HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szépségápolás > Égető kérdések

t: 3586

Égető kérdések

Szorulnak-e különleges védelemre a gyerekek?

Feltétlenül! Bőrük vékony és nagyon érzékeny. Minden gyermekkori leégés fokozza az elkövetkező években kialakuló bőrrák kockázatát. Éppen ezért gondosan krémezzük be a kis „manókat”, és játék közben óvjuk őket kalappal, pólóval és kisnadrággal. Folyamatosan kenjük őket, magas faktor számú (60), gyerekek részére kifejlesztett naptejjel. A kisbabákat egyáltalán nem szabad a napon hagyni.

Mit eredményeznek a magas fényvédő faktorok?



30-as fényvédő faktortól kezdve szinte valamennyi napkrém egyformán jól véd a nap káros sugaraitól. Egy 30-as faktorú krém a sugarak 96,7 százalékát szűri ki. Az 50-es faktor 1,3 százalékkal többet, viszont még több kémiai összetevőt tartalmaz. Aki nem tudja megóvni magát a nappal való folyamatos érintkezéstől, (például a tengerészek vagy a kertészek,) mindenképpen használjon magas fényvédő faktorú krémeket. Izzadás hatására a 60-as faktorból könnyen lehet csak 20-as. Az intenzívebb, erősebb védelem akkor is fontos, ha gyógyszereket szedünk, mivel ezek érzékenyebbé teszik a bőrt. Ilyenek például az antibiotikumok, fogamzásgátló szerek, malária-gyógyszerek, vagy a cukorbetegség elleni készítmények.

Mehetünk-e bekrémezés után azonnal a tűző napra?

Ez a napszűrőtől függ. A vegyi filterek a felszívódás után 30 perccel kezdenek hatni. A fizikai filterek mikropigmentekből állnak, és azonnal reagálnak a napsugárzásra. Az ideálisak az ún. kombifilterek (pl. a Clinique Face-Zone Sun Block nevű készítménye, illetőleg a Vichy napvédő termékei). Az optimális hatás elérése érdekében jó vastagon kenjük be bőrünket.

Hamarabb öregednek-e a napimádók?

Aki évente több mint 50-szer napozik, valóban megkockáztatja a korai bőröregedést. A legfőbb szabály: a napozás szerelmesei sohase tartózkodjanak védtelenül a napon. A legújabb napozókrémek már nemcsak a napsugarak leküzdésével törődnek, hanem tartalmaznak hatékony anti-age-koktélt is, azaz a bőr öregedését gátló komponenseket is, melyek bőrfeszesítő és nedvességpótló hatásúak.

Használhatunk-e nappali krémet a naptej-védőréteg alá?

Nem, épp ellenkezőleg. A nappali krémek ugyanis megakadályozzák a fényvédő filtereket abban, hogy azok a bőr felületén, illetve a bőrben egyenletesen felszívódjanak. A legújabb arcra való napozókrémek igen táplálóak, és a nedvességet is pótolják, ezért használatuk önmagukban is elegendő az arc bőrére.

Végezzünk-e szoláriumban előnapozást?

A bőr saját védekező mechanizmusának megerősítése érdekében e „művi napnak” UV-B-sugarat kellene kibocsátania. De épp ez az, amit a szolárium csövek nem bocsátanak ki, pusztán káros hatású UV-A-sugarakat.

A testre használatos napvédők megfelelőek-e az arcunkra is?

Az arc bőre érzékenyebb, mint a testé. Ezért a krémnek, amit felteszünk az arcunkra több ápoló hatású összetevőt kell tartalmaznia, továbbá még több fényvédő faktort. Vigyázni kell arra is, hogy olyan krémet vagy zselét válasszunk, amely nem irritálja a szemet.

Miért fogyasszunk ilyenkor inkább friss gyümölcsöt, mint sült burgonyát?



Azért, mert a gyümölcsök, zöldségek tartalmaznak minden tápanyagot, vitamint, amire testünknek napozáskor szüksége lehet: rengeteg vizet, C-vitamint és Béta-karotint. A zsírban gazdag étkezés nemcsak hizlal, de kimerültté is teszi a szervezetünket
Hogyan gyorsítható a barnulás folyamata?

Általános téveszme, hogy kisebb faktorszámú krémmel gyorsabb a barnulás. A tény azonban az, hogy az első 3 napon erősebb fényvédővel (legalább 15-ös faktorszámúval) kissé tovább tart a lebarnulás folyamata, ezt követően azonban éppoly gyorsan megy, mint az alacsony faktorszámú napozókrém használatával – a szín pedig tartósabb lesz. Ajánlatos két héttel a napozás megkezdése előtt leállni a gyümölcssavakat tartalmazó krémekről, és átállni a szabad gyököket megkötő arcápolókra, melyeket a bőr jól el tud raktározni. Jó alapot adnak a barna bőrszín eléréséhez a kezdő, úgynevezett „starter”-készítmények, melyeket a megszokott nappali krém helyett kell felvinni az arcbőrünkre. Ezek a készítmények segítik a bőr védekező mechanizmusának kiépítését és fokozzák a melaninképződést.

Mit jelent az, hogy vízálló?

Jól hangzik, de a vízben minden alkalommal fürdeni megy a felvitt napvédő réteg egy része is. És a törülközőn is fennakad valamennyi. Egy vízálló naptej két, 20-perces fürdőzés után csak feleannyira tudja kifejteni hatását, mint azelőtt. Az extra vízálló termékek körülbelül 80 százalékos védettséget nyújtanak. Ezért fontos, hogy fürdés után mindig újra krémezzük be magunkat.

Miért olyan fontos a napszemüveg?

Az UV-B-sugarak egész súlyosan meg tudják égetni a szemünket is. A recehártyán hegeket okozhatnak, a kontaktlencsét pedig elhomályosíthatják. A napszemüvegek UV-védelmét a CE-jelzés mutatja. A nagyon keskeny üvegű szemüvegek is képesek megvédeni a káros sugárzástól. A szemüveg árnyékolása mindössze a fényvisszaverő képességről vall. Ez egy nullától négyig terjedő skálán, uniós normaként van feltűntetve magán a szemüvegen vagy a csomagoláson. A strandon a hármas fokozatú napszemüveg a fénysugarak 80-90 százalékát is képes tompítani.

Mivel előzhető meg a Mallorca-akne?

A napozás kellemetlen követkeménye lehet a pattanás, amit a szakirodalom Mallorca-aknénak nevez. Ez nem más, mint a bőr UV-A-sugárzásra és a napozókrémre gyakorolt reakciója. A szokásos gyanúsítottakon, vagyis a zsírokon és emulgátorokon kívül a hamburgi egyetem bőrgyógyászai ezúttal egy új főbűnöst tártak fel: a kémiai szűrőket. Aki fizikai szűrővel rendelkező krémet használ, elkerülheti ezt a bosszúságot. Megelőzés céljából fogyasszunk 3-4 héttel a nyaralás megkezdése előtt napi 1000 mg kálciumot.

Mennyi a napozókrémek szavatossági ideje?

A fényvédők több mint egy évig szavatosak. A készítményeket mindemellett hűvös helyen, jól elzárva kell tárolni télire. A legjobban a szprék állnak el, mivel be semmi se juthat a flakonba. Ennek ellenére bőrünk egészsége érdekében érdemes nyaranta új napozó készítményeket vásárolni.

Mikor menjünk ki a strandra?

Főként a déli országokban 11 és 15 óra között éget a nap a legerősebben, a homok meg a víz is visszaveri az UV-sugarakat. Ha jót akarunk magunknak és gyermekeinknek, akkor ebben az időszakban sziesztázzunk inkább árnyékban. Délelőtt és délután aztán kedvünk szerint kitombolhatjuk magunkat, úszhatunk és játszhatunk. De ne felejtsük el akkor sem alaposan bekenni a bőrünket!

(gyongy)

2005.06.22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok