HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > KONYHA > Gasztronómia

A húson a zsálya, a salátán a jó sok hagyma dominál. A karaj a fehérbortól, a köret a feta sajttól még izgalmasabb.
A disznóvágás és a disznótor ugyanúgy hozzátartozik a tél misztériumához, mint a karácsony. November 30-a, András neve napja hagyományosan az első disznóölő nap, amely aztán farsang végéig folytatódhat.
A bólé télen-nyáron kiváló ital partikra, házibulikra. Ráadául a receptek nem túl bonyolultak, játszi könnyedséggel feldobhatjuk vele akár egy Télapó-partit vagy éppen egy céges évzáró bulit. Csupán azt kell eldönteni, hogy milyen gyümölcsöt és mennyi pezsgőt teszünk hozzá, és már indulhat is parti.
A Mikulás kengurun érkezik Ausztráliába, szánon pedig Ukrajnába. Van, ahol ő hozza a karácsonyi ajándékot, máshol a Jézuska. A lényeg azonban mindenhol ugyanaz: karácsonykor (legyen az télben vagy nyárban) együtt ünnepel a család.
Karácsony böjtje – a régiek így nevezték a szentestét. Leggyakrabban mákos guba vagy tészta, sült tök, méz, fokhagyma, alma, dió, kalács, aszalt gyümölcsökből főzött leves, bab, borsó, lencse, esetleg káposzta került az asztalra. Tehát mindaz, ami a gazdaságban megtermett és kéznél volt…
Borversenyen döntötték el, melyik a legjobb 10 magyar bor. 30 fiatal borász tesztelte Magyarország 140 borfajtáját, akik arra is igyekeztek felhívni a figyelmet, hogy a magyar boroknak jobb marketingre lenne szüksége, illetve jobban kellene összpontosítani a megváltozott hazai borfogyasztási szokásokra.
Európában, az amerikai és ausztrál kontinensen is a karácsony a legszentebb, legmeghittebb ünnep. Az ajándékozási és az étkezési szokások azonban országról országra különbözőek.
Az étkezési kultúra a nemzeti kultúra fontos része. Az étkezési kultúra körébe tartozik az ételek elkészítése, fogyasztása és élvezése. Egy kínai közmondás szerint az étkezés az emberek számára a legfontosabb dolog, olyan fontos, mint az ég. Ez azt tükrözi, hogy a kínaiak fontosnak tartják az étkezést.
A kánikulában gyakran kívánjuk, bárcsak éppen egy bárpultot támaszthatnánk egy karibi luxusszállodában, de legalábbis örömmel kortyolgatnánk egy-egy hűsítő koktélt. Szerencsére ehhez azért nem okvetlenül kell mélyen a pénztárcánkba nyúlnunk, akár még el sem kell utaznunk.
Finom ételekből falatozni jó, ám sokaknak nem elég, hogyha finom az étel, valami miatt akkor érzik jól magukat, ha drága is. Igen, az eszméletlenül gazdagok bárhova eljutnak, fényűzően élnek, méregdrága éttermekben esznek. Hogy hova járnak csillapítani étvágyukat? Természetesen a világ legdrágább „gasztronómiai szentélyeibe”. Íme a „fényűző falatozók”!
Március havát meghatározza a böjt, mely mint önmagunkat fegyelmező szokás, szinte egyidős az emberiséggel, s nem pusztán a trend diktálta újkori vívmány. Húshagyó ételek, hagyományos ízek? Szemezgess népi konyhaművészetünk jellegzetes böjti ételeiből!
Roquefort egy kis dél franciaországi falu, csupa kő házacskával, amelyek mind egy szikla elé épültek. És ennek a sziklának köszönhetik a roquefortiak sajtmonopóliumukat.
Az egyik legfinomabb - szinte mindenki szereti. Ehetjük magában, szendvicsre, ételekbe sütve-főzve, nassolva, egy pohár vörösbor mellé. Izgalmas és romantikus étel, ezernyi íze, illata lehet.
A legtöbb szakmai szervezet előszeretettel díjazza tagjait minden évben. Vannak azonban olyan ágazatok, ahol az igazi elismerést nem a hozzáértő zsűri, hanem a hétköznapi emberek adják. A vendéglátóipar is ilyen, hiszen egy érem vagy serleg sem érhet fel azzal, amikor egy szakács vagy cukrász műveit a vendégek dicsérik meg. Szakácsunk, Kaldeneker György élménybeszámolója következik a Gasztropont díjátadójáról.
Tengernyi féle és fajta, ízű és állagú sajtot találunk a világban. Vannak, akik mesterfokon művelik a sajtkészítést, és nem csak étkezéseik, de kultúrájuk szerves részévé vált ez az ezerarcú csoda, a sajt.

Első Előző Következő Utolsó