HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > FÉRFI > 18+ > Övön aluli kérdés

t: 5957

Övön aluli kérdés

A fokozottan érintettek mellett a férfiak további 18 százaléka is gyakran tapasztal erekciós zavarokat. Így a merevedési zavar összesen több mint egymillió férfi és nagyjából ugyanennyi nő problémája. Impotencia bármikor előfordulhat: a férfiak kilencven százaléka előbb-utóbb megtapasztalja. Ha csak hébe-hóba mutatkozik, nincs ok pánikra. Ha viszont hetekig, hónapokig tart, meg kell keresni az okot.

A potenciazavar átka
Az érintettek döntő többsége egyedül marad problémájával, hiszen ritkán keres külső segítséget. A magyar férfiak 83 százaléka párjával sem mer beszélni szexuális problémáiról. A titkolózás és a megoldás nélkül maradt baj nemcsak a szexuális életet, hanem az egész párkapcsolatot válságba sodorhatja. A párok közti veszekedések, sőt a családon belüli erőszak mögött is gyakran a férfiak kezeletlen merevedési zavarai húzódnak meg. Egy vizsgálat szerint a női partner gyakori verése kizárólag azokban a családokban fordult elő, ahol a férfi merevedési zavarral küzd.

A nő önmagát hibáztatja
A férfi számára a potencia központi kérdés, a nemi képesség a férfiasság jelképe. Erekció nélkül értéktelennek képzeli magát. A nő pedig zavarba jön, ha a partnere csütörtököt mond. Úgy gondolja: párjának azért nincs merevedése, mert nem kívánja őt. Ezért kudarc esetén, hajlamos önmagát hibáztatni. Pedig a dolog egészen másról szól.

Kétféle impotencia létezik: szervi és pszichés. Mindegyiket másképp kell kezelni.

Szervi okok miatt kialakuló impotencia
A probléma sokszor valamilyen betegségre vezethető vissza. Cukorbaj, érrendszeri probléma, magas vérnyomás lehet ludas. A kábítószerek és a nyugtatók is impotenciát okozhatnak. Bizonyos szakmák gyakorlóinál ugyancsak jellemzőbbek az efféle zavarok. Teherautósofőrök, sokat motorozók könnyen megnyomhatják heréiket, és ez erekciós problémákhoz vezethet. Az alacsony hormonszint is felelőssé tehető. Ugyancsak az okok között szerepel a dohányzás, a mértéktelen alkoholfogyasztás.

A potenciazavar hátterében állhat prosztata-gyulladás is, amely népbetegségnek számít, hiszen a negyven alatt a férfiak negyede, hatvan fölött negyven százaléka érintett. Az urológiai rendeléseket ezzel a panasszal keresi fel a férfiak zöme, ám egy szűrés során kiderült, hogy a húsz és ötven év közötti panaszmentes férfiak 18-22 százalékának is prosztatagyulladása van. A betegség gyakran éveken át nem, vagy alig okoz panaszt. Egy idő után azonban számtalan következménnyel járhat, melyek egyike az impotencia.

Érzelmi, lelki okok miatt kialakuló impotencia
Az esetek nagy részében lelki tényezők húzódnak meg a merevedési problémák hátterében. A leggyakoribb ok a stressz, ám depresszió és bánat is okozhatja, hogy nem megy a dolog, sőt néha az unalom is előidézheti. Egy amerikai kutatás eredményei szerint a konfliktusokat nem vállaló férfiaknál gyakrabban alakul ki merevedési nehézség, de ez a helyzet a túl erőszakos férfiak esetében is. Látszólag ellentmondás, de a felfokozott vágy is okozhat impotenciát: a férfi annyira kívánja a nőt, hogy amikor végre megkapja, képtelen helytállni az izgalomtól.

Ha az impotencia egyik napról a másikra alakul ki, az okok általában pszichés eredetűek. Ha viszont fokozatosan jelentkezik, valószínűleg szervi okokat célszerű keresni. Az is jellemző, hogy az idősebb korosztálynál a merevedési probléma oka általában valamilyen szervi betegség. A 20-as, 30-as éveikben járó fiatal férfiaknál viszont elsősorban az egészségtelen és túlhajszolt életmód, a stressz a leggyakoribb kiváltó ok.

Hogyan reagálnak az érintettek?
Egy amerikai vizsgálat szerint a merevedési zavarban szenvedő férfiak és partnereik különböző magatartásmintákat alakítanak ki a betegséggel kapcsolatban.

1. A problémát elismerők
A probléma elismerése az első lépés a megoldás felé. Akik szembenéznek a bajjal, két irányba indulhatnak el.
Megoldók: a probléma megoldására koncentrálnak, jól kommunikálnak és gyorsan megteszik az első lépést. Lehet, hogy elég az életmódon változtatni, lehet, hogy orvosi beavatkozás is szükséges.
Beletörődők: bár elismerik a problémát, nem keresnek megoldást, inkább feláldozzák kapcsolatuk szexuális oldalát.

2. A problémát tagadók
A probléma tagadása nem egyszer a szexuális kapcsolat hárításához vezet. Mindez gyakran bűntudatot, frusztrációt, dühöt halmoz fel a felekben és elidegeníti őket. Az esetek döntő többségében a párok nem is keresnek segítséget. A problémát tagadó párok szintén két irányban indulhatnak el.
Elkerülők: nem hajlandóak beszélni a merevedési zavarról. A férfiak a szégyen, a félelem miatt nem ismerik el a problémájukat, partnereik pedig a konfrontációtól tartva, nem merik szóba hozni a témát. Ez gyakran a fizikai kapcsolat kerüléséhez is vezet.
Elidegenedők: a probléma dühössé teszi, illetve egymás ellen fordítja a partnereket, megmérgezi és visszafordíthatatlanul tönkreteszi a kapcsolatot. A megalázó helyzetek arra késztetik a feleket, hogy új kapcsolatokban keressenek megoldást.

Mi a teendő?
Komoly gond, hogy a betegek többsége még mindig nem fordul orvoshoz, noha ma már a terápiás lehetőségek széles köre könnyen elérhető az implantátum beültetésétől a különböző segédeszközökön át a hagyományos, szájon át szedhető gyógyszerekig. Bár az utóbbi időben egyre többen fordulnak szakemberhez, arányuk messze a nyugat-európai átlag alatt marad.

Az orvosi segítség mellett fontos az egészséges(ebb) életmód: a férfi ne dohányozzon, ne szedjen nyugtatókat, ne igyon, és igyekezzen egészséges ételeket fogyasztani. A rendszeres sportolás is segíthet.
Ha a merevedési zavar szervi oka kizárható, a pszichés hátteret kell feltárni. Ebben segíthet, ha a pár közösen felkeres egy szexológust, szexuálpszichológust. A lelki eredetű panaszok párterápiával meglepően jól gyógyíthatóak. A gyógyulás érdekében az első és legfontosabb lépés: a nyílt kommunikáció.

Hogyan segíthet a nő?
A merevedési zavar leküzdésében meghatározó a nők szerepe. Megértéssel, beszélgetéssel a probléma megoldható.

Öt módszer arra, hogyan segíthetsz párodnak:

1./ Ne feledd, nem a te hibád!
A férfiak kényelmetlenül érzik magukat a merevedési zavar miatt. Ezért kerülni kezdik azokat a helyzeteket, amelyek szexuális kapcsolathoz vezethetnének. Ez nem jelenti azt, hogy kevésbé kívánnák a partnerüket. A bűnbakkeresés nem megoldás.

2./ Légy támogató!
A merevedési zavar általános egészségügyi probléma, a partnerek érzelmi életére azonban drámai hatással lehet. Neked kell megtenni az első lépést, beszélgetést kezdeményezni vagy információkkal ellátni párodat. Próbáld megértetni vele, hogy az esete nem rendkívüli, nem egyedi, és közösen meg tudtok birkózni vele. Kerüld a negatív vagy vádaskodó megjegyzéseket, amelyek lehetetlenné teszi a konstruktív beszélgetést. Fontos, hogy támogatóan és pozitívan közelítsük meg a témát.

3./ Figyelj magadra!
Párod nagy valószínűséggel frusztráltnak, dühösnek és elhagyatottnak érzi magát. Ezért figyelj magadra, tartsd kordában érzelmeidet, mielőtt szóba hoznád a konfrontációt okozó témát. Vádaskodással, sértő megjegyzésekkel csak ronthatsz a helyzeten.

4./ Keress segítséget!
A merevedési zavar ritkán oldható meg orvosi kezelés vagy tanácsadás nélkül. A segítségkéréssel fény derülhet más betegségekre is, mint például a cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy a prosztata-gyulladás, amelyek gyakran a merevedési zavar tényleges okozói.

5./ Tűzz ki reális célokat!
Fontos, hogy reális elvárásokkal vágjatok bele a kezelésbe. Legyetek türelmesek és ne adjátok fel! A szexuális problémák gyakran a kapcsolat rejtett zavarait hozzák felszínre, amelyekkel szintén foglalkozni kell.

(nana)

2005.07.04

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok