HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Konyhatár > Liszt-leltár

t: 1967

Liszt-leltár

Búzaliszt
Két alapvető változatán, a rétes- és a sima vagy finomliszten kívül jóval többféle létezik. Valamennyi malom gyárt fehér kenyérlisztet és félfehér kenyérlisztet szinte kizárólag sütőipari felhasználásra. Kapható viszont sok, a meghatározott minőségi szintnél magasabb kategóriába tartozó lisztféle is. Ezek általában a minőségre utaló fantázianévvel kerülnek forgalomba (pl. Extra búzaliszt). A gyártók igyekeznek a csomagoló anyagon elhelyezett felhasználási útmutatókkal segítséget adni ahhoz, mit érdemes belőlük készíteni.

Ezeknél egészségesebb a korparészeket is tartalmazó, s ezáltal magas rosttartalmú Graham-liszt. Fogyaszthatjuk például néhány százalékban a sima lisztekhez keverve). Hasonlóan jobb az étkezési búzakorpa és búzacsíra – mindkettővel dúsíthatók a különböző töltelékek, húsgombócok, panírok stb.

Szójaliszt

Szójababból készült, krémszínű. Erősen mogyoró, illetve dióízű, ezért célszerű más lisztekkel keverni. Gluténmentes, így lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Magas tápértéke (magas fehérje- és zsírtartalom) miatt alkalmas lábadozó betegek étrendjének kialakításához. Töltelékekbe, húskrémekbe édessüteményekbe ideális, de a hagyományos töltött káposztába, töltött paprikába is kiváló.

Zabpehelyliszt

Van teljes kiőrlésű változata is. A jellegzetes ízű zablisztből sűrű, nehéz sütemények készíthetők. Az északi országokban elterjedt, mivel arrafelé a hideget jobban tűrő zabot termesztik. Teasütemény, keksz készítésekor próbáld ki!

Hajdinaliszt

Gluténmentes. Sötét és világos változatban kapható. Az erős ízű hajdinalisztből készül a híres orosz lepény, a blini. Természetesen kenyér, száraztészta alapanyagául is szolgálhat, de hajdinakását is készíthetünk belőle.

Burgonyaliszt

A szárított burgonya lereszelésével nyert gluténmentes lisztet általában más lisztekkel keverik, ha sütésre használják. Konyhai segédanyagként nagyon jó leves és szósz sűrítő. Burgonyás kenyér sütéséhez is ezt használják.

Kukoricaliszt

Gluténmentes. Európa több országában fontos alapanyag, de a kínai konyha is gyakran dolgozik vele. Kiváló mártások sűrítéséhez, galuskához, krémlevesekhez, hústöltelékek dúsításához. Belőle készül két híres népi étel, a puliszka, a gánica vagy a prósza. Édes süteményekhez is jól használható. Erősen sárga színe miatt gusztusos a belőle készített tészta.

Sárgaborsóliszt

Sárgaborsóból készült levesek, főzelékek sűrítőanyagaként gluténérzékenyek is fogyaszthatják. Sárgaborsópuding is készülhet belőle, amely kitűnő előétel lehet a lisztérzékenyek étrendjében.

Rizsliszt

Barna és fehér rizsből is készülhet. Selymes textúrájú, gluténmentes. Ebből készül a híres rizstészta is, ami a kínai ételek gyakori alkotója. Sütéshez rendszerint más lisztekkel keverik. Nagyon jó porhanyós, omlós tésztákhoz. Galuska, palacsinta, krémleves is készülhet belőle. Édestésztákhoz is kitűnő, szószokat is sűríthetünk vele.

Tönkölybúzaliszt

Sokan a tönkölybúzát tartják az igazi öko- vagy biobúzának. A tönkölybúza lisztjéből készült termékek fehérjetartalma magasabb, mint a normál búzáéból. Tojás nélkül is különböző tésztaféleségek jó alapanyaga.

(forrás: www.nana.hu)

2006.03.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok