HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Díszkert

A szelidgesztenyével kapcsolatban először gyermekkorom téli estéinek élményei jutnak eszembe. Ilyenkor nagymamám gyakran a régi vaskályha lapján sütögette a gesztenyéket, miközben azok átható illata belengte a lakást, és minden olyan békés, nyugodt, szelíd volt. Szerencsére még a tél egy kicsit odébb van, de már most, amikor a szelidgesztenyék lassan elkezdenek beérni, szeretném bemutatni ezt, a hazánkban is igen népszerű növényt.
Az aranyvessző fajok sokféleségéből adódóan a botanikusok sem tudnak pontos adatot a fajokra számára vonatkozóan. Hazánkban a közönséges aranyvessző (Solidago virgaurea, a képen) honos, továbbá két dísznövényként is ismert, amelyek a növények "népvándorlása" során kerültek ebbe a régióba.
Az évelő növényeket a lusta kertészeknek találta ki a Jóisten. Ezeket csak egyszer kell elültetni, s ha mindent jól csináltunk, és szeretettel gondozzuk őket, akkor évek hosszú során át gyönyörködhetünk bennük.
A késői virágzású lombhullató díszcserjék gyönyörűen mutatnak kertjeinkben, többnyire jó térkitöltők, és a kíváncsi szemektől is gondosan takarnak. Bár különösebb gondozást nem igényelnek, kevéssé ismertségük miatt nem túl gyakoriak a kerti növények között. Ez indokolja a legfigyelemreméltóbbak ismertetését.
Az egyik legigénytelenebb kerti növényünk, a puszpáng története messzire nyúlik vissza. Az egyiptomi kultúrában már időszámításunk előtt ültették kertjeikbe és nyírott sövényként alkalmazták.Homéros i.e. 1000-ben megemlíti az Illiászban, hogy a puszpáng fájából készültek a trójai király lovai számára a harci szekerek. Az Ótestamentum szintén említést tesz a puszpángról.
Ez a két-három méter magasra növő növény Peruból származik. Elfásodó szárú dudva. Nálunk a maszlagos redőszirom, Datura Stramonium rokona, azaz gyomnövény, amelyet méregtartamáért tartanak számon.
Szeretni a növényeket, és érteni ápolásukhoz nem ugyanazt jelenti. Önálló életüket kezdő fiatalok gyakorta esnek abba a hibába, hogy megvásárolják a közeli szobanövény szaküzlet legdekoratívabb darabjait, ám nem gondolnak arra, hogy a kiválasztott áldozatok vajon milyen gondoskodást igényelnek. Kezdő szobanövény kedvelőknek ajánljuk a mutatós japán babérsomot (Aucuba japonica), ami a legmostohább körülményeket is képes túlélni. Füstös, fényszegény kocsmák valódi éke.
Sokak szerint hiányos, csonka az a kert, amelyben valamilyen – tó, patak, csobogó, kút – formában nincsen víz. Az állandó szabadtéri vízfelület sajátos élővilágot teremt a kertben, vonzza a szitakötőket, lepkéket, méheket, madarakat, békákat, gőtéket, szalamandrákat.
Szép és megnyugtató élmény egy víztükör látványa a kertünkben. Az aktív pihenés és kikapcsolódás elengedhetetlen tartozéka, ezért aki teheti, még ha kevés is a hely a kertjében, legalább egy pár négyzetméteres kis természetes vízi világot építsen önmaga és családja örömére és csodálatára. Ígérem, nem fogja megbánni.
Kertünket – méretétől, elvárt funkcióitól függően – sokféle aktív és passzív pihenést, vagy akár csupán dekorációs célokat szolgáló kiegészítővel láthatjuk el. Ezek egy része házilag is elkészíthető, de készen is lehet vásárolni könnyen öszszeállítható lugasokat, pergolákat, pavilonokat, amelyek a forró nyári napokon tesznek jó szolgálatot azzal, hogy árnyat vetnek a kerti pihenőhelyekre, támasztékul szolgálnak a kúszónövényeknek, és díszítőértékük sem elhanyagolandó.
A víz semmivel sem pótolható hangulatteremtő elem a kertben. Lehet ez mindössze egy tenyérnyi nagyságú állóvíz nyugodt, csak időnként meg-megborzolódó tükre, vagy akár a vékonysugárban csörgedező víz mozgalmassága. Nincs szükség tóra, nagy medencére, szökőkútra vagy zuhogó vízmosásra.
Kaktuszok tápanyagellátása Kaktusz oltás Kaktuszok dugványozása Kaktuszok fény - és hőigénye
A medvetalp vagy fügekaktusz nálunk kiváltképp cserepes dísznövény. Ám világszerte inkább haszonnövényként tartják számon. Ugyanis termése, módosult szára ehető, gyógyhatású, és a szegény, száraz régiókban is sikerrel terem.
A kert otthonunknak ugyanúgy része, mint a lakás, ugyanúgy lakjuk, mint szobáinkat. Megépítjük, berendezzük, dolgozunk vagy pihenünk benne. A „lakókert” tehát nem csupán szűkebb környezete az épületnek, még csak nem is kiegészítője, hanem lakásunk szerves folytatása. Épület és kert együttesen, egymáshoz „ízesülve” töltik be az otthon funkcióit.
A liliom az egyik legnépszerűbb hagymás virágunk, amelyet már nagyon régi írások is megemlítenek, és amely a festészetben is igen kedvelt motívumnak számított. Legrégebbi ábrázolásai a Földközi tenger környékéről származnak.

Első Előző Következő Utolsó