HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szépségápolás > Haj, de jó!

t: 2267

Haj, de jó!

Alapok
A haj festésekor, vagy színezésekor mindig az a cél, hogy a szín minél hosszabb ideig élénk legyen. A festés vagy színezés tartóssága különböző fortélyokkal még inkább megőrizhető.

Először is olyan színt válasszunk, amely igazodik hajfestési lehetőségeinkhez. Azaz ha nincs lehetőségünk rendszeresen, körülbelül havonta festeni hajunkat, akkor válasszunk inkább eredeti hajszínünkhöz közel álló színt, hogy a lenövés ne legyen túl feltűnő.

Pakolásokat nem csak a hajfestés után, hanem előtte is érdemes alkalmazni. A hajfestés előtti napokban intenzívebben ápoljuk hajunkat, mert a kondicionálók hatására hajunk erősebbé válik, könnyebben magába szívja a festékanyagot és így a szín is tartósabb lesz. A hajfestés előtti napon lehetőleg ne mossunk hajat, mert a nagyon száraz hajat nem fogja be olyan erősen a festék, mint az enyhén zsírosat.

Kockázatok, kételyek
Egy svéd tanulmány szerint, ha valaki évtizedeken át festi a haját, annak károsodhat az immunrendszere. Sőt – bármilyen meglepő – a hajfestés hosszú távon akár ízületi gyulladáshoz is vezethet. Egy amerikai kutatógárda a statisztikákat vizsgálta. Arra jutottak, hogy kétszeresére nő a hólyagrák kockázata azoknál a nőknél, akik havonta többször is festik hajukat. Szervezetükben ugyanis hosszú távon felhalmozódnak bizonyos karcinogén (rákkeltő) anyagok.

Más kutatók – és persze főleg a gyártók – eltúlzottnak tartják ezeket a gyorsan terjedő (pletyka és internet) markáns véleményeket a hajfestésről. Szerintük a mesterséges hajfestékek komponensei nem rákkeltők, így hatásuk sem lehet az. Abban azonban teljes az összhang gyártók és szakértők közt, hogy a házi hajfestés azért nem kockázat nélküli: komoly allergiás reakciót is kiválthat.

Az ártalmas hatások nagy része a hajfestékekben általánosan használt négy kémiai anyaghoz kötődik. Ezek: a rezorcinol, a PPD, az ammónia és a peroxid. Az utóbbi különösen sokszor került rossz hírbe, ami azért nem csoda, mert jó 60 éve, hogy használják a nők (és némileg ritkábban a férfiak). E fémes festékek nagyon agresszívek, erősen irritáló hatásúak a szervezetre, különösen a légzőrendszerre. A sötét festékeknél az allergiás kockázat kicsit magasabb, mint a világosaknál!

Biztonság
Bármilyen feleslegesnek tűnik is, mindig el kell végezni a 48 órás allergiatesztet. Előfordulhat, hogy valaki akár évtizedek után, egyik pillanatról a másikra válik érzékenyebbé a hajfesték egyik vagy másik alkotóelemére. Közvetlenül a festés után figyelni kell az esetleges azonnali reakciókra. Ha égető érzést tapasztalunk, vagy ha másodlagos allergiás tünetek – viszketés, kiütés – jelentkeznek, váltsunk át másik szerre.

Súlyosabb panaszok is lehetnek. Allergiára utaló jel az arc püffedése, a nyelv bedagadása. Hányinger, hidegrázás, asztmás jellegű tünetek is felléphetnek. A teendő: azonnal alaposan hajat mosni – és érdemes orvossal is beszélni.

Óvatosabb megoldás, ha növényi alapú hajfestéket választunk. Ezek sem ammóniát, sem rezorcinolt nem tartalmaznak. Nem hatnak olyan gyorsan, nem világosítják ki annyira a hajat, mint az „erősebb” szerek, ám „lassan de biztosan” azért eljutunk velük a kívánt árnyalathoz. Bár kevésbé veszélyesek, még ezek alkalmazása esetén is felléphetnek allergiás reakciók. Kétségtelenül vannak bennük (hiszen egyébként nem működnének) vegyi hatóanyagok is.

A 48 órás próba

Kenjünk egy keveset a hajfestékből a bőrünkre, olyan részre, ahol vékony (pl. csukló, fül mögötti rész). Két nap múlva ellenőrizzük a bekent bőrfelületet. Ha nincs semmi rendkívüli – nem pirosodott be, nem viszket –, akkor nyugodtan használhatjuk a kipróbált hajfestéket. Ellenkező esetben próbálkozzunk másikkal.

(nana)

2005.07.01

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok