HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > A dohányzás lassú öngyilkosság? - Élvezet mindenáron? III.

t: 1846

A dohányzás lassú öngyilkosság? - Élvezet mindenáron? III.

A dohány Amerikából Kolumbusz révén került Európába, majd elterjedt az egész világon. Bár sok országban szigorúan tiltották, hódítása ennek ellenére megállíthatatlan volt.

Dohányzás okozta betegségek

A dohányt nem véletlenül tiltották, mivel káros hatásait korán felfedezték. A legismertebb méreganyaga a nikotin. Nagyon erős méreg, bőrön át és belélegzés útján is felszívódik. A legkomolyabb károkat a légzőrendszerben okozza, de károsítja többek között a szív- és érrendszert, az emésztőrendszert is. Egy cigarettából 2-8 mg, egy szivarból 10-40 mg nikotin juthat be a szervezetbe, míg a halálos adag 20-60 mg. Egy erős dohányos szervezetébe a halálos adag többszöröse is belekerülhet egy nap alatt. A hozzászokás következménye, hogy az illető ezt túléli, ám komoly árat fizet érte.

A dohányban található anyagok közül eddig 3000 mérgezőt találtak, köztük számos rákkeltőt. A hörgőrákok 90%-ában a beteg (erős) dohányos. A dohányfüstben található szénmonoxid károsítja a vérben lévő oxigénszállító rendszert, így a szívinfarktusok 20%-áért, az agyvérzések 20-25%-áért is a dohányzás felelős. Ezen kívül különböző szívbetegségeket, hörghurutot, asztmát, emésztési problémákat és vitaminhiányt okozhat, gátolja a kalcium felszívódását. Ez utóbbi hatásával hozzájárul a csontritkulás kialakulásához. Az egyik legsúlyosabb betegség pedig, melyet a dohányzás okoz: az érszűkület.

Sajnos a nemdohányzók sem vonhatják ki magukat a káros hatások alól. A passzív dohányzás hatására keletkezik a nemdohányzók körében a tüdőrákok 20-30%-a. Különösen veszélyeztetettek a magzatok és a kisgyermekek. A legnagyobb veszély a nikotin érszűkítő hatásából adódik. A placenta vérkeringése csökken, ezért többek között kevesebb oxigén jut a méhben fejlődő gyermekhez, a magzat szinte „fuldoklik”. A nikotin görcskeltő hatása miatt koraszülést is eredményezhet. Gyakoribbak a dohányzó anyáknál a vetélések, magzatfejlődési rendellenességek, alulfejlett és kisebb testsúlyú újszülöttek. A nikotin az anyatejbe is bejut, így mérgezi tovább a dohányzó anya gyermekét.

A pipa, a szivar és a cigaretta

Tévedés lenne azt hinni, hogy a pipa kevésbé ártalmas, mint a cigaretta, bár az a javára írható, hogy nem tartalmaz kátrányt. A szivar esetében, bár nem tüdőzik le a füstjét, mégis ugyanolyan gyakori a tüdőrák, mit a cigarettázóknál. Ennek oka, hogy a nikotin nagy része a száj nyálkahártyáján át szívódik fel.

A dohányzás és a világ

Ma körülbelül 1,1 milliárd dohányos van a Földön. A legtöbben Dél-Koreában vannak, ott a férfiak 68%-a dohányzik. Magyarországon a felnőtt férfiak 40%-a, a nők 27%-a cigarettázik. Ezzel az egy főre jutó cigarettafogyasztás tekintetében 3. helyen állunk Európában Görögország és Csehország után.

Lelki háttér

A dohányzás függőséget alakít ki. Egyrészről testit a nikotin révén, másrészről lelkit az orális öröm és a rágyújtás szertartása révén. A mai világban az emberek többsége rohan, információözön zúdul rá, megélhetési gondok nyomasztják, párkapcsolati vagy munkahelyi problémák terhelik, tehát rengeteg stressz éri. A cigaretta az egyik menekülési eszköz a mindennapi élet gondjai elől. Az orális szakaszba visz vissza, amikor csecsemőként még mindent a szánkba vettünk. Orális fixáció alakul ki, vagyis stresszhelyzetben a szánk ingerlésén át igyekszünk biztonságot találni.

A nikotin fokozza a vérkeringést. Ezáltal a légzés és a vérkeringés egyensúlya felbomlik. Normál esetben tizennyolc légvételre esik 72 szívverés, vagyis négyszer annyi. A nikotin hatására a pulzus megnő, a légzésszám viszont változatlan marad, így a helyes arány megbomlik. A gyorsabb vérkeringés több oxigént „követel” a tüdőtől, amit a légzés nem teljesít. Ez légszomjérzést eredményez, ezzel együtt pedig szorongásérzést. Tudat alatt erős félelemérzet jelenik meg, ami negatív irányba befolyásolja a gondolkodást.

A dohányzásról való leszokás

Az első és legfontosabb lépés az elhatározás. Következő lépésként többféle módszer közül választhatunk. A természetgyógyász szerint a legfontosabb a szervezet lúgosan tartása, mert így a nikotin lassabban ürül, és az elvonási tünetek kisebbek lesznek. A lúgosítás a nyers zöldségek fogyasztása, léböjtök és szódabikarbóna-kúra révén érhető el. Pótolni kell a vitaminokat és a nyomelemeket, főként a B1-vitamint és a kalciumot. Sokat kell friss levegőn tartózkodni és légzőgyakorlatokat végezni.

Létezik leszokást segítő homeopátiás szer, például a Tabacum D12. Segítségül hívható a fülakupunktúra és az ásványgyógyászat is. A drágakövek közül a fehér achát és a rubin segíthet. Nagyon fontosak a különböző lelki terápiák, például a relaxáció, a kineziológia, és a különféle pszichoterápák.

Összefoglalás

Az emberek manapság különösen keresik a kapcsolatot a szellemi világgal, a saját lelkükkel és szellemükkel. Sok esetben ez a vágy erősebb annál, hogy ki tudják várni, míg megtalálják ennek helyes módjait. Nem tudnak, vagy nem akarnak erőfeszítéseket tenni ezért. A kényelmesebb utat választják: az élvezeti cikkekhez, kábítószerekhez nyúlnak. Így pótolják a hiányzó örömérzetet is. Kitartó munkával és akaraterővel azonban bárki ki tud lépni e függőségekből.

A dohányzás rontja az életminőséget

A legsúlyosabb károsító hatásokon túl a dohányosoknál a következő problémák is jelentkezhetnek:
1. Gyenge csontok, több törés
2. Nagyobb valószínűséggel hátfájás és -sérülés
3. Hormonális problémák
4. A fizikai erő gyorsabb elvesztése
5. Felgyorsuló kopaszodás és őszülés
6. a bőr korábbi ráncosodása
7. Látásproblémák gyorsabb kialakulása
8. Alvási nehézségek
9. Gyomorégés, gyakoribb gyomorfekély

(Felhasznált irodalom: Váradi Tibor: Az egészséges életmód alapjai) (forrás: www.nana.hu


2005.08.30

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok