HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > ÉLETMÓD > Érdekességek > Tiszta vizet a pohárba!

t: 1821

Tiszta vizet a pohárba!

Az asztalon három pohár víz van. Csapvíz, egy hagyományos szűrőberendezéssel tisztított csapvíz, a harmadikban ozmózis membránnal tisztított víz.
A "kísérleti" bemutató előtt víz-ellenállás mérővel megmérjük, mennyi szennyező anyag van a vízekben. 70 egység a megengedett. Ez a műszer kimutatja még a poháron lévő mosószermaradványokat is. Eredmény: 42 egység a membránnal tisztított vízben, 530 a hagyományos szűrővel tisztított vízben, 560 a csapvízben mért érték.
Ezután egy másik szerkezet elektrolízissel kicsapja a vízből a benne lévő összes szennyező anyagot. Ez lehet bármi, ami a H2O mellett a vízben található. A víz hőmérsékletének emelkedése mellett, szembetűnő a színváltozás, zöldes-barnás fellegek kelnek életre.

Mindenki tudja, hogy a levegőnk, a vízünk, a talajunk szennyezett. Egyre sürgetőbb, hogy gondoskodjunk a tiszta vízről. Földünkön a vízszállító közegben egyre mélyebbre jutnak a káros vegyi anyagok, ipari hulladékok, amelyeket beleöntenek a tavakba, folyókba. Az óceánokba évente többmillió tonna nitrát kerül. 2,5 millió tonna cink, 370 ezer tonna ólom. Több mint 120 millió tonna mosószermaradvány, és 80 millió tonna műtrágya. Ha esik az eső, a levegőbe került szennyező anyagokkat összemossa, az a szennyezett víz is bejut a talajba, egyre mélyebb rétegekbe.

Szervezetünk 80 %-a folyadék. A tápanyagcseréhez, a légzőrendszer egészséges működéséhez, az emésztés szabályozásához, a hőháztartáshoz egyaránt szükség van elegendő folyadékbevitelre. Egy ember egy évben több mint ezer liter vizet iszik, a veséken pedig naponta 180 liter testnedv folyik át. A test egészséges működéséhez nagymennyiségű tiszta vízre van szükség. Minél tisztább vizet iszunk, az annál inkább át tudja mosni a szerevezetet, a káros anyagoktól.

A vizet ma csak klórral tudjuk fertőtleníteni, ami viszont az ember "csendes gyilkosa". Megöli az agysejteket, s főként a gyerekekre veszélyes. A klórozott vízben is benne vannak a vegyszerek és nehéz fémek.

A szervezet csak a szerves ásványi anyagokat tudja feldolgozni, amihez a zöldségekből, gyümölcsökből, gabonákból jut. Vizünk viszont tele van szervetlen ásványi anyagokkal. Azok lerakódnak a csontokba, a vesékbe, az agysejtekbe. Kimutatták, hogy az ember élete során kb. 200 kg "kőzetet" iszik meg. A szervetlen ásványok nem csak a vízvezeték csövein rakódnak le, de a szervezetünkben is, ahol súlyos betegséget okoznak. Az orvosok figyelmeztetnek rá, hogy a nehézfémek, a cink, az ólom, amiket a csapvíz tartalmaz lerakódnak a vesékben, a belső szervekben, a csontokban és az agyban.

A hagyomásnyos vízszűrő berendezések csak a nagyobb szennyeződéseket szűrik ki a vízből, a vírusokat, baktériumokat, szennyező kémiai anyagok nagyrészét átengedik. Mit lehet tenni, a tisztább víz érdekében? Tovább kell szűrni azt. A legkisebb baktérium 0,02 legkisebb vírus 0,002 nagyságú - de létezik egy szűrő aminek az átjárhatósága 0,0005, tehát nincs az a vírus, vagy baktérium, ami ezen a membránon áthaladhat. Fordított ozmózis során a félig áteresztő membránon keresztül a magasabb koncentrációjú oldatból az alacsonyabb koncentrációjú oldat - tiszta víz - felé áramlik a víz.

A fordított ozmózist először a haditengerészetnél használták, a sós tengervízből való ivóvíz előállítására. A 60-as években, a hidegháború idején tovább fejlesztették az eljárást a vegyi,- biológiai- és radioaktív hadviselés esetén keletkező szennyeződések kiszűrésére. A műanyagipar fejlődése a membránok előállításában lehetővé tette a fordított ozmózisos víztisztítás bevezetését a háztartásokban is. 1991-ben az öbölháborúban az amerikai hadsereg membrános készülékeket használt az ivóvíz előállítására. A NASA által kifejlesztett ozmózisos szűrő még az emberi vizeletet is képes úgy megtisztítani, hogy az tiszta vízként vihető vissza a szervezetbe. Ma az USA-ban és az arab országokban az így tisztított vizet magasabb áron lehet értékesíteni, mint az ásványvizet.

Ideje lenne már nálunk is tiszta vizet önteni minden pohárba! (forrás: Zöld Újság)




2005.05.14

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Kommentár nélkül
Kommentár nélkül

Legfrissebb magazinok