HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szépségápolás > Körömpróba

t: 5539

Körömpróba

Mivel a köröm a vérkeringésbõl táplálkozik, állapotából könnyen lehet következtetni mindenféle egészségügyi problémára.
Minden körömelváltozás észlelésénél – amennyiben nem vagyunk száz százalékig meggyõzõdve arról, hogy az oka ártalmatlan – bõrgyógyászhoz kell fordulni, mert õ nemcsak a tüneti kezelésben, hanem az elváltozás valódi okának kiderítésében is segít.
Amennyiben belsõ szerv betegsége váltja ki a köröm elváltozását, akkor annak gyógyulása után a köröm is újra egészséges lesz.
Tehát körmünk betegségének észlelésekor ne drága vitaminkészítményekkel próbálkozzunk, hanem forduljunk orvoshoz, és legyünk hálásak a körmeinknek, amiért jelezték a betegséget, amit máshogyan még nem érzékeltünk.
A különbözõ vitaminok, ásványi anyagok, a kovaföldkapszulák, a zselatin ugyanis nem szüntetik meg a szervi betegséget, csupán megerõsítik a körmöt.
A körmök nagyon érzékenyek a szervezet belsõ elváltozásaira, állapotukból széles körû következtetéseket tudnak levonni az orvosok.
Íme a leggyakrabban elõforduló elváltozások, azok jelentései, és hogy mikor kell velük orvoshoz fordulnunk.
Átlós irányú, fehér sávok vagy barázdák:
Oka leggyakrabban a körömgyök sérülése, ami manikûrözés közben az alsó, vékony kis bõrréteg visszatolása közben történhet.
Ezenkívül elõidézheti még sárgaság (májgyulladás), influenza és láz, bárányhimlõ, gyomor- és bélbántalom, huzamos diéta vagy bármilyen lelki krízis.
Kemoterápiás kezelés alkalmával általában minden körmön megjelennek a fehér barázdák. Mihelyst az elváltozást okozó belsõ szerv meggyógyul, regenerálódik a köröm is, és újra egészséges lesz.
Hosszanti irányban barázdált, lapokban töredezõ köröm:
A köröm vastagságának különbségei függõleges barázdák formájában jelennek meg. Ez lehet veleszületett tulajdonság, de a korral is járhat, mert a növekedési zóna az öregedés hatására visszafejlõdik. Teljesen ártatlan jelenségrõl van szó, amely olyan embereknél is elõfordulhat, akik kevés folyadékot isznak, és ezért kiszárad a körmük.
A körömágy manikûrözés közbeni sérülése okozhat még ilyen elváltozásokat, illetve a reumában és vérkeringési zavarban szenvedõk kísérõjelensége lehet. Ha nagyon feltûnõ, és több körmön észlelhetõ, keressük fel a biztonság kedvéért az orvosunkat.
Fehér foltok vagy pontok:
Bár sokszor olvashatjuk vagy hallhatjuk az ellenkezõjét, a fehér pontoknak vagy foltoknak semmi közük a szervezet esetleges kalcium- vagy cinkhiányához. Ha errõl lenne szó, a lábkörmökön is meg kellene jelenniük, ott viszont csak ritkán fordulnak elõ.
A foltok a növekedési zóna apróbb sérüléseibõl erednek, mert egy kis ütés hatására változások következnek be a növekvõ köröm anyagában, a keratinban. A foltok és pontok viszonylag gyorsan le is nõnek, bizonyítékául annak, hogy csak kicsiny felületi elváltozásról van szó.
Fekete vagy barna elszínezõdés:
Vigyázat: a barna vagy fekete csíkok a körmön bõrrák gyanúját kelthetik, és csak a bõrgyógyász tudja eldönteni, komoly betegségrõl, vagy csupán könnyû sérülésrõl van-e szó.
A foltszerû, fekete elszínezõdés viszont majdnem minden esetben köröm mögötti vérömlenyt jelez, ami akkor szokott egy-két napon belül megjelenni, ha beütjük vagy beszorítjuk valahova az ujjunkat. Mivel ilyenkor meg is dagad az ujj a köröm alatt, az apró baleset fájdalommal jár – viszont a seb magától meggyógyul.
Ha azonban nemcsak az ujj, hanem a köröm is megsérül – például mélyen beszakad – forduljunk orvoshoz, mielõtt begyulladna.
Hosszanti irányú, fehér csíkok:
A köröm egész hosszán át húzódó fehér csíkok a növekedési zóna betegségére utalnak. Ha a köröm végén – amit általában lereszelünk vagy levágunk – észlelünk csíkokat, annak minden bizonnyal egy szilánk vagy szálka az oka, ami a köröm alá furakodva elválasztja a körmöt a körömágytól.
Csíkos lesz a száraz, vékony, sérülékeny köröm is, ami – kisebb ellenálló képessége miatt – gombás fertõzést kapott. Ilyenkor mindenképpen bõrgyógyászati kezelésre van szükség, mert a köröm állaga rohamosan romlik.
Zöld vagy sötétbarna foltok:
Viszonylag ritkán fordul elõ, az ok leggyakrabban elszínezõdéssel járó fertõzés, vagy a repedezett körmöt megtámadó penészgomba. Forduljunk bõrgyógyászhoz.
Sárgás elszínezõdés:
Tipikus ,,dohányosujjak”. Az erõs dohányosok körmein, fõleg a hüvelyk-, a gyûrûs- és a mutatóujjakon sárga foltok keletkeznek a nikotin hatására.
Ezek a foltok eltûnnek, ha bedörzsöljük õket citrommal és ecettel. Elszínezõdések kialakulhatnak még a gyakori körömlakkhasználattól is, ezért érdemes elõször körömerõsítõ, színtelen lakkal bevonni a körmöket, és erre rákenni a színes körömlakkot.
Amennyiben a sárgás elszínezõdésnek sem dohányzás, sem körömlakk nem lehet az oka, a máj vagy a tüdõ megbetegedését feltételezhetjük. Ha a körmök színe piszkossárga (nem látszik át a rózsaszín), és megvastagodás is tapasztalható, minden bizonnyal körömgombával van dolgunk. A patikákban kapható gomba elleni körömlakk, de ha a körmök több mint harminc százaléka gombás, tabletta szedése is ajánlott (ezt a bõrgyógyász írja fel).
Ha már gyermekkorban sárgás elszínezõdés mutatkozik minden körmön, örökletes beteggel (sárga köröm szindróma) állunk szemben.
Körömpróba – sok múlik a körömápoláson
A legtöbb elváltozás ártalmatlan okra vezethetõ vissza, mint például a rendszeres érintkezés vízzel és erõs háztartási vegyszerekkel. Ezért fontos a kézápoló krémek használata és a gumikesztyû rendszeres viselése. Vágás helyett inkább reszeljük a körmeinket, és áztassuk õket mindennap öt percig olívaolajban.
Ha a köröm egyik fele fehér, a másik barnáspiros:
Ha a köröm a közepe felé fehér, a szélein pedig barnáspiros, az a vese megbetegedését jelenti. Ha viszont a közepén pirosas és a szélein fehér, májbajról van szó (ez esetben idõvel az egész köröm fehér lesz). Amint ilyesmit észlel forduljunk orvoshoz!
Apró kis vérömlenyek
A tünetek: két-három milliméteres, szilvakék, hosszúkás csíkok, amelyek néhány nap múlva barnák, majd feketék lesznek – nem jelentenek betegséget, mert csak apró, alig észrevehetõ sérülések nyomai. Ha viszont sokáig nem tûnnek el, véralvadási problémára utalnak, és orvoshoz kell velük fordulni.
További részleteket a Gyöngy novemberi számában olvashat.

(gyongy)

2005.06.22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok