HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > Light üdítők: tévedések és hazugságok

t: 1659

Light üdítők: tévedések és hazugságok

Reformtermékek között élünk. Az áruházak polcai roskadásig vannak különféle rostos, 100%-os gyümölcstartalmú, exotikus, light és egyéb üdítőitalokkal rakodva, mi pedig tanácstalanul ácsorgunk előttük. Vajon, melyik lenne a legjobb? A rostos egészségesebb, de hizlal, a light valóban nem hizlal, de gyümölcsöt még távolról sem látott. És akkor még nem beszéltünk az ásványvizekről, amelyek végeláthatatlan sora előtt leszünk csak igazán bizonytalanok.

Nagy Ákosnéval, a Kertészeti Egyetem Borászati Tanszékének egyetemi tanársegédjével beszélgettünk üdítőitalokról, nektárokról, rostos levekről és ásványvizekről, hogy kiderítsük, mennyi igazság van a reklámok és a vevőcsalogató üdítőcímkék mögött.

- Melyek azok az üdítőitalok, amelyek az egészséges életmód alapját képezhetik?

- Először, az italokat legalább három csoportba sorolhatjuk.
1. Gyümölcslevek. Ide tartoznak azok az italok, amelyek kizárólag gyümölcs-alapanyag felhasználásával készülnek. Ezek a 100%-os gyümölcslevek vagy juice-ok. Ugyanebbe a kategóriába tartozmak a nektárok, amelyek minimum 50%-os gyümölcstartalommal rendelkeznek. Ezeket tartósított alapanyagból (gyümölcslé vagy gyümölcsvelő sűrítményből) is elő lehet állítani. A gyümölcslevek a természetes gyümölcstartalom következtében egészségesek ugyan, de nem kifejezetten diétásak.
2. Az üdítőitalok készülhetnek mesterséges édesítőszerrel, ezért közöttük sok a "light" feliratú címke. Részben a tudatos táplálkozás és a fogyókúrázók egyre nagyobb tábora miatt egyre több termékkel találkozhatunk az áruházak polcain. Ennél azonban sokkal jelentősebb szempont, hogy lényegesen olcsóbb mesterséges édesítőszerrel előállítani egy terméket.
3. Az ásványvizek természetesen kalóriamentesek, ezek a legjobb light italok.

- Mit jelent a Light-felirat?

- 2 kcal / 100 ml alatti energiamennyiséget takar. A köztes kategória (a csökkentett energiatartalmú ital) azt jelenti, hogy a forgalomban lévő termékekhez képest legalább 30%-ban csökkentették az energiatartalmát.

- Károsak az egészségre a mesterséges édesítőszerek?

- Minthogy a nevében is benne van, ezek mesterséges anyagok, amelyeket az élelmiszeripar évtizedek óta használ. Kimutatott, orvosilag bizonyított rákkeltő hatásuk nincs. Természetesen mindig hallunk botrány-hullámokról, amikor egyik-másik édesítőszerről azt mondják, hogy karciogén, azaz rákkeltő, mert nem ürül ki a szervezetből. Az emésztés során ezeknek a szereknek a lebontása valóban nem úgy történik, mint a cukroké, így kérdéses, hogy okoznak-e kárt az egészségben vagy sem. De nem szabad elfeledkezni a gyártók konkurencia harcáról sem. Bár mondják: nem zörög a haraszt…

- Napi 2-3 liter folyadék fogyasztása optimális. Mit igyon az az ember, aki nem szereti a vizet, de szeretne egészségesen élni?

- Többféle italt kell fogyasztani. A víz a legtermészetesebb szomjoltó, amiből bizony sokan nem tudnak 2-3 litert meginni egy nap. Egy idő múlva ráun az ember és nem élvezi az ízét. Magyarországon kiváló minőségű ásványvizeket találunk, amelyekben nagyon sok olyan ásványi anyag van, amellyel akár mindenféle étrend kiegészítő tablettát is pótolhatunk. Az ásványvizekkel ásványi sókat is veszünk magunkhoz, és ezek valóban szomjoltók. Az üdítőitalok 85-90%-a cukorral készül, ami fölösleges kalóriát jelent a szervezetnek, azaz hizlalnak. Ráadásul nem kifejezetten szomjoltó hatásúak, maximum pszichésen.

- Mi a különbség az ásványvíz és a forrásvíz között?

- Gyakorlatilag nincs köztük lényeges különbség. Mindkettő a természetben megtalálható, kommunális szennyeződéstől mentes, tiszta vizet jelent. Meg kell nézni a címkén az oldott ásványi anyag tartalmat. Aki tudatosan táplálkozik, az arra is figyelemmel van, hogy milyen ásványi anyagokat fogyaszt.

- Mire érdemes odafigyelni?

- Lehetőleg alacsony nátriumtartalmú vizeket fogyasszunk. A magyar lakosságról amúgy is azt mondják, hogy a kelleténél több sót fogyaszt, ami magas vérnyomáshoz és egyéb betegségek kialakulásához vezet.

“Light” - egyre több csomagoláson jelenik meg a felirat. Teljes íz, kevesebb kalória – hirdeti a reklám. De nem minden esetben! A light szócska jelentése termékenként változik. Leggyakrabban valóban azt takarja, hogy kalóriaszegény. Máskor pedig alkoholszegény, illetve alkoholmentes, esetleg koffeinszegény /koffeinmentes. Néha pedig csupán annyit jelent, hogy könnyű - de mihez képest?

- A dobozos gyümölcslevek egészségesek?

- A bennük található finom étkezési savak étvágygerjesztő vagy emésztést elősegítő hatással vannak a szervezetre. Mindemellett a bennük lévő gyümölcscukor vagy szőlőcukor olyan egyszerű cukor, amelyet a szervezet könnyen tud hasznosítani, ráadásul különféle vitaminokat is tartalmaznak.

- Nem vesznek el a feldolgozás során?

- A gyümölcs-alapanyag a feldolgozás során veszít a vitamintartalmából, de azért marad elegendő benne. Pontosan ezért nagy értéket jelentenek a frissen préselt gyümölcslevek a tartósítotthoz képest.

- Miért szükséges eljárásoknak alávetni az ásványvizeket?

- Maga az Ásványvíz Rendelet megengedi, hogy a természetből-, forrásból feltörő vagy fúrt kútból származó vizeken különféle eljárásokat alkalmazzanak. Pl. ha egy víz kénes, kellemetlenül büdös (mint a Parádfürdőn található Csevice forrás vize), akkor sűrített levegővel beindíthatnak olyan oxidációs folyamatokat, amely kiűzi vagy megköti ezeket a kellemetlen mellékízeket okozó anyagokat a vízből.

- Mekkora az ásványvizek természetes szénsavtartalma?

- Van olyan ásványvíz, amely természetes módon tartalmaz szénsavat. 1 g / literes széndioxid tartalmat érezzük érzékszervileg. Egy ásványvíz palackján a különbözőket olvashatjuk: szénsavmentes verzióban 0 g / liter, a csendes változatban 3 g / liter, míg a szénsavas ásványvizekben 6 g / liter szén-dioxid található. Ez természetes módon a legtöbb vízben nincs benne. Szaturálással kerül bele, azaz élelmiszeripari szén-dioxid gázt buborékoltatnak a vízbe, azt nyeletik el, hogy kellemesebb legyen az íze.

- Pusztán az íz kedvéért történik mindez?

- Nem teljesen. A széndioxidnak az eltarthatóságban is nagy szerepe van, hiszen az ásványvíz nem steril, tehát nem abszolút csíramentes víz. Egészséges mikroflórával rendelkezik, amely savas közegben nem szaporodik, azaz nem tud megromlani. Frissebb, üdébb marad az a víz, amely széndioxidot tartalmaz.

- Milyen kötelezettségei vannak a gyártónak az üdítőn szereplő címkével kapcsolatban? Mi az, amit kötelezően fel kell tüntetnie és mi az, amit illene, de senki nem teszi?

- Elvileg a gyártó teljes körű kötelezettséget vállal a terméke iránt. Régebben az OÉTI (Országos Élelmezés és Táplálkozástudományi Intézet) vizsgálta a termékeket, és a forgalomba hozatalhoz engedélyszámokat adott. Ez megszűnt. Azóta a gyártó felelőssége, hogy mit juttat el a fogyasztóhoz. A feltüntetési kötelezettség mindarra vonatkozik, ami a fogyasztó egészségével összefügg. A megnevezésnek pontosan takarnia kell a palack tartalmát, minőségét, összetevőit. Fel kell tüntetnie azokat az adalékanyagokat, amelyeket a termékhez a jobb minőség vagy íz érdekében hozzáadtak.

- Mit kell tudnunk az E-számmal ellátott adalékanyagokról?

- A fogyasztóvédők gyakran küzdenek ezek ellen az E-számok ellen, és talán lehet is alapja a dolognak, de azért ne felejtsük el, hogy minden adalékanyagot, így például a citromsavat is E-számmal jelölik. Több száz engedélyezett adalék anyagothasználnak ma az üzemekben. Egy biztos: ezeket az anyagokat nagyon szigorú eljárás alá fogják. A forgalomban lévő adalékanyagokat az Egészségügyi Minisztérium vizsgálta ki korábban, pozitív szakvéleményt adott az OÉTI-nek, így kerülhettek a piacra.

- Ellenőrzik a forgalomban lévő üdítőket?

- Igen, az Országos Élemezésügyi és Táplálkozástudományi Intézet. Szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végeznek, a fogyasztóvédők pedig mintákat vásárolnak a kereskedelmi forgalomból és bevizsgálják. Nem marad más, meg kell bíznunk a gyártókban - ameddig az ellenkezője ki nem derül. (forrás: www.nana.hu)


2005.10.04

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok