HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > Élvezet mindenáron? I. - Az alkohol

t: 2770

Élvezet mindenáron? I. - Az alkohol

Mit szól mindehhez a test?

Az alkoholfogyasztás veszélyeiről már mindenki hallott, de azt, hogy valójában mennyire káros, kevesen tudják. Az alkohol elnevezésen kémiailag az etil-alkohol nevű vegyületet értjük. A metil-alkohol azonnal ölő méreg, rokona, az etil-alkohol lassabban pusztít. Elsősorban a májsejteket és az idegsejteket pusztítja, erős sejtméreg. A máj és az idegsejtek pusztulása számtalan betegséget eredményez: májmegnagyobbodást, májgyulladást, elbutulást, bőrelváltozásokat, ekcémát, látásromlást, stb.

A szervezetben nagyon hamar kialakul a tolerancia, már két-három hét elteltével az alkohol bódító hatása felére, harmadára csökken, ugyanakkor a halálos mennyiség nem növekszik. Az alkohol gátolja a vitaminok, a cink, a magnézium és a kálium felszívódását. Ezen anyagok hiánya kiindulópontja rengeteg betegségnek, például a farkasvakságnak, az idegrendszeri gyengeségnek, és az immunrendszer gyengeségének. A magzatot is komoly veszély fenyegeti. Az alkoholista anyák gyermekei fejlődési rendellenességeket mutatnak, főként mentális képességekben.

Az elvonási tünetek súlyos állapotokat idézhetnek elő: szorongást, túlérzékenységet, remegést, rosszullétet, fejfájást, szédülést, zavartságot, idegességet okozhatnak. Legkomolyabb formája a delirium tremens, melyet hallucinációk, szív- és vérkeringési rendellenességek jellemeznek.

Függőség, lelki háttér

Az alkoholfüggőség ott kezdődik, amikor valaki nem tud meglenni nélküle. Nem több, mint egy pohár ital naponta, ám ha muszáj meginni, az már függőség. Nem a mérték számít, hanem a folytonosság!

Az alkoholizmus leggyakoribb okai: talajvesztettség, túlzott követelmények érzete, a felelősségvállalás hiánya, lelkiismeret-furdalás, veszteség, kishitűség. Alkoholfogyasztás hatására a gátlások feloldódnak, csökken a nyomás. Az ember olyat is meg mer tenni, amit amúgy nem tudna. A részegség, bódultság következtében a reflexet tompulnak, ez pedig számtalan baleset kiváltó oka. Veszélyt jelent az is, hogy az alkohol befolyása alatt álló ember legtöbbször azt hiszi, normál képességeinek birtokában van, vagy legalábbis nincs nagy mértékben befolyásolva.

Az alkoholgőzös állapot néha csupán fecsegéssel, oldottabb hangulattal, több nevetéssel jár, majd a mennyiség fokozódásával emlékezetvesztés, emlékezetkihagyás, koordinálatlan mozgás, egyensúlyvesztés, agresszív kitörések és érzelmi hullámzás jelenhet meg. Azután az ember elveszíti tér- és időérzékét, végül az öntudat teljesen kikapcsol. Az énvesztés állapota az alkoholizáló ember számára azt jelenti, hogy egy időre felmentést nyer a problémák alól.

A kulturális kötőerők

A történelem során az alkoholivás társadalmi programmá vált. A stresszes világban egy sörivásos, beszélgetős társalgás látszólagos felüdülést hozhat. Ha azonban az oldottság elérése nem megy másképp, az komoly gond. Az őszinteség, a bizalom, az álarcok levetése segíti az igazi, oldott hangulat kialakulását. Ez viszont lelki munkával jár, belső erőt követel. Az alkohol azonban sajnos leszoktat a lelki munkáról. Szenvedéskerülő kultúránk jellegzetes tünete az alkoholfogyasztás. A problémákkal és megoldásukkal együtt járó feszültséget kis ideig sem toleráljuk.

Szabadulás az „alkohol karmai” közül

A függőség megszüntetése nehéz folyamat, sok kitartást igényel. Ne egyedül fogjon hozzá a leszokni vágyó, keressen társakat, segítőket. Olyanokat, akik megértéssel és elfogadással fordulnak felé. A homeopátia és a növényi étrend is sokat segíthet. Ezen kívül fontos valamilyen pszichoterápiás módszer alkalmazása, például kineziológia, csoportterápia, pszichodráma, stresszcsökkentő gyakorlatok. A sport, a mozgás is tisztítja a testet-lelket egyaránt. Legjobb az úszás, a futás és a kirándulás.

Az alkoholfogyasztás egyes mellékhatásai

1. Magas vérnyomás
2. Agyvérzés
3. Szívproblémák
4. Megromlott szexuális funkció
5. Alacsony vércukorszint
6. Vitaminok és ásványi anyagok hiánya
7. Krónikus fáradtság
8. Csontritkulás
9. Köszvény
10. Testsúlynövekedés
11. Vérszegénység
12. Megnő a menstruációs görcsök hevessége és időtartama
13. Májzsugor, májgyulladás
14. Hasnyálmirigy-gyulladás
15. Gyomornyálkahártya-gyulladás, gyomorfekély

(Felhasznált irodalom: Váradi Tibor: Az egészséges életmód alapjai)

(forrás: www.nana.hu)

2005.08.17

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok