HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Aktuális teendők > Fűfelületek felújítása

t: 2807

Fűfelületek felújítása

Hiányosságok

Újrafüvesítésre várnak a kisebb- nagyobb vakondtúrások, vízmosások, gépkocsi keréknyomok, vagy egyéb okból jelentkező hiányok, üres részek. Ezekre a problémákra megoldást jelent a felszíni talajegyengetés, az esetleges talajhiányt pótló földterítés, az ezt követő fűmagvetés illetve újravetés. A foltokban kitépett gyomok nyomában keletkező feltűnő hiányosságok, vagy a kitaposás nyomában jelentkező hiányok fűmaggal felülvetve kiküszöbölhetők akár további hosszú évekre is. Éljünk ezzel a lehetőséggel, áldozzunk a felújításra.

Hézagpótlás

A felújításhoz a talajfelszínt erős fogú gereblyével kell jól fellazítani, porhanyítani. Erre a fellazított felületű talajra lehet azután vetni a fűmagot. Ilyenkor elegendő a szokásos fűmag adag mintegy fele, ez általában négy-öt dekagramm négyzetméterenként. A hiányok helyén a fűmagot gondosan, a lehető legegyenletesebben kell lehetőleg begereblyézni a talajba.

Még hatásosabb, ha a fűmagot egyenletesen betakarja a finoman rostál komposztföld, négyzetméterenként mintegy fél-egy kilogramm. Ezt követheti a hengerezés vagy lelapogatás, majd jöhet az öntözés. A felújító fűmagvetés legmegfelelőbb időpontja a gyeptelepítéshez hasonlóan az az időszak, amikor már nem kell kifejezetten szárító-meleg időjárásra számítani. A kikelő fűnek még minden esetben jól meg kell erősödnie mielőtt az időjárás kedvezőtlenre fordul.

Szegélykiigazítás

A szegélykiigazítást a felülvetés időszakában, a füves felületek széleinél, virágfoltban, útfelületben, esetleg más, nem kívánatos növénybenövések esetében végezzük el. Általában akkor szükséges, ha nem került sor műanyag hullámlemez általában csíkszerű gyepszél határoló lemezcsíkok elhelyezésére a füvesítéskor illetve a füvesítést követően. A szegélyhatárnak megfelelő vágásvonal zsineggel előre kitűzhető. Az egyenesen vágandó szakaszoknál deszka is lefektethető. Ezek mentén az irányító vonalak mentén csapott vagy tompa élű, de élesre reszelt szélű ásóval jól levághatók a túlnőtt gyeprészek. Az így szükségtelenné vált részek jól hasznosíthatók foltok kitöltésére, vagy a komposztban.

Mohásodás

A mohásodást is orvosolni kell. A legjobb orvoslás a kiváltó ok vagy okok megszűntetése. A mohosodás ott jelentkezik, ahol a fűállomány életfeltételei kedvezőtlenek. Ápolási hibák esetében is felléphet, például rossz tápanyag ellátás, tartósan nyirkos, átszellőzetlen talaj esetében. A talajszellőzéshez lyuggató vagyis gyepszellőztető eszközöket kell használni.

Szellőztetés, tápanyag ellátás

Így a gyakori nyírásokból visszamaradó elhalt növényi részek filcszerűen összeállt rétegében fellépő levegőtlenség is megszűntethető. Alkalmas eszközök híján hatékony a vasvilla is, még inkább az ásóvilla, amely kötöttebb talajon 15 cm körüli mélységben, lazábba talajoknál 5 cm mélyen, 30-40 centiméterenként leszurkálva. Különösen hasznos az így keletkező lyukak komposzttal való feltöltése. Ha nem várható csapadék, egy alapos beöntözés se maradjon el.

Ezt követheti a mésziszap vagy szénsavas mész egyenletes kiszórása és bemunkálása. A szükséges mennyiségről előzetes talajvizsgálat alapján lehet dönteni, de e nélkül négyzetméterenként legfeljebb fél kilogramm felel meg. A mohosodás ellen eredményes és veszélytelen eljárás, ha 15 rész kénsavas ammóniák műtrágya, 5 rész vasgálic, és 100 rész durva homok keverékéből jó 10 dekagrammnyi mennyiség kerül kiszórásra négyzetméterenként a fűfelületnek arra részére, ahol a mohosodás mutatkozik. Teljesebbé tehető a mohosodás elleni védelem a talajszellőztetésen túl a harmonikus tápanyag ellátással, szükség esetén vízelvezetéssel.
dr. Komiszár Lajos

(forrás: www.kertpont.hu)

¨ajánló


HOBBI: Kert, dísznövény


2006.05.05

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok