HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Szobanövények

Az Orchideafélék földünk legnépesebb növénycsaládja. Különböző méretű és életmódú fajaival a föld szinte minden részén találkozhatunk a mérsékelt övtől a trópusokig. A hazánkban is honos, 60 fajt számláló védett orchideák jellemzően talajlakók (terreszterek), a földben ikergumóikkal telelnek át. A trópusokról származó, hazánkban cserepes növényként vagy vágott virágként árusított fajok között szép számban találunk ún. epifita (fákon élő) növényeket is.
Cserepes növényeink fejlődési időszaka általánosságban szeptember hó közepe táján befejeződik.
Szaporodnak az elsárgult barna és vöröses levelek az udvarban, egyre kevesebb a virág a kertben. Ne csüggedjünk, hiszen egy kis ügyeskedéssel az ezer színben pompázó virágokat otthonunkba csempészhetjük a hűvösebb hónapokra is!
A csüngő csokrosinda, más néven zöldike a kezdő növénytartók kedvelt szobanövénye, mivel nagyon dekoratív, és nem igényel különleges ápolást. A trópusi eredetű növény levelei gyorsan fejlődnek és körülbelül 40 cm-esre nőnek. A levelek változattól függően lehetnek egyszínű mélyzöldek (Chlorophytum comosum Vittatum) vagy fehér zöld csíkosak (Chlorophytum comosum Variegatum).
A tarkalevél - tudományos néven Caladium bicolor - különlegesen változatos levélszíneivel keresztezések eredményeképpen jött létre.
Igazi, meleg otthont el sem képzelhetünk virág és zöldnövény nélkül. De aki igazán szereti otthona eleven díszeit, annak meg kell tanulni azt is, hogy mit szeret a növény, hogyan kell gondozni, ápolni.
A fügekaktusz tűri a forróságot és a hideget is, a buzogányfa szinte nem is kér vizet, a filodendron sohasem lesz beteg. Íme néhány hálás, kevés bíbelődést igénylő lakásdísz.
Ugye milyen jó, hogy egy kis zöld is van a házunkban? Az viszont elszomorító, ha a nem megfelelő gondozás miatt növényeink elpusztulnak. Pedig csupán egy kis odafigyelésre van szükség.
A kõ- és betonsivatagba szoruló ember egyre fokozódó igénye a természet egy kis darabját belopni otthonába. Még a legkisebb lakásban is elfér egy-két cserép dísznövény. Szerencsére a bõvülõ kínálat lehetõvé teszi, hogy a legkülönfélébb adottságú szobák, belsõ terek is feldíszíthetõk valamilyen oda illõ fajjal. Szobanövényeink többsége meghálálja, ha a nyári idõszakot – megfelelõ körülmények között – a szabadban töltheti.
A szobanövényeknek esztétikai szerepük mellett sok más hasznuk is van. Szén-dioxidot használnak fel és oxigént termelnek. Rengeteg vizet párologtatnak el és több - számunkra mérgezõ anyagot - bontanak le, üde levegőt varázsolva ezzel otthonainkba.
A gardéniát nálunk szobanövényként árusítják. Rendkívül igényes, szobai körülmények között is megköveteli az eredeti élőhelyének meleg nappalait és hűvös éjszakáit, valamint a kiegyenlített nedvességet, és közepes párás levegőt.
Javában virágzik a szobaciklámen. Mivel a fűtött szobát rosszul tűri, virágait eldobálja, levelei elkókadnak, ezért sokan azt hiszik, hogy virágzás után jobb, ha megszabadulnak tőle.
A növények elhelyezése örök feladata a növénykedvelőknek. A fantáziánkat ötvözzük a praktikummal. Tegyünk növényeket fürdőszobánkat is.

Első Előző