HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szex > Szex, pénz, boldogság

t: 2706

Szex, pénz, boldogság

David Blachflower és Andrew Oswald, a két angol közgazdász 16 ezer darab, önkéntesek által kitöltött kérdőívet dolgozott fel. A kérdések a pénz, a szex és a boldogság összefüggéseit voltak kivatottak felderíteni.

A válaszokból mindenekelőtt az a lényeg rajzolódik ki, hogy a szex sokkal jobban – és pozitívabban – befolyásolja a személyiség áltagos boldogságérzetét, mint azt korábban gondolták. Kétségtelen, hogy a pénz is eredményez bizonyos fokú boldogságot, de közel sem annyit, mint arra a világ folyásából következtetni lehetne. A derék közgazdászok számításai szerint a havi egy és a heti egy szex között annyi a boldogságkülönbség, amelyet – amerikai jövedelemszintre átszámolva - csak éves 50 ezer dollár plusz jövedelem (kb. 10 millió forint) tud generálni.

Az a korábbi, széles körben elterjedt vélekedés sem bizonyult igazoltnak, hogy a gazdagabb emberek többet szexelnének, mint a kevésbé tehetősek, mivel gyakorlatilag semmilyen összefüggést nem találtak a szex gyakorisága és a jövedelmi szint között. Viszont úgy néz ki, hogy a magasabban iskolázottak – és így áttételesen a jobban keresők – körében a szexualitás jobban befolyásolja a boldogságot mind pozitív, mind negatív értelemben.

Mindent összeadva és kivonva a legboldogabb emberek a házasok. Ők élnek a legintenzívebb szexuális életet, átlagosan 30 százalékkal többet áldozva a testi szerelem oltárán, mint az egyedülállók. Pénzre átszámolva azt a figyelemre méltó végeredményt hámozta ki a két kutató, hogy legjobban a tartós házasságban élők járnak, az ő átlagos boldogságtöbbletüket csak évi és fejenkénti plusz 100 ezer dollárral (20 millió forint) lehet kompenzálni.

Az persze nem kizárható, hogy nem a szex okozza a boldogságot, hanem hogy a boldog emberek eleve többet szexelnek, mint a boldogtalanok, hiszen azt már régóta tudjuk, hogy a depressziótól szenvedők jóval kevésbé aktívak nemileg, mint az átlag. Az ok-okozati összefüggések pontos feltárása még várat magára, az viszont valószínűnek tűnik, hogy lelkiállapot és a szex kölcsönösen hatnak egymásra.


Azt a megfigyelést már korábban publikálták, hogy a szexuális életet nem élők között nemcsak a depresszió, de a szorongás, a düh, a frusztráció és egy rakás egyéb negatív lelki probléma is jóval gyakrabban előfordul. Ehhez a vetülethez tartozik egy merőben új, és meghökkentő hipotézis, mely szerint a spermának antidepresszáns hatása is van a nőkre.

Egy New York állambeli egyetem kutatói két éve arra figyeltek fel, hogy a depressziós nők között ugyanolyan arányban vannak a szexuális életet egyáltalán nem élők, a leszbikusok és az óvszert használók, míg az óvszer nélkül szeretkezőknél ez az arány jóval kisebb. Egy későbbi kísérlet során megerősítést kapott a feltételezés. Azt találták ugyanis, hogy az óvszert nem használó nők sokkal könnyebben lesznek depressziósok a szexuális élet szüneteltetése nyomán, mint az óvszert használók, s ezt a jelenséget a sperma afféle „elvonási tünetének” tartanak.

Az orgazmus nyilván szintén örömforrás, de az általa felszabadított endorfin csak limitált ideig, nagyjából egy óráig biztosítja a kellemes közérzetet, úgyhogy a feltevések szerint funkciója inkább a tevékenység kellemes oldalát van hivatva tudatosítani, és újfent kívánatossá tenni, nem pedig a tartós boldogságérzetet.

Ugyanakkor az is biztos, hogy az érintésnek önmagának is jótékony hatása van a boldogságérzet fokozására, a szorongás és a depresszió csillapítására. S mivel a szex, különös tekintettel a házasságra sok lehetőséget ad az érintésre, részben magyarázatul is szolgálhat a cikk első részében leírtakra.

(alon)

2005.07.06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok