HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Díszkert > Egy pohár oázis

t: 3851

Egy pohár oázis

A vízben és a víz körül különböző vízi, mocsári növényeket nevelhetünk, olyanokat, amelyek egyébként meg sem maradnának kertünkben. Hangulatuk, látványuk, amelyet rendszerint nagy felületű leveleikkel, fölöttük megjelenő, gyakran élénk színű virágaikkal, szinte pótolhatatlan. Emellett a vízfelület a levegő páratartalmának növelésével is érezteti kedvező hatását, annál erőteljesebben, minél nagyobb a vízfelület.

A vízfelület kiskertben sokkal hatásosabb, csak el kell helyezni a kert egy félreeső, de jól megközelíthető zugában, legyen az akár egészen parányi. A vízfelület lehet tálszerűen, esetleg némi véséssel kimélyített kődarab, amelynek mélyedésében megáll a víz. De ugyanígy megfelel egy vastagabb, kivájt fatörzs, amit fóliabéléssel, esetleg fasebkátránnyal kikenve tehetünk vízállóvá. Kőlapra felállítva hasonlóképpen jól felhasználható az egyéb célra már nem használt, a vizet megtartó kisebb-nagyobb fakád, derékban kettéfűrészelt fahordó, illetve más faedény.

Az ilyen apró vízfelületet madáritatónak is szokták nevezni, mert megfelelő helyre kerülve, ahol a madarak felfedezhetik, és háborítatlanul rárepülhetnek, ivóhelyükké válhat. Ezek a hangulatos itatók különösen kedvesek facserje-lombok, évelő növények között, helyezzük el őket úgy, hogy csak a hozzájuk vezető út ne maradjon rejtve. Elhelyezhetők pihenőhely előtt, épület védett szegletében, egy nagyobb fatörzs tövében, gyepfelületen, sőt kerti csap alatt is.

Vízfelületüket díszítheti békalencse, rucaöröm, vagy békatutaj, azonban csak annyira hagyjuk elszaporodni őket, hogy a vízfelületnek legfeljebb az egynegyedét fedjék be. Kívülük a kis víztartó közelébe olyan növények kerüljenek, mint az időszakonkénti kiszáradást is viselő mocsári nőszirom, árnyliliom, sásliliom. Ha gyepbe került a víztartó, néhány, másfél méternél nem magasabbra nyúló dísznád, nádtippan vagy füzénytő telepíthető köréje.

A kerti csapnál időszakos, a csap kinyitásakor előtörő kis forrást alakíthatunk ki. A legegyszerűbb, ha a csap körül, annak magasságától függően negyed-fél méter magas és kétszer ilyen széles földhalmot hordunk fel, ennek tetejére kőlapot fektetünk, amire vízkivételkor rátehetjük a z öntözőkannát vagy a vödröt. Úgy rakjuk tele teli a földhalom oldalát egyharmad, fele részükig besüllyesztett kövekkel, hogy között vízvezető, mederszerű vályatok alakuljanak ki. Alájuk, teknőszerűen kiképezve, kövekkel kirakott 15-20 cm mélyedésbe folyhat, gyűlhet a víz. A mélyedésbe pedig ültessünk mocsári növényeket, kálmosgyökeret, virágos kákát, hölgyharasztot.

Földbe süllyesztett kútgyűrűbe, ha az alját cementhabarccsal rögzített kövekkel, esetleg téglákkal kirakjuk, szintén tehetünk vízinövényeket. Ekkor a gyűrű aljába, a legmélyebb pontban, ajánlatos arasznyi hosszú, újnyi vastag, gumidugóval zárható csőcsonkot illeszteni, ehhez csatlakoztassunk földbe ásott eternitcsövet, amely elvezet az első víznyelő aknáig. Ha nincs a közelben akna magunk áshatunk egyet, kb. fél méteres gödröt, amit vessződarabokkal, kövekkel megtöltünk, hogy megfelelő víznyelőhöz jussunk. Nem csak kútgyűrűt süllyeszthetünk a talajba, hanem vályút, műkőtálat, köblöt is. Bármit is választunk, szabályos alakját ügyes elrendezésben lerakott, formás kődarabokkal takarjuk el.
dr. Komiszár Lajos

(www.kertpont.hu)

2006.07.26

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok