HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szépségápolás > Csillogó és gyönyörű haj

t: 5447

Csillogó és gyönyörű haj

A fényes, egészséges, dús haj a legtöbb nő számára fontosabb, mint a legdrágább ruha. A hosszú haj minden korban a szépség, az erő, a fiatalság és az erotika megtestesítője volt. Így van ez napjainkban is. Ha a hajunk hirtelen elvékonyodik, gyérülni kezd, az valóságos rémálommal ér fel. Az ilyen helyzetet csak rosszabbítja, ha hosszú fürtjeink vannak, hiszen ebben az esetben a hajvesztés sokkal feltűnőbb. Persze szépséghibánkat próbáljuk leplezni mindenféle rafinált módszerrel: kitaláljuk, merre fésüljük a tincseket, hogy senkinek ne tűnjön fel a ritkulás. De ha a probléma komoly, előbb-utóbb fel kell keresnünk egy bőrgyógyász szakorvost. A hajhullás ugyanis sokszor olyan belső szervi betegség tünete, amelyet semmilyen más panasz nem kísér. Csak néhány a lehetséges okok közül: hormonzavar, pajzsmirigyproblémák, cukorbetegség, vérszegénység, vitaminhiány.

Hajunk titkai
A hajszálak elvékonyodásáért sokszor egyszerű ápolási hibák felelősek. Bőrgyógyász szakértők egybehangzóan állítják: „Az agresszív samponok, hajfestékek és a túl gyakori dauer teljesen szétroncsolhatják a hajszálakat és a fejbőrt.” Nagyon fontos, hogy aki saját maga színezi a haját, tartsa be pontosan az utasításokat. Rossz taktika, ha valaki csak az alacsony ár alapján választ hajápoló készítményt, mert bizony vannak olyan festékek, amelyek hajhullást okozhatnak. Tehát mindig minőségi terméket kell vásárolni!

Klinikai értelemben akkor beszélhetünk hajhullásról, ha naponta több mint száz hajszál hullik ki (a napi száz elvesztett hajszál még normális). Ha valaki felkeres egy szakorvost ezzel a problémával, az anamnézis (kórelőzmény) felvétele után az orvos azt fogja tőle kérni, hogy számolja meg, naponta hány hajszálat veszít. Ez a művelet ugyan egy kicsit körülményes lehet, de a sikeres kezelés érdekében muszáj együttműködni a bőrgyógyásszal. Az adat a későbbiekben viszonyítási alapul szolgál majd a terápia hatásosságának elemzésekor, és később a beteg számára is megnyugtató, ha már nem 200, hanem csupán 150 vagy 100 hajszál a veszteség.

Ha a páciens hajának egyszerű, de alapos megfigyelése során kiderül, hogy valóban kóros hajhullásról van szó, akkor további vizsgálatokra kerül sor. Ezek közül az első a vérvizsgálat. A vérszegénység, a vashiány vagy a magas vércukorszint igen gyakran okoz hajhullást, s ezek még az egyszerűbb esetek közé tartoznak. Ilyenkor természetesen nem a hajproblémát kell orvosolni, hanem a kiváltó okot, amivel az eredeti panasz is megszűnik. A baj valódi okának felkutatása sokszor a nyomozói munka bonyolultságával vetekszik. A bőrgyógyásznak sok esetben át kell irányítania a beteget különböző társosztályokra. Meglepő lehet, de sokszor gennyes fog okozza a hajhullást. Gyakori az is, hogy gyulladt mandula a ludas. A haj minőségét a genetikai örökségen kívül hormonok is szabályozzák, ezek közül az androgén hormonok játsszák a legjelentősebb szerepet. Emiatt fordulhat elő hölgyeknél is férfias típusú hajhullás, vagyis elsősorban a fejtetőn és a homlok két oldalán potyognak ki a hajszálak. Ez a típusú hajhullás nőknél leggyakrabban a hajhagymák androgén hormon iránti relatív túlérzékenysége miatt következik be. Ez azt jelenti, hogy az androgénszint a vérben a nőkre jellemző alacsony értéket mutatja, de a haj növekedéséért felelős hajhagymák még ezt a kevés férfihormont is soknak érzik. Ezért hullanak ki a fent említett területen a hajszálak. Ilyenkor az antiandrogén hormonális kezelés megszünteti a panaszokat. Természetesen csak a hölgyeknél, hiszen egy ilyen kúra az erősebbnek mondott nem férfiasságának rovására menne. Az ő számukra alternatíva lehet a hajbeültetés, de mivel ez nem olcsó mulatság, sokaknak bele kell törődniük a kopaszodásba.

A bőrgyógyászok igen hasznos segédeszköze a trichogramm. Ez tulajdonképpen egy mikroszkópos vizsgálatot jelent, melynek során a hajhagymák állapotát és a haj szerkezetét vizsgálják. Normális esetben a hajszálak 85%-a az anagen (kifejlett) fázisban található, 0,5-1%-uk a catagen (átmeneti) fázisban, 14-15%-uk pedig a telogen (nyugalmi) fázisban. Fiziológiás esetben a hajszálak az utolsó szakaszban hullanak ki. Ha a trichogramm a normálistól eltérő százalékos megoszlást mutat, az az orvos számára iránytűként szolgál: nem kell tovább azon vacillálnia, milyen irányba induljon el a kezelés során.

A haj normális növekedését ezenkívül életmódbeli tényezők is befolyásolják. Ha nem táplálkozunk megfelelően, ha nem fogyasztunk elegendő mennyiségű folyadékot, hajunk könnyen töredezetté és fénytelenné válik. Nem ritka például a drasztikus fogyókúra miatti hajhullás. A haj csak akkor lesz egészséges és csillogó, ha megfelelő mennyiségű és összetételű vitaminhoz és ásványi anyaghoz jut. Ilyenkor ősszel főként arra kell figyelnünk, hogy különböző pakolások segítségével pótoljuk a haj nyár folyamán elveszített víztartalmát. Szintén pakolások segítségével könnyíthetjük meg a haj védőszerkezetének újbóli felépítését. A drogériákban rendkívül nagy választékban találhatunk regeneráló termékeket, de nagyanyáink jól bevált, természetes receptjeit is alkalmazhatjuk (méz-, olívaolaj- vagy tojáspakolás). Ezt az újjáélesztő „akciót” hajtípustól függően hetente, kéthetente végezzük el.

Másállapot és hajhullás
A terhesség és a szoptatás ideje alatt igen gyakori az úgynevezett diffúz hajhullás, amikor mindenhonnan veszítünk hajszálakat. Ez azért van, mert ilyenkor felborul a hormonális egyensúly. Hiába szűnnek meg a panaszok szinte egy csapásra a szoptatás befejeztével, a hajhullás átmenetileg nagy problémát okoz a kismamának, főleg pszichésen nehéz elviselni. Diffúz hajhullás előfordulhat még vérszegénység, anyagcserezavar, pajzsmirigyeltérés és egyéb hormonális okok, valamint nagy stressz és vírusos megbetegedés miatt is.

A hajhullás másik formája a körülírt hajhullás: ilyenkor foltokban esnek ki a hajszálak. A hajas fejbőr különböző területein előforduló foltos kopaszodás általában gócra utal – leggyakrabban a mandula megbetegedése, foggyulladás, vagy helyi gombás elváltozás tünete. Nőgyógyászati jellegű problémát is jelezhet. Ezekben az esetekben a „valódi” betegség semmilyen más tünetet nem produkál a hajhulláson kívül, ezért a pontos diagnózis nagyon fontos a mihamarabbi gyógyulás érdekében.

Orvoslatok hajproblémákra
Ha már kiderítették a hajhullás okát, a baj könnyebben orvosolható. Az alábbi néhány ötlet csak bőrgyógyásszal való konzultáció után alkalmazható, hiszen csak szakember tudja megmondani, mi okozza a hajproblémákat:
– A stressz még a fiatal nőknél is károsíthatja a haj szerkezetét. Ezt úgy küszöbölhetjük ki, ha a feszültségünket intenzív sportolás segítségével (futással, kerékpározással, aerobikkal) vagy meditációval vezetjük le.
– A pajzsmirigy működési zavara okozta hajhullást a szakorvos az alapbetegség kezelésével állítja meg.
– A szervezetünkben túlzott mennyiségben termelődő férfihormon okozta hajhullást antiandrogén hatású fogamzásgátló tablettával vagy hormontartalmú tinktúrával fékezik meg a szakemberek.
– Az akupunktúra szintén hatékony módszer a hajproblémák megszüntetésére.
– Drasztikus fogyókúra esetén nemcsak felesleges kilóinkat, hanem jó néhány hajszálunkat is elveszíthetjük, mivel szervezetünk ilyenkor nem kapja meg a számára nélkülözhetetlen tápanyagokat. A hiány komplex vitamint és ásványi anyagot tartalmazó tablettákkal pótolható.

Hajápolás otthon
A következő néhány tanács azoknak segít, akiknek tulajdonképpen nincs okuk panaszra, csak fényesebb, egészségesebb hajkoronát szeretnének:
– Jót tesz, ha hajmosáskor gyengéden masszírozzuk a fejbőrt. Ez fokozza a vérkeringést, amit nemcsak a hajunk fog meghálálni, hanem mi is felfrissülünk tőle.
– Közepes fokozaton szárítsuk a hajunkat, mert a túl meleg levegő roncsolja a hajszálak külső burkát és kémiai szerkezetét.
– A hajszárítót tartsuk közepes távolságra a hajtól, mert ha a hajat túl közelről éri a meleg levegő, az szintén károsíthatja a szerkezetét.
– Ha az időjárás engedi, szárítsuk a hajunkat friss levegőn. A nagyon hosszú hajat ajánlott egy picit megszárítani, hiszen ha túl sokáig hagyjuk vizesen, a hajhagymák áthűlhetnek.
– Soha ne dörzsöljük túl erősen a fejünket a törölközővel, csak itassuk le finoman a vizet a hajunkról.

(gyongy)

2005.06.22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok