A könnyű előételek azok a kisebb mennyiségű fogások, amelyeket többnyire a főételt megelőzően, amolyan gyomorbemelegítőként fogyasztunk el. Annak sincs akadálya, hogy akár leves helyett kínáljuk a családnak vagy a vendégseregnek. Azért fogyasztjuk őket – az étvágykeltés mellett –, hogy emeljük az étkezés színvonalát, változatosabbá téve a menüt ízben, színben, tápanyagtartalomban. Mindig ügyeljünk azonban arra, hogy az előétel a főétellel tökéletes összhangban legyen, és a sorban ne ismétlődjenek azonos jellegű fogások.
Az előételeknek hideg és meleg változatait különböztetjük meg. A nyersanyagok igen széles körét használhatjuk fel elkészítésük során. Készülhetnek például tojásból, halból, húsból, belsőségből, zöldség- és főzelékfélékből, tésztákból. A salátákból, a koktélokból, a zsírszegény kocsonyákból, a zöldség- és főzelékfélékből készült előételek viszonylag energiaszegények, rostban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok, fűszerezésük mértéktartó, könnyen emészthetők. Színesebbé tehetjük az előételek révén a diétázók asztalát is. Ugyanis a cukorbetegek, fogyókúrázók, a szív- és érbetegek étrendjébe is jól beilleszthetők ezek a könnyű, ám mégis ízletes és tartalmas fogások.
Fontos szerepe van a gusztusos tálalásnak, amelynek legfontosabb része – különösen a hideg változatoknál – a díszítés. Ez legyen egyszerű, mértéktartó, de emelje ki az étel jellegét. Jó ötletekkel ugyanazt az ételt sokféleképpen variálhatjuk. Lényeges, hogy mindenkor csak ehető, a diétázók esetében csak a diétának megfelelő nyersanyagokkal díszítsünk: például fűszernövényekkel, ehető virágokkal, gyümölcsökkel, olívabogyóval.
Zöldséges-földimogyorós saláta
Hozzávalók 6 személyre: 24 dkg apró újkrumpli, 1 kis fej rózsáira szedett brokkoli, 24 dkg vágott zöldbab, 1 szeletelt uborka, 6 félbe vágott főtt tojás, 24 dkg retek, 1 evőkanál hidegen sajtolt olaj, 1 felaprított hagyma, 2 gerezd péppé zúzott fokhagyma, 1 friss, apróra vágott csilipaprika, 3/4 csésze mogyoróvaj, 1/2 csésze kókusztej, 2 evőkanál gyümölcsös csatni, 2 teáskanál citromlé
Elkészítés:
1. Főzzük külön-külön félpuhára a babot, krumplit és brokkolit. Szűrjük le. Vágjuk félbe a krumplikat. Rendezzük el a zöldségeket, a tojást és retket egy edényben.
2. Olajban pirítsuk meg a hagymát és a fokhagymát a csilivel. Keverjük hozzá a mogyoróvajat, a kókusztejet, a csatnit és a citromlét. Kavargatva főzzük takarékon 3–4 percig, míg forró nem lesz. Kínáljuk párolt zöldségekkel.
Kaviárral töltött avokádó
Hozzávalók 4 személyre: 2 érett, kimagozott, félbevágott avokádó, 1/4 csésze friss citromlé, 18 dkg puha krémsajt, 1/4 csésze majonéz, 1/4 tk. reszelt szerecsendió, 1/4 csésze vörös kaviár, 1/4 csésze fekete kaviár
Elkészítés:
1. Kendjük be citromlével a félbevágott avokádókat.
2. A sajtot, szerecsendiót s a maradék citromlét keverjük simára egy tálkában.
3. Töltsük a krémet az avokádó magja helyébe, s díszítsük a kétféle kaviárral. Kínáljuk azonnal!
Gombás kosár
Hozzávalók 6 személyre: 2 evőkanál vaj, 1 felaprított vöröshagyma, 2 gerezd péppé zúzott fokhagyma, 36 dkg szeletelt cukkíni, 16 dkg szeletelt gomba, 2 evőkanál liszt, 1/2 csésze tej, 1/2 csésze reszelt cheddar sajt, 2 evőkanál friss, metélt petrezselyem, 1 evőkanál paradicsompüré, 1/2 teáskanál száraz, morzsolt oregánó, 15,5x10 centis hájastészta-lapok
Elkészítés:
1. Olvasszuk meg a vajat, és dinszteljük puhára a kétféle hagymát. Adjuk hozzá a cukkínit és a gombát.
2. Keverjük hozzá a lisztet, rotyogtassuk tovább, míg besűrűsödik. Keverjük hozzá a sajtot, a petrezselymet, a paradicsompürét és az oregánót. Süssük ki a hájastészta-kosárkákat és merjük bele a gombás krémmel.
(forrás: www.nana.hu)