HIRDETÉS
HIRDETÉS

Végre célegyenesbe ért a bankok elszámoltatása. A hitelesek hétfőtől kapják meg azokat a tájékoztatókat, amelyekből kiderül: a jogtalanul levont árfolyamrés és indokolatlan kamatemelések miatt mekkora összegre számíthatnak.

A tájékoztatás után 15 nappal érkezik az árfolyamrés és a kamatemelések miatt járó összeg. A Blikk a legfontosabb kérdésekre kereste a választ.

Kik az érintettek?

Azoknak a lakossági ügyfeleknek, akik 2004. május 1. és 2014. július 19. között kötöttek hitel- és lakáslízing-szerződést. Vagyis hitelkártyára, folyószámlára felvett hitelek esetén nem, illetve azokat is kizárja a törvény, akik államilag támogatott forinthitelt vettek fel, vagy a Nemzeti Eszközkezelő megvette a lakásukat. Az elévülés miatt azok sem számíthatnak elszámolásra, akiknek a szerződése 2009. július 27-e előtt megszűnt.

Kiket tájékoztatnak?

Majd mindenkit, de más időpontban. Március 1. és április 30. között a devizahitelesek kapnak értesítést. De csak azok, akiknek a bankja nem, vagy sikertelenül perelt az elszámoltatási törvény miatt. Utóbbiaknak legkésőbb a per lezárulta után 60 nappal kell tájékoztatást kapniuk. A forinthitelesek és a devizában törlesztők augusztus–szep­temberben várhatják a levelet. Akik 2012-ben végtörlesztettek, azoknak november 30-a a határidő.

Mit tegyen az adós?

A többségnek csak várnia kell. De akik három éve végtörlesztettek, azoknak március végéig külön igényelni kell az elszámolást. Érdemes adatot egyeztetniük a tartozást már törlesztett ügyfeleknek, ha megváltozott a lakcímük vagy a bankszámlaszámuk.

Mikor jön a pénz?

Az elszámolásról szóló levél érkezését követő 15 napon belül, de a túlfizetést a meglévő hiteltartozásból vonják le. Pénzt kézhez csak azok kapnak, akik már kevesebbel tartoznak, mint amennyi visszajár, vagy visszafizették a tartozást. Az OTP és a K&H vállalta: április végéig elküldi a levelet, de a két bank még perel az elszámoltatási törvény miatt. Így itt a végső elszámolás csak az ítélet után várható.

Mennyi jár vissza?

Az átlagos lakáshiteles több százezer forintos, de akár egymilliós összegre is számíthat. A különbségek nagyok, mert nem mindegy, mikor és milyen szerződést kötött az adós. Az átlagnak a havi törlesztése 25-30 százalékkal csökkenhet, vagyis 15-35 ezer forinttal.

Jár a forintosítás?

A forintosítás a jelzáloghitelesek és a lakáslízingesek esetében jár, s automatikus. Aki nem akarja, annak 30 napja lesz kérni ezt a banktól. Ám ehhez többek közt devizajövedelemre is szüksége van a hitelesnek. A forintosítás megéri. Egy svájci frank most 283 forint, de a tartozást 256,5 forintos váltják. Euró esetében a mostani 303 forint helyett 309 forinton lesz a váltás, de ezután nem fenyeget a forintgyengülés a törlesztés megugrásával.

És az autóhitelesek?

Az elszámoltatás minden hitelesre vonatkozik, a forintosítás nem. Így a devizában felvett autóhitelek, hitelkártya-tartozások és személyi kölcsönök esetén továbbra is az aktuális devizaárfolyamokon kell fizetni.

Blikk-összeállítás

Feltöltve: 2015.03.02.
Megnézve: 1714

| Többi

További hírek

Vissza a főoldalra