HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Afrika > A legdélibb fok

t: 3163

A legdélibb fok

Dél-Afrika modern, írott történelme 1652-ben kezdõdik. Ekkor települt Fokföldre Jan Riebeck holland hajós és kis csapata, hogy friss hússal meg zöldséggel lássa el az Afrikát megkerülõ tengerészeket. A faházakból álló település a Holland–Kelet-indiai Társaság fennhatósága alatt állt. A javak, áruk és persze az emberek megvédésére azonnal hozzákezdtek egy erõd megépítéséhez.

A földbõl és fából álló, ötszögletû várat 1666-tól kezdve kõvel is megerõsítették. Ma ez, a Jóreménység Vára egész Dél-Afrika legrégibb, ma is álló építménye.

Fokváros ma Afrika egyik legjelentõsebb, egyben legkülönösebb városa. Egyedülálló jellegzetessége a fekete xhosa törzsi, a maláj, az indiai, a brit és a holland kultúra keveredése. Ez lakosainak bõrszínében, nyelvében, vallásában és kultúrájában is megmutatkozik. Fokföldet fehér szigetként emlegetik fekete Afrikában, de ez nem teljesen igaz. Inkább a népek olvasztótégelyének lehetne nevezni. A legnagyobb számban, másfél millióan a színesek vannak; négyszázezerrel kevesebb a fehérek száma, míg a feketék csupán hatszázezren élnek Fokvárosban és környékén. (Az egész országot tekintve természetesen fordított az arány: feketék 75%, fehérek 14%, színesek 9%.)

Asztal-hegy
Fokvárost Rio de Janeiro után a világ második legszebb fekvésû településeként emlegetik. „Védjegye” az 1087 méter magas Asztal-hegy (a Table Mountaint fordítási tévedés miatt nevezik magyarul Tábla-hegynek). Nevét 1503-ban, Antonio de Saldanha portugál hajóskapitánytól kapta, aki a hegyet meglátván így kiáltott: „Tabao do cabo!” (Ez olyan, mint egy asztal!). Különösen nyáron nyújt felejthetetlen látványt. Ilyenkor a tenger felõl fújó széláramlatok fehér felhõkoszorút hoznak a hegy fölé. Ha a felhõ rátelepedik a tetõre, a helyi lakosok felkiáltanak: Az istenek már megint megterítették az asztalt!

Csúcsára jó erõben lévõ mászók 4 óra alatt érnek fel. A kényelmesebbeket a világ legmeredekebb kabinos felvonója várja, kivéve, ha tériszonytól szenvednek. A kabin ugyanis még 360 fokos kört is leír emelkedés és süllyedés közben is, hogy mindenki mindent lásson az út alatt.

Viktoriánustól a felhõkarcolókig
A 3 és fél milliós lakosú Fokváros hatalmas területen terül el, sok a kertvárosi villanegyed. Központi magja méreteihez képest kicsinek mondható. Különbözõ negyedeinek és utcáinak építészeti stílusában békésen megfér egymás mellett a viktoriánus, a háromszáz évvel ezelõtti holland és a lapos tetõs, cukorkaszínû maláj irányzat. És persze ott vannak a legújabb kor felhõkarcolói is.

A belváros leghíresebb utcája a Long street, amely a kikötõtõl majdnem az Asztal-hegy lábáig vezet. Bárok, kávéházak, éttermek sokasága, panziók, vöröslámpás házak idézik a múltat. Nem is olyan régen elegáns bevásárló utca volt. Fénye mára kissé megkopott, az elmúlt évtizedben inkább antikváriusok és régiségkereskedõk vettek itt boltot. Ma a hátizsákos turisták és a fotósok kedvenc tartózkodási helye. A csipkekombinés házak – ahogy itt mondják – New Orleans francia negyedét idézik.

Rabszolgák utódai
A legszínesebb házak a maláj negyedben találhatók, ez a Bo Kaap, jelentése: Felsõ fok. Gyönyörûen renovált, sárga, rózsaszín, lila házakban hatszázezernyi maláj él, az egykori rabszolgák utódai. Õseiket még a XVIII. században hurcolta ide Batáviából, Jáva szigetérõl a Holland–Kelet-indiai Társaság. Vallásukat, szokásaikat évszázadok óta õrzik. Itt fejkendõben járnak az asszonyok, és naponta ötször felhangzik a müezzin imára hívó szava. Konyhájuk oly szervesen beépült az afrikaiba, hogy specialitásaikat a lakosok többsége „eredeti” fokföldinek tartja. Legnépszerûbb közülük a bobotie, a sárgabarackkal, mazsolával, banánnal összesütött darált hús.

A város legnépszerûbb pontja mégsem az Asztal-hegy, hanem egy vízparti szórakozónegyed. Az egykori belsõ kikötõt, a Victoria&Alfred Waterfrontot ma már csak kisebb vitorlások, jachtok kereshetik fel. Mégis az egyik leglátogatottabb hely, partját ugyanis számtalan üzlet, étterem, kocsma és kávéház szegélyezi. A színesre festett, holland stílusú házak is feldobják a sétálókat. Így a kikötõi kiruccanás a legtöbb fokvárosi család „kötelezõ” vasárnapi programját jelenti. A felújított tûzpiros világítótorony az egyetlen, amely a kezdetektõl, a XIX. század hatvanas éveitõl áll. Alapkövét még Albert herceg, Viktória királynõ második fia rakta le.

Kirándulások

- Jóreménység foka - Fokvárostól délre, 57 km távolságban található a híres-hírhedt Jóreménység foka. A közhiedelemmel ellentétben nem itt, hanem még délebbre, innen kb. 20 km-re találkozik össze az Indiai és az Atlanti-óceán. A szél mindig süvít, a víz itt mindig háborog, jelzi, hogy a világ egyik végén vagyunk.
- Borutak - Míg elérünk a kontinens csücskéhez, szõlõültetvényeken keresztül vezet az út, amelyek közül az egyik a Tokai nevet viseli. A névbeli hasonlóság nem véletlen: a világhírû tokaji bor tiszteletére nevezték el a területet. Fokföld Dél-Afrika leghíresebb bortermelõ vidéke, de itt termesztik a leghíresebb dél-afrikai pezsgõ, a Pongracz alapanyagát is. A szõlõtermesztést német telepesek honosították meg. A híres borutak mentén harmincnál is több, fokföldi holland stílusban épült présház és borospince várja a turistákat.
- Természetvédelmi területek - Fokváros és környéke különleges természeti adottságokkal rendelkezik. 3200-nál is több olyan állat- és növényfaj található itt, amely bolygónkon másutt nem élne meg. Ahogy Fokvárostól délre autózunk, a Jóreménység foka Természetvédelmi
területen haladunk keresztül, ahol kormoránok, vadon élõ struccok és kutyafejû babuinmajmok hívják fel magukra a figyelmet. Utóbbi a tengerbõl is szerzi táplálékát. Ugyancsak egyedülálló ilyen magas szélességi körön (34 fok) pingvinek és fókák megjelenése. Ráadásul csapatostul élnek itt.



Tudnivalók
A Dél-Afrikai köztársaság Afrika legdélibb csücskében található, területe
tizenháromszor akkora, mint Magyarországé. Az ország legdélibb tartománya Fokföld.

Fõváros: Pretoria
Lakosok száma: 43 millió
Nyelv: 12 hivatalos nyelv van. Legtöbben az afrikaanst, a búr telepesek nyelvét beszélik. Az angollal mindenütt el lehet boldogulni.
Idõeltolódás: +1 óra
Fokföld éghajlata mediterrán. A levegõ hõmérséklete többnyire sosem éri el a 30 fokot, az óceán vizének hõmérséklete 16-18 fokos, inkább csak szörfözésre alkalmas.
Pénznem: rand (1 rand kb. 38 Ft.)
Árak: magyarországi árszint, néhol alacsonyabb
Szállás: panzióban 180-200 rand/2 fõ, 3 csillagos szállodában 250-500 rand/2 fõ
Taxi: 7-8 rand/km (tömegközlekedés gyakorlatilag nincs)
Ennivaló: Szendvics, egytálétel büfében, gyorsétteremben: 6-15 rand. Fõétel étteremben: 35-55 rand.
Innivaló: Üdítõ, víz, sör, bor: 5-8 rand

(nana.hu)

2005.05.13

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok