HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > Megelőzhető rendellenességek - Véd a vitamin

t: 1784

Megelőzhető rendellenességek - Véd a vitamin

A kilencvenes években a magzatvédő vitaminok áttörést jelentettek a fejlődési rendellenességek megelőzésében. Olyan új módszer van a kezünkben, amivel évente ezres nagyságrendben lehet e súlyos fejlődési zavarok kialakulását megakadályozni.

A vitaminok jellegzetessége, hogy meghatározó szerepet játszanak az életfolyamatok szabályozásában, jóllehet szervezetünk nem képes az előállításukra. Hiányuk súlyos betegségeket okozhat. A genetika most tetőző forradalmának köszönhetően viszont kiderült, hogy néhány génhiba ártalmas hatásának a kivédésére is képesek. Legfontosabb közülük a folát-folsav, de a B12-, B2- és B6-vitamin védőhatása is igazolt. Az Egészségügyi Világszervezet újabb állásfoglalása szerint az ún. magzatvédő vitaminok az összes súlyos fejlődési rendellenesség minimum egynegyedének-egyharmadának a kivédésére képesek.

A magzatvédő vitaminok hatását eddig egyetlen készítmény alkalmazásakor igazolták minden kétséget kizáróan, tízezer kismamával végzett klinikai vizsgálat során. Ha a szert a fogamzás előtt minimum egy hónappal kezdték el szedni, és azt a terhesség első három hónapjában folytatták, az agy- és koponyahiányok, valamint a nyitott gerincek mintegy 90%-át lehetett kivédeni. A gyakori szívrendellenességek, a műtéti beavatkozást igénylő veserendellenességek és a testi fogyatékosságot okozó végtaghiányok megelőzésében is igazolódott szerepe. A magzatvédő vitamin szedése mellett a fogamzás hamarabb következett be, és kismértékben az ikerterhességek aránya is növekedett. A kora terhességben sok kellemetlenséget okozó terhességi émelygés, hányinger és hányás előfordulása is számottevően csökkent.

Az ún. magzatvédő vitaminok két fő beviteli módja:
1. A táplálék. Nyilvánvalóan ez lenne a legtermészetesebb és legegyszerűbb, de sajnos, megvalósíthatósága gyakran korlátozott. Vegyük például a B11-vitamint (így hívják újabban együttesen a természetes folátot és a szintetikus folsavat). A női szervezet B11-vitamin-igénye a magzati fejlődés korai időszakában jelentősen megnövekszik. Magyarországon a fogamzás körüli időszakban a nők átlagosan napi 0,16 mg folátot (ez ennek a vitaminnak a táplálékban található formája) fogyasztanak. Egyes fejlődési rendellenességek kivédéséhez azonban 0,66 mg-ra, ennek négyszeresére lenne szükség. A hiányzó 0,50 mg pótlásához naponta 15 tányér spenótot kellene elfogyasztani. Nem valószínű, hogy erre bárki is hajlandó. (Megdöbbentő tény, hogy a magyar várandósok 97%-ának valamilyen vitaminhiánya van.)

2. Magzatvédő vitamintabletták. A terhességi vitaminpótlás jelentőségét felismerve, tudósok olyan vitaminkombinációt állítottak össze, amely segít felkészíteni a női szervezetet a terhességre. A legfontosabb a magzatvédő vitaminok szedésének az ideje. Az agy- és koponyahiány, valamint a nyitott gerinc a magzati fejlődés 15. napjától alakul ki, éppen akkor, amikor kimarad a nők – terhességet jelző – havivérzése. Mindenképpen szükséges ezért a vitaminkészítményt vagy a folsavat a tervezett fogamzás előtt minimum egy hónappal elkezdeni. A súlyosabb fejlődési rendellenességek a magzati fejlődés 15. és 77. napja között alakulnak ki, ezért a szedésüket feltétlenül szükséges legalább a terhesség 12. hetéig folytatni. Dr. Czeizel Endre (forrás: Hölgyvilág Terasz)



2005.04.11

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok