HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZIN > UTAZÁS > Amerika

Egy utazás során előbb-utóbb felmerül, hogy az otthon maradt, munkában megkeseredett rokonoknak milyen ajándékot vigyünk. Bár egyre nehezebb autentikus szuveníreket beszerezni, igyekszünk segíteni abban, Brazíliában hol és mit érdemes venni magunknak, illetve szeretteinknek. Brazíliában rengeteg a kis üzlet (még a nagyvárosokban is), de vannak többemeletes nagyáruházak és hipermodern...
Csillogóan tiszta vizű fjordok és a Fraser folyó szalagja foglalja keretbe a szaggatott vonalú félszigeten elterülő várost, mögötte grandiózus kulisszaként a parti hegység hófedte csúcsai emelkednek. A nagyváros szíve az Angol-öböl, a Burrard Inlet és a False Creek fjordok által körülvett félszigeten lüktet. A Chinatown - mintegy az élénk forgalmú üzleti negyed kirakataként - közvetlenül a félsziget "nyakánál" helyezkedik el, és ízelítőt nyújt a város kozmopolita légköréből.
A vakáció megtervezésében alighanem a megfelelő úticél kiválasztása a legnehezebb. A színes prospektusok és az utazási irodák ajánlói nem elég életszagúak, olyan ismerőst pedig nem könnyű találni, aki pont azon a helyen nyaralt tavaly, amit kinéztünk magunknak. 'J. András' Bolíviáról írt élménybeszámolója következik. Egyszer régen, egy moziban eljutottam Wim Wenders-szel „A világ végéig”. Talán a film sajátos hangulata és fájó szépsége is közrejátszott abban, hogy utazásaim során mindig keresem az olyan helyeket, amelyek mintha nem is képeznék részét e világnak, annyira távoliak, elhagyatottak vagy szokatlanok.
Buenos Aires történelmi központja a Plaza de Mayo, az államelnök pompás rezidenciájával, a Casa Rosadával. Az elnök a rózsaszín épület erkélyéről intézi szózatait a néphez, a nép pedig a palota előtti téren tiltakozik, ünnepel vagy tüntet, százezerszámra. A tér nyugati oldalán a közel két kilométer hosszú Avenida de Mayo köti össze a kormányzati székhelyet a Kongresszus épületével, mely pontos mása a washingtoni Capitoliumnak.
Az óriási Michigan-tó déli partján magasba törő, könnyed körvonalaikkal a végtelen égboltra rajzolódó felhőkarcolók büszke önkifejezései annak a városnak, amelyben minden lehetséges. Chicago merész, játékosan könnyed toronyszerkezetei az amerikai magasépítészet iskolapéldái. Soha nem hatnak nyomasztóan, mindenütt széles sugárutak, kényelmes járdák, hívogató parkok és híres művészek szobraival büszkélkedő terek veszik körül őket. A városképet templomok, alacsonyabb háztömbök, sőt két-háromemeletes városi paloták, villák teszik változatosabbá.
San Francisco sajátos életérzése nemzetek és kultúrák együttélésének eredménye. Talán éppen ezért lett a város az ötvenes évek beatnemzedékének és a hatvanas évek hippinemzedékének központja. Ma a közeli Szilícium-völgy komputerértelmisége és a világ minden részéből idesereglett homoszexuálisok festői lakó- és találkozóhelye. San Francisco egy 50 kilométer hosszú félszigeten fekszik a San Franciscói- és a San Pablo-öblök közötti Golden Gate tengerszoros déli oldalán. E tengerszoros fölött ível át a világ legcsodálatosabb függőhídja, a híres Golden Gate Bridge.
Az USA és Kanada közötti államhatárt a Niagara-vízesés alkotja. Ezt a természeti csodát, a világ egyik legkedveltebb turistacélját emberi kéz szelídítette meg. Az USAOntario- és Erie-tó között kialakult Niagara-vízesés: a kanadai oldalon a "lópatkó-zuhatag" Észak-Amerika leginkább megcsodált látványossága. A Goat Island (magyarul Kecskesziget) a határfolyó közepén, az amerikai oldalon fekszik, és a vízesést két félre osztja. Az American Falls (amerikai vízesés) a maga 51 méterével két méterrel magasabb...
A magyarországi időzónától -12 órányi eltérésre fekvő Hawaii-szigetcsoport az Amerikai Egyesült Államok legfiatalabb állama. Kivételesen kedvező klímája miatt (levegő 28-29 fok, a tenger 26 fokos) egész évben bármikor utazhatunk ide. Oahu szigete tartogatja talán a legtöbb látnivalót az ideutazók számára. Míg Mauit a szörfösök paradicsomaként, Big Island-et a vulkánok szigeteként ismerik, Oahun számtalan program közül választhatunk. A szállodáktól néhány lépés távolságra...
Aki maximalista, annak nincs könnyű dolga az Egyesült Államokban. Egy országban, ahol hat órába telik, míg a keleti partról átrepülünk a nyugatira, s ahol egyetlen államocska területe is nagyobb, mint kis hazánk, le kell tennünk arról, hogy alaposan „kifilézzük” úti célunkat. Csupán apró morzsákat csipegethetünk belőle, ami viszont pont elég arra, hogy ráérezzünk az ízére, és vissza-visszavágyjunk hozzá, mint egy megunhatatlan szeretőhöz.
Darabokra tépett, kiszáradt nádat szórnak hetente a sziget járószintjére, ugyanis a vízben alul található rész szépen lassan rohad, így fentről kell újra és újra pótolni a „talajszintet”, hogy megmaradjon az 50 cm és 1 m közötti magasság. Ezeken a nádszigeteken állnak szintén nádból a kunyhócskáik, még mini templomuk is van.
Vakító fehér homok, csodakék, zajosan mosolygó tenger és persze pálmafák a folyamatosan formálódó valószínűtlen színű sziklák felett. Na, ez az a hely a Holland Antillákon, ahová tényleg csak nagyon kevesen jutnak el Aruba
A Bermuda szigeteket Juan Bermúdez csapata hódította meg a 16. század elején, innen kapta a terület a Bermudák nevet.
Ha Kuba, akkor szivar, fehér rum, fekete nők, Hemingway és az öreg halász. Voltak idők, amikor Al Caponék feszítettek a szállodákban, szeszcsempészek parádéztak a Chevroletekben. Folyt a pezsgő, harsogott a rumba, olcsó volt a pénzen vett szerelem.
Ha valaki teljes mértékben át akarja élni, milyen Közép-Amerika, a legjobb, ha Guatemalába megy. Messze földön itt a legmagasabbak a vulkánok, a legnagyobb a bennszülött népesség, a leglátványosabb a kézművesipar és a maja civilizáció emlékei.
Brazília hosszú időn át maga volt a trópusi paradicsom az európaiak számára. Éghajlata és természeti szépségei valóban egyedülállóak, hegyek, völgyek, folyók. Falvak és Rio... meg a Copacabana...

Első Előző Következő Utolsó