HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > Korunk átka: a stressz

t: 1809

Korunk átka: a stressz

Közlekedési dugók, zsúfolt áruházak, gyereksírás - az átlagembert is túl sok inger éri. A szervezet rövid távon elviseli a túlterhelést, a legtöbben azonban akkor is “pörögnek”, amikor nem kéne.

Felfokozott állapotban adrenalin hormont termelünk, amely beindítja a szervezetet: emelkedik a vércukorszint, gyorsul a légzés, megfeszülnek az izmok. Mûködésbe lép többek között a belsõ elhárítás, az immunrendszer ugrásra készen várakozik, hogy például egy seb hamarabb begyógyuljon, és az idegen anyag minél elõbb eltávozzon.

A hosszú távú stressz viszont gyengít és beteggé tesz. Erõltetés esetén ugyanis az immunrendszer összeomlik, hiszen teljesen feleslegesen “lett bekapcsolva” - sehol egy sérülés, sehol egy baktérium. Amikor pedig valóban idegen anyag kerül a szervezetbe, akkor már képtelen hatásosan ellenállni neki. Ilyenkor jön egy nátha vagy egy herpesz, és máris kész a baj. Jelentkezhetnek különféle bõrtünetek (pattanások, kelések), és lelki problémák is (alvási zavarok, félelem, depresszió).

Nem lehet hozzászokni a stresszhez: az ejtõernyõs, aki már 500-szor ugrott, 501-edszerre is “átitatódik” adrenalinnal. A folyamatos stressznél is ugyanez a helyzet: újra meg újra nagy megterhelést jelent a veszekedés, a lárma és a félelem. Védekezz hát!

Az egyik lehetséges gyógymód az orvosi kezelés. Sok gyógynövény (például a kamilla) hat nyugtatólag az idegekre, komolyabb gyógyszeres kúrának azonban csak akkor vesd alá magad, ha konkrét betegség, például állandósult félelemérzet lép fel.

A stresszmentesítésben fontos szerepe van a családnak és a barátoknak is. Megfigyelések szerint ugyanis a kiterjedt rokonsággal és baráti körrel rendelkezõk ritkábban, ráadásul kevésbé súlyosan betegszenek meg, mint akik egyedül vannak, vagy családi problémákkal küszködnek. A szeretet és a védettség pozitívan befolyásolja a hormonháztartást azáltal, hogy csökkenti a stresszt, és így erõsíti az immunrendszert.

Mitõl leszünk idegesek?

Az emberek...
- 50 százalékát idegesíti az idõhöz való kötöttség, az állandó rohanás.
- 61 százaléka érzi úgy, hogy folyamatosan túlterhelik a munkahelyén.
- 13 százaléka feszült az otthoni nézeteltérések miatt.
- 30 százaléka érzi úgy felõrlõdik a család és a munka között.
- 20 százaléknak gyakran vannak problémái a fõnökével.
- 16 százalékát idegesítik a közlekedési dugók.
- 7 százaléka szenved az ágyban történt kudarc okozta stressztõl.

Kapcsolj ki...

• Már egy csokor levendula vagy jázmin is megnyugtat, és lassítja a vérkeringést. A menta és a bergamott elõsegíti az összpontosítást, míg a citromillat fokozza az agy teljesítõképességét.
• Ne csodálkozz, ha egy sárga irodában nem tudsz lazítani: a piros, a sárga és a narancsszín élénkít, izgat. Az égbolt és a növények színe, a kék és a zöld viszont megnyugtatnak, és csökkentik a vérnyomást.
• A banán növeli a szerotonin nevû boldogsághormon szintjét, a B-vitamin pedig jótékonyan hat az idegekre.
• A talp közepén található energiapontot nyomkodd meg mintegy három percen keresztül. Nagyszerû lazító gyakorlat.
• Koncentrálj mindig a mára. Ne hagyd, hogy kicsinyes aggodalmak szétmorzsolják az életed.
• Tombold ki magad, ha dühös vagy. Fuss vagy kerékpározz egyet. Kezdj el vadul kádat sikálni, porold ki a szõnyegeket. Csak ne ülj magadba roskadva.
• Hallgass Mozartot! A komolyzene jótékonyan hat az agysejtekre.
• Ha lámpalázas vagy izgatott vagy egy másnapi esemény (vizsga, randevú) miatt, képzeletben vizsgáld egy év távlatából az eseményt. Vajon milyen jelentõsége lesz tizenkét hónap múlva annak, amiért le sem tudod hunyni a szemed? Fogsz emlékezni rá egyáltalán?
• Teázz ötkor! Az angolok híres önkontrolljának a titka, hogy az ötórai teaidõ szent. És nemcsak a tea miatt. Agyunk délután ilyenkor kezd kifáradni, és szükséges negyedórányi pihenõ. Ha nem szereted a teát, akkor majszolj el egy gyümölcsöt vagy kortyolj el egy pohár ásványvizet. Kelj fel a székrõl, és nézz ki az ablakon. Ha nem akarod a napot pattanásig feszült idegekkel befejezni, akkor ez a kis pihenõ elengedhetetlen.
• Védd meg magad, legalább utólag. Ha fõnököd igazságtalanul hibáztatott valamiért, ha az óvónõ fölényesen kioktatott a gyereknevelésrõl, holott te tarthatnál neki elõadást e témában, akkor bátran mondd ki, amit gondolsz. Máskülönben álmatlanul fogsz forgolódni. Ha akkor, abban a pillanatban nem voltál képes visszavágni, utólag játszd újra el az egész helyzetet. Mondd el hangosan az érveidet otthon, így nagyobb a valószínûsége, hogy legközelebb nem szégyeníthetnek meg.
• Dudorássz munka közben. Skálázz a zuhany alatt. Áriázz a fürdõkádban. Rappelj a gyerekekkel rendrakáskor. Dalolj, ahol csak lehet, mivel ez a legjobb stresszoldó, amit valaha is feltaláltak.
• Vidd vissza a könyvtárba azt a könyvet, ami már több hónapja porosodik nálad. Válaszolj a levelekre, tegyél rendet a fiókokban. Minden félbehagyott dolog energiát rabol, amit rögtön visszaszerezhetsz, ha befejezed, amit elkezdtél. (forrás: Nana)

2005.06.13

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok