HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Díszkert > Virágözön évről évre

t: 4832

Virágözön évről évre









De hát miféle növények ezek az évelők? Nevükben is benne van: olyan növények, amelyek több éven át maradhatnak ugyanazon a helyen, tápanyag-raktározó gyökérrel rendelkeznek, és míg a föld feletti részük évről évre minden ősszel elpusztul, a föld alatti részük károsodás nélkül átvészeli a telet, és tavasszal újra kihajt. Ezért írtam, hogy lusta kertészeknek valók, hiszen nem kell minden tavasszal újra és újra ültetni őket. Nem mindegy persze, hogy mit, hogyan, mikor és hová ültetünk.

Az évelő dísznövények kiválasztásánál alapvető szempont a magasságuk és a színük. Ezt vegyük figyelembe a növénycsoportok kialakításánál. A szomszédos virágoknak színben harmonizálniuk kell egymással. Természetesen nemcsak a virág színe fontos, meghatározó a növekedési forma, a levél felülete és a lomb színe is.

Magasság szerint úgy rendezzük el a növényeket, hogy a magas növésűek hátra, az alacsonyak pedig előtérbe kerüljenek. A közepes termetűeket ezek között helyezzük el. Még fontosabb szempont a telepítésnél, hogy az egymás mellé kerülő virágok egy időben virágozzanak, az éppen virágzó csoportok így kertünknek mindig más-más részét helyezik a figyelem központjába.

A konténerben nevelt növényeket az év bármely szakában kiültethetjük, egyéb növényeket legjobb, ha a virágzás után ültetünk. Tavasszal ültessük a nyári virágokat (pl. margaréták). A tavasszal vagy kora nyáron virágzó fajokat (pl. hunyor) viszont inkább nyár végén vagy ősszel ajánlatos ültetni. Borús, felhős napokon ültessünk, a növényeket tároljuk széltől védett helyen. Az ültetőgödröt és a növények gyökereit alaposan öntözzük be.

Harangvirág

Campanula spp. A különbözõ harangvirágfajok, 20-60-100 cm magasak, igényeik különböznek, a közös bennük, hogy nem viselik el a pangó vizet. Üde nedves talajt és inkább félárnyékot kedvel például a C. persicifolia, a C. latifolia. A csomós harangvirág (C. glomereta) számtalan indát fejleszt, és ezeken hozza 30–50 cm magas virágszárakon fehér vagy sötétlila virágait.

Páfránylevelû cickafark

Jó vízáteresztõ képességû, tápanyagdús talajt, meleg fekvést kíván. A vadon élõ cickafarknak aranysárga virágú kerti rokona sok tápanyagot igényel a fejlõdéshez, magasságuk elérheti akár a kerítés magasságát is. Vágott, ill. szárazvirágnak is kitûnõen alkalmas.

Levendula

Jó vízáteresztõ képességû, meszes talajt, meleg fekvést kíván. Az illatos virágú levendulát gyógynövényként régóta ismerik és használják. Tavsszal erõteljesen vágjuk vissza a töveket, hogy megõrizzék párnás növekedési formájukat. Télen a fagy elleni védelemrõl is gondoskodni kell.

Menyecskeszem

Üde talajt, meleg fekvést kíván. A nyári virágágyások legkitartóbban virágzó növényei. A Coreopsis grandiflora magasabb növésû, nagyobb virágokat fejleszt, a C. verticillata finom lombú, 70 cm magasra nõ, kitartóan virágzik. Virágzás után a töveket erõteljesen vágjuk vissza.

Margaréta

Középkötött, tápanyagdús talajt, meleg fekvést kíván. Egyszerû, fehér virágai minden virággal pompásan társíthatók. Ha az elsõ virágzás után erõteljesen visszavágjuk a töveket, és gondoskodunk bõséges víz- és tápanyagellátásról, akkor számíthatunk másodvirágzásra is.Célszerû a töveket 3-4 évente szétosztani.

(holgyvilag.hu)

Linkajánló:


Dísznövények




2006.09.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Harangvirág
Harangvirág
Páfránylevelû cickafark
Páfránylevelû cickafark
Levendula
Levendula
Menyecskeszem
Menyecskeszem
Margaréta
Margaréta

Legfrissebb magazinok