HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Család > Miért nem lehet lombikbébim?

t: 2193

Miért nem lehet lombikbébim?

Az egészséges szinglik továbbra sem kérhetnek orvosi segítséget. A szakértők szerint a törvény alkotmányellenes, mivel kirekeszti őket. A mesterséges megtermékenyítés évtizedek óta elérhető minden nő számára számos országban – az amerikai, izraeli, holland, spanyol vagy görög szinglik mégsem rohanták meg a beültetést végző klinikákat. Hazánkban a törvények eddig kizárták, hogy egy egyedülálló nőt mesterséges megtermékenyítéssel kisbabához segítsenek orvosai. A gyermekvállalás feltételei – férj vagy élettárs – mellé az egészségügyi tövény módosításával felsorakozott a meddőség, illetve még egy, meglehetősen szabadon értelmezhető kikötés.

„Egyedülálló nő esetében a reprodukciós eljárás akkor végezhető el, amennyiben a nő életkora vagy egészségi állapota (meddőség) következtében gyermeket természetes úton nagy valószínűséggel nem vállalhat”. Így szól a törvény legújabb passzusa.

„A 25 és 33 év közötti nők szervezete a legalkalmasabb egy kisbaba kihordására” – mondta dr. Konc János, a Budai Meddőségi Centrum vezetője. „De ha egyedülállók és egészségesek, számukra nem teszi lehetővé a törvény a mesterséges megtermékenyítést. Viszont minél idősebb egy nő, annál kisebb az esélye, hogy a beültetett, megtermékenyített petesejtből egészséges embrió fejlődjön szervezetében.”

A lombikbébiprogrammal beültetett embrióknak átlagosan a harmada tapad meg. Egy 40 éves nő esetében csak 10 százalék az esély a megtermékenyülésre. „Így értelmetlen az a kitétel, hogy az az egyedülálló nő jelentkezhet a programra, akinek életkora miatt már természetes úton nem lehet gyermeke, hiszen 40 év fölött mesterséges úton sem valószínű, hogy teherbe esik” – érvelt a szülész-nőgyógyász szakorvos. Hozzátette: mivel kizárja a programból azokat a nőket, akik egyedülállók és egészségesek, a törvény diszkriminatív, tehát alkotmányellenes. Ráadásul a beteget és az orvost is hazugságra kényszerítheti, hiszen egy nő elérheti, hogy valamely orvos papíron meddőnek nyilvánítsa.

„Azért nem tettük mindenkinek lehetővé a mesterséges megtermékenyítést, mert el akartuk kerülni, hogy a fiatal nők vagányságból vállaljanak gyereket” – mondta Mézes Éva, a törvényjavaslat egyik beterjesztője. Az SZDSZ-es képviselő elmondta: azt is el akarták kerülni, hogy valaki a törvény kiskapuit kijátszva látszatházasságot kössön vagy meddőnek nyilváníttassa magát, ezért került be a korra vonatkozó kitétel. „A nő döntési joga, hogy mikor akar gyereket vállalni, ezért az ő és orvosa felelőssége, hogy meghozza ezt a döntést” – tette hozzá Mézes Éva.

„Fel sem merülhet az alapos megfontolás hiánya a mesterséges megtermékenyítéssel kapcsolatban – fogalmazza meg véleményét a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NANE) alapítvány vezetője –, hiszen a nők a lombikbébiprogrammal egy hosszú orvosi procedúrának vetik alá magukat.” Wirth Judit kifejtette: a statisztikai adatok világosan megmutatják: az, hogy a politikusok mennyire támogatják az anyaságot vagy a nők termelésbe való bevonását, egyáltalán nem befolyásolja sem a születések, sem az abortuszok számát. Ez a gazdasági helyzeten múlik, azon, hogy a nők mennyire érzik magukat kiszolgáltatottnak.

A népességfogyás komoly problémákat vet fel hazánkban, átlagosan 40 ezerrel többen halnak meg, mint ahányan születnek. A lombikbébi- program egy eszköz a probléma kezelésére. Évente átlagosan 90 ezer magyar csecsemő születik, közülük mindössze 2 százalék lombikbébi. Összehasonlításképpen: a hazánkkal közel azonos népességszámú Csehországban évente 16 ezer embrió-beültetést végeznek, csaknem háromszor annyit, mint hazánkban. A szakorvos tapasztalatai szerint ennek anyagi okai vannak. A magyar társadalombiztosító ugyan támogatja a lombikbébiprogramot, de a szükséges hormongyógyszerek árának kevesebb mint felét téríti. A speciális medicinák ára 150–200 ezer forint. A cseh nők jelképes összeget hagynak a patikában. Mivel a program csak az esetek 30 százalékában sikeres, egy nőnek fel kell készülnie arra, hogy kétszer-háromszor is próbálkoznia kell, amíg teherbe esik – sokan nem tudják újra és újra előteremteni a gyógyszer árát.

nana

2006.02.22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok