HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Sport, fitness > Torna-túra

t: 7816

Torna-túra

Alapvető szempont, hogy minden embernek másfajta mozgásra és diétára van szüksége, alkattól, természettől, elfoglaltságtól függően.

Azt is szem előtt kell tartani, hogy pár alkalom vagy akár pár hét után sem várható látványos eredmény, ahhoz ugyanis kitartó és rendszeres mozgásra van szükség. Ennyi idő arra elég, hogy a test hozzászokjon a tornához, sőt, igényelje is azt. De ugyanígy túlzásba vinni sem szabad, mert csak kimerül a szervezet és felmondja a szolgálatot.

A legtöbb edző, illetve tornaterem – divatosan: mozgásstúdió – különböző típusú tornákat kínál. Lássuk ezeket:

A hagyományosak:
Aerobik

Már annak számít. Még Jane Fonda hozta divatba, színes kezeslábasban, hajpánttal és vastag, kötött lábszárvédővel. Az aerobik zenére végzett lépések és ugrások/szökkenések koreografált kombinációja. Negyven percen át végzett folyamatos aerob – azaz tüdőkapacitást növelő – mozgásfajta. Célja a zsírégetés, szálkásítás, valamint az állóképesség javítása. Fogyni vágyó, megfelelően edzett, egészséges embereknek ajánlott.

Az aerobik elnevezés arra utal, hogy az edzés végig aerob körülmények közt zajlik: a szervezet számára mindvégig hozzáférhető az oxigén. Ez azt jelenti, hogy egy órán nem fordulhat elő, hogy valaki úgy kapkodja a levegőt, mintha 100 méteres sprintet vágott volna le a busz után. Mivel a cél a tömegek megmozgatása, az aerobik nem jelent extrém megterhelést, a feladatokat bárki végre tudja hajtani. Rendszeres óralátogatással javul az erőnléti szint, a szív- és keringési rendszer teljesítménye, és ami sokak számára a legfontosabb: az alakot is hatékonyan formálja.



Erősítés - alakformálás

Különböző izomcsoport erősítése, főként a kritikus testtájaké – formásabb lesz a has, a comb, a váll és a fenék. Helyt kapnak benne zsírégető elemek is, de a gyakorlatok alapvetően az izomtónus fokozását szolgálják. A hatás növeléséhez kéz- és lábsúlyzót, gumiszalagot, steplépcsőt, stb. is használnak.

A szálkás izmok eléréséhez kis súlyokkal, maximum 1 kg-mal érdemes dolgozni, erősödéshez ennél nagyobbal. Bár az óra neve ígéretes, aki kifejezetten fogyni szeretne, válasszon mást.

A középmezőny
Stepaerobik

A szteppadra való fel- és lelépések és ugrások kombinációja, egyszerűbb vagy bonyolultabb koreográfia ismétlésével. Javítja az állóképességet, intenzív zsírégető, jól erősíti, formálja a combot és a feneket. A kezdő órákon bárki, aki egészséges, helyt tud állni, de a haladókhoz bizonyos fokú edzettség és az alaplépések biztos ismerete szükséges. Mindig teljes talppal kell a step zsámolyra lépni, így elkerülhetőek az esetleges sérülések.

Táncos aerobik

Különböző táncok lépéseiből, mozdulataiból áll, hangulata felér egy szombat esti partiéval. Az órák a latin táncok elemeit, a mambót, a cha-cha-chát elegyítik a hip-hop és a funky lépéseivel, de vannak olyanok is, ahol egy-egy könnyen megtanulható balettugrást, forgást is beépítenek a mozgássorba. Átmozgatja az egész testet, jó zsírégető tréning, de célja sokszor a szórakozás, kikapcsolódás.


Kick-boksz-aerobik

A profi bokszból és karateedzésekből átvett, aerobikelemekkel kombinált, zenére végzett aerob mozgás. A leghatékonyabb zsírégető, javítja az állóképességet, kar-, comb- és fenékizom-erősítő. Csak edzetteknek javasolt.

Callanetics

Talán a „legrapidabb”, gyors és látványos eredménnyel jár. Egészen apró, pontos mozdulatokat kell végezni, hatalmas – minimum 100-as –ismétlésszámmal, viszont nincs benne ugrálás. Fejleszti a mélyizom-csoportokat és a hajlékonyságot. Azoknak ajánlott a callanetics, akik elégedetlenek valamelyik testrészükkel és jól tűrik a monotóniát, valamint a fájdalmat, amellyel a gyakorlatsorok együtt járnak.

Kardiofitneszgépek

Futáshoz, lépcsőzéshez, illetve evezéshez használható gépek, amelyek folyamatosan ellenőrzik a pulzusszámot, és különböző edzésprogramok állíthatók be rajtuk. A természetben végzett hasonló mozgások edzéstermi változatai.
A beállított program függvényében fogyni, szálkásítani, erősíteni egyformán lehet rajtuk. Bárki használhatja őket, de az edzésprogram beállításához érdemes szakember segítségét kérni.

Folytatás

(nana)

2005.06.06

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok