HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Díszkert > Kerti tavi jó tanácsok

t: 6532

Kerti tavi jó tanácsok








Legalább 4m² vízfelületű kerti tavat tervezzünk, ha vízi rovarokat és kétéltűeket is szeretnénk, hogy a tóban megtelepedjenek. Számukra, legalább 80 -120 cm vízmélységet kell biztosítani.


25 - 30 m² vízfelületű, és 3 m mélységű tavat, még képesek vagyunk gondozni, viszont ennél nagyobb mesterséges tavak rendben tartása, már komoly hozzáértést és anyagi ráfordítást igényelnek.


Kerti tavat se teljes árnyékba, se teljesen tűző napra ne tervezzünk, mert a vízinövények bár fényigényesek, a sok napsütés, azonban meggyorsítja az algák aránytalan elburjánzását.


A kerti tavak biológiai egyensúlyának fenntartásának érdekében, évente midig csak a fél tófeneket takarítsuk ki, nagyobb tavak esetében annak harmadát.


Halak csak akkor honosíthatók meg a tóban, ha annak mélysége minimum 80 cm, de átteleltetésükhöz a 120 - 150 cm - es vízmélység szükséges.


Tavunkat minden esetben lássuk el túlfolyó csővel, mert nagyobb nyári zápor esetén a víz kiáradhat, és a nem szabályozott, kiömlő víz a gondosan elrendezett tópartot elmoshatja.


A kerti tavak ápolása alkalmi jellegű, nem megerőltető feladat, de évente egyszer a túlburjánzó növényzetet meg kell ritkítani.


Tavainkba csak itthon is honos vízinövényeket ültessünk, mert a hazai élővilág az idegen flórát nem képes benépesíteni, viszont hiányuk vizeink biológiai egyensúlyát veszélyeztetik.


A tó benépesítéséhez itthon a természetből is gyűjthetünk be növényeket, de ügyeljünk arra, hogy tavaink adottságától eltérő helyről, főleg védett területről, ne szerezzük be azokat. Melegvízi tavirózsák (sajnos pont a színesek) úgy sem maradnak meg, télen befagyott tükrű tavainkban. Védett növények begyűjtése TILOS! és a törvény bünteti.


Vízinövényeket lehetőleg tápszegény, savanyú kémhatású talajba (tőzegbe) ültessük, mert ez megakadályozza a nem kívánatos algaképződést a vízben.


Különféle növények, különböző vízmélységet igényelnek. A vízmélységet csökkenthetjük tégla podesztek (emelvények) vízfenékre építésével, csak vigyázzunk, hogy a fóliával bélelt tavaknál a téglák sarkai ne tudják átszakítani a medencénk burkolatát.


A túlburjánzó algát csökkenthetjük a víz savanyításával, (Rongyzsákba kössünk hansági tőzeget, és azt süllyesszük pár napra a tó vízébe.) vagy telepítsük be a tavunkat békalencsével, mely apró növények 1 - 2 hét alatt a víz felületét teljesen beborítják, leárnyékolják. A fényszegény vízből az algák, rövid időn belül kipusztulnak.


A tápanyagban gazdag vizek is fokozzák az algaképződést, ezért az ilyen tavakat gyakrabban iszapoljuk!


A vízfelületét árnyékolják - és ez által csökkentik az algásodás veszélyét - a tündérrózsák, (Nymphaea) a vízitök, (Nuphar) a békatutaj, (Hydrocharismorsus - ranae) vagy az úszó békaszőlő (Potamagedon natans)


Ügyeljünk a tavunk víztisztaságára. Nem kell ugyan annak átlátszónak lenni, de egy egészséges tóban legalább 10 cm mélységig le lehet látni a víz tükre alá.


Vegyszereket ne használjunk semmilyen célra a tó vízében!


Óvakodjunk tavaink túlnépesítésétől! A kevesebb szebb!


Halainkat legalább naponta egyszer etessük meg, de mindig csak annyi eleséget szórjunk a vízbe, amennyit a halak azonnal képesek elfogyasztani. A fölösleges táptúladagolás rontja legjobban tavunk vízminőségét.


A baktériumok túlzott felszaporodása (tápmaradék a vízben) az ökológiai egyensúlyt felborítják, vizünk - úgy mond - virágzásnak indul, ami aránytalanul nagy oxigénfogyasztással jár. A halaink ilyenkor a víz tetején „pipálnak, súlyosabb esetekben elpusztulnak. Azonnali vízcsere, (Max:1/3 részben) vagy motoros szellőztetése szükséges a víznek.


A természetes tavak lakói a kétéltűek is. Megtelepítésük házi tavainkban csak akkor lehetséges, ha sekély parti sávot (mocsár zónát) létesítünk számukra. Az ilyen zónákba, itt élő mocsári növényeket telepítsünk, ahová békáink, gőtéink, zavartalanul elbújhatnak.


Mocsári növények némelyike védett ezért begyűjtésük a természetből TILOS!


Telepítésre ajánlatos sekélyvízi növények: mocsári nőszirom!!!, (Iris pseudacorus) papírsás, (Cyperuspapyrus) Mocsári nefelejcs, (Myosoris palustris) virágzás után ugyan elpusztul, de az elhullatott magjáról évente újra nő, bohócvirág, (Mimulus) borsos keserűfű, (Polygonum hydropiper) keskenylevelű sás (Carex stenophila)


A vizet tisztítják a fésűskagylók és a különféle vízi csigák, ezért betelepítésük tavainkba indokolt.

Halak és kétéltűek természetes tápláléka az árva szúnyoglárva és a szitakötőlárva. A biológiailag egyensúlyban lévő tó természetes lakói.

Horváth Tamás
(lakberendezes.hu)

2006.08.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
11Tó és iszappartjának elvi növénybetelepítési terve I.
1. Juncus ensifolius 
2. Veronica beccabunga 
3. Caltha palustris 
4. Myosotis palustris 
5. Aloides stratiotes 
6. Mentfia aquatica 
7. Butomus umbellatus 
8. Sagittaria sagittifolia 
9. Typha angustifolia 
10. Acorus calamus 
11. Lythrum salicaria 
12. Tavirózsa
11Tó és iszappartjának elvi növénybetelepítési terve I. 1. Juncus ensifolius 2. Veronica beccabunga 3. Caltha palustris 4. Myosotis palustris 5. Aloides stratiotes 6. Mentfia aquatica 7. Butomus umbellatus 8. Sagittaria sagittifolia 9. Typha angustifolia 10. Acorus calamus 11. Lythrum salicaria 12. Tavirózsa
12Tó és iszappartjának elvi növénybetelepítési terve II.
1. Sparganium simplex  2. Pontederia tordala  3. Butomus umbellatus  4. Tropa natans  5. Iris pseudacorus  6. Scirpus lacustris  7. Typha latifolia  8. Alisma plantago-aquatica  9. Hippuris vulgaris  10. lythrum salicaria  11. Tavirózsák  12. Nymphoides peltata  13. Sagittaria sagittifolia
12Tó és iszappartjának elvi növénybetelepítési terve II. 1. Sparganium simplex 2. Pontederia tordala 3. Butomus umbellatus 4. Tropa natans 5. Iris pseudacorus 6. Scirpus lacustris 7. Typha latifolia 8. Alisma plantago-aquatica 9. Hippuris vulgaris 10. lythrum salicaria 11. Tavirózsák 12. Nymphoides peltata 13. Sagittaria sagittifolia
Tavi rózsa kollekció
1. Colonel Welch  2. Masaniello  3. Rosennymphe  4. Escarboucle  5. Marliacea carnea  6. Pöstlingsberg  7. Formosa 8. Marliacea chromatella  9. Richardsonü  10. Mme. Wilfron Gonnére  11. James Brydon  12. Gloriosa  13. Anna Epple  14. Attraktion  15. Froebeli  16. Teichrose (Nuphar lutea)  17. Nymphaea tetmgona  18. Nymphaea x pygmaen
Tavi rózsa kollekció 1. Colonel Welch 2. Masaniello 3. Rosennymphe 4. Escarboucle 5. Marliacea carnea 6. Pöstlingsberg 7. Formosa 8. Marliacea chromatella 9. Richardsonü 10. Mme. Wilfron Gonnére 11. James Brydon 12. Gloriosa 13. Anna Epple 14. Attraktion 15. Froebeli 16. Teichrose (Nuphar lutea) 17. Nymphaea tetmgona 18. Nymphaea x pygmaen

Legfrissebb magazinok