csak átmelegítjük.
Ha a társaság gyomra tűzálló, használhatunk méregerős chillit is az ételek fűszerezéséhez.
Tuti itáliai ízek
Már a vendégfogadás első perceiben sikert arathatunk, ha kockára összevágott aszaltparadicsommal vagy olívabogyóval készített focacciát kínálunk. Ehhez mártogatni önthetünk kis tálkákba olívaolajat és balzsamecetet, de egy finom pesztó kencét is pillanatok alatt összedobhatunk. Tegyünk egy kőmozsárba egy csokornyi bazsalikom vagy borsmustár (rucola) levelet, dobjunk mellé két gerezd fokhagymát, fél maréknyi diót, egy csipetnyi sót, reszeljünk bele parmezán sajtot, öntsük nyakon másfél decinyi olívaolajjal, és zúzzuk mártás sűrűségűre. Ezzel kenjük meg a kenyérdarabokat.
Klasszikus olasz nyári előétel a mozarella paradicsommal. Ehhez érett paradicsomokat és mozarella sajtot szeleteljünk fel, majd rakjuk egy nagy tálra váltakozva, sorjában vagy egymás tetejére. Tegyünk a szeletek közé bazsalikomleveleket, daráljunk rá frissen borsot, csorgassuk meg olívaolajjal és balzsamecettel. Jéghidegen élvezhetjük a legjobban.
A tésztaétel remek választás lehet egy vegetáriánus bulira: rengeteg zöldséges változatuk létezik. Már a legegyszerűbben elkészítve is nagyszerű kulináris élményt nyújtanak. Pároljunk meg egy fél marék összevágott fokhagymát felforrósított olívaolajban, és tegyünk hozzá kedvünk szerinti zöldségféléket: cukkinit, padlizsánt, gombát vagy paprikát. Futtassuk meg a zöldségeket, majd öntsük nyakon az egészet paradicsomszósszal - és máris kész a tésztára való feltét, ami mennyeivé tehető reszelt parmezánnal.
A sültpaprikás lasangne-ért mindenki a kezünket csókolja majd. A hozzávalók: besamel mártás, sült paprika húsa, lasagna tészta, illetve reszelt sajt. A tésztához nagyon megy a friss bazsalikom az oregánó, vagy akár a kakukkfű fűszeres levele is.
Nasiként átpasszírozott cukros málna szósszal készített tiramisut dobjunk be.
Retrós hazai koszt
Hogy egy kis hazai ízt is bedobjunk a menübe, csináljunk töltött paprikát, de nem úgy, ahogy azt a szüleink készítik. Töltsünk meg színes, öblös paprikákat. Tejbe áztatott zsemléket keverjünk össze párolt gombával - dobhatunk közé összemorzsolt, szárított vargányát is, ettől még markánsabb lesz a gomba íze. A petrezselyem zöldje, a metélőhagyma, némi őrölt bors mehet ízesítőként, majd nem marad más hátra: meg kell jól tömködni a csumájától megfosztott paprikákat. Kivajazott tepsiben, zöldséglében kell készre párolni. Kapormártást tálaljunk mellé.
Egy másik ötlet a paprikás krumpli vega módra, ami klasszikus serpenyős burgonyából, de csak növényi zsiradékkal készülhet. Hogy a kolbász se hiányozzon belőle, a legjobb gabonaszemekből készített, vegetáriánus füstölt kolbászt vagy a szója virslit használni. A saját főzőlábasában mehet is a büféasztalra. Ne felejtsük el mellé tenni a kovászos uborkát!
Közeleg a szezonja a lecsónak is: a vegetáriánus változathoz sok-sok, olívaolajban fonnyasztott hagyma, egy nagy tálnyi paprika, paradicsom, cukkini és zsenge felkarikázott tök kell. Ha jól összerottyant, mehet bele egy nagy pohárnyi tejföl - ez apukám bevált lecsó receptje. Fehérkenyérrel kimártogatva, hm...
Hogy ne maradjunk bódító édesség nélkül, jöhet a mákos guba. Erre a legalkalmasabb a megmaradt, kissé száraz kifli összekarikázva, nyakon öntve cukros-vaníliás tejjel és alaposan megszórva darált mákkal. Hogy még izgibb legyen, kivajazott tepsibe téve, mézzel megcsorgatva kell ropogósra sütni.
A vegetáriánus táplálkozás
A vegetáriánus táplálkozásnak vallási, filozófiai és ökológiai szempontokon túl egészségügyi megfontolásból is egyre több követője van. A szó a latin "vegetabilis", azaz "növényi" szóból ered. Ennek a táplálkozási formának - helyesebben életmódnak - több reform- vagy natúrtáplálkozási irányzata is van.
Vegán
Szigorú vegetáriánus táplálkozás, kizárólag növényi eredetű táplálékok fogyasztását engedi.
Makrobiotikus táplálkozás
Az étrend gerince a teljes értékű gabonafélék, melyek kiegészülnek zöldségfélékkel, hüvelyesekkel, gyümölcsös és olajos magvakkal.
Lakto-vegetáriánus irányzat
Növényi eredetű élelmi-nyersanyagok mellett megengedi a tej és a tejtermékek fogyasztását.
Lakto-ovo-vegetáriánus táplálkozás
Étrendjük az előzőeken kívül tojással egészül ki.
Szemi-vegetáriánus táplálkozás
A fogyasztható állati eredetű nyersanyagok baromfihússal és hallal bővülnek.
(Kaldeneker György receptjei)