HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > Mesterséges édesítőszerek

t: 2265

Mesterséges édesítőszerek

A mesterséges édesítőket alapvetően két csoportra oszthatjuk: egyes édesítők kalóriát tartalmaznak, például szorbitol, manitol; a másik csoportba a kalóriamentes édesítők tartoznak, szacharin, aszpartám, ciklamát.

A szorbitol grammonként négy kalóriát tartalmaz. Az anyagcseréhez nincs szükség inzulinra, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják.

Az aszpartám két, szintetikus úton előállított aminosavból álló anyag, a cukorral megegyező kalória értékkel rendelkezik. 160-200-szor jobban édesít, mint a szacharóz. Az aszpartám van akinél allergiás tüneteket vált ki, ödémát okozhat, másoknál fejfájást, kábultságot, látászavarokat, fokozott aktivitást figyeltek meg. A napi megengedett mennyiség 50 mg/kg/testsúly.

A ciklamát a szacharinnal keverve van forgalomban, 30-szor jobban édesít, mint a cukor. 1937-ben fedezték fel, ételek és italok édesítésére használják, de az Egyesült Államokban 1970-ben betiltották, mert rákkeltő hatást tulajdonítanak neki. Ez az édesítőszer bekerülhet a méhlepénybe és az anyatejbe, az állatkísérletek szerint károsítja a herét és a spermiumokat.

A szacharint 1879-ben fedezte fel Johns Hopkins egyetemi hallgató. A szacharin kőolaj származék. Már 1977-ben felvetődött, hogy a szacharin esetleg a rákkeltő lehet, majd az Egyesült Államokban 1981-ben a környezet-egészségügyi szervezet felvette az emberre veszélyes anyagok listájára, mert az állatkísérletek során hólyagrákot idézett elő. Ugyan nem tiltották be a szacharin forgalmazását, de egy figyelmeztető címkével látták el a terméket, mely szerint egészségre veszélyes anyag. Hólyagúti megbetegedés és rendszeres gyógyszerfogyasztás esetén óvatosan kell bánni a szacharin fogyasztásával, mert bizonyos gyógyszerekkel kapcsolatba kerülve károsíthatja a hólyag nyálkahártyáját. A disznók takarmányába is gyakran kevernek szacharint étvágygerjesztő hatása miatt.

A vizsgálatok végül azt igazolták, hogy a szacharin mégsem rákkeltő, így 2000-ben az amerikai környezet-egészségügyi intézet levette a karcinogén anyagok listájáról. (A legújabb listán a dohányfüst szerepel az első helyen a rákkeltő anyagok között.)
(forrás: Hölgyfórum)

2005.03.29

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok