HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Szex > K, mint utcalány

t: 5447

K, mint utcalány

Nem könnyű az utcalány élete. Példa rá Fellini filmje, a Cabiria éjszakái. Az együgyű utcalányt állandóan rászedik a férfiak. 1969-ben készült el a film musicalváltozata, a Sweet Charity Shirley MacLaine-nel a főszerepben.

MacLaine máskor is játszott utcalányt. Először Dean Martin és Frank Sinatra mellett. Alakításáért Oscar-díjra jelölték, de nem nyerte el a szobrot. A Két öszvért Sara nővérnek című filmben szintén kéjhölgyet alakít.

Legismertebb filmje az Irma, te édes volt. A párizsi bemutató után a francia utcalányok maguk közé választották, és tiszteletbeli címet adtak neki, amit el is fogadott.

Francia kokott
Igazi franciás komédia a Széplány ajándékba. A nyugdíjba vonuló könyvelő vonzó konzumnőt kap ajándékba, akit Claudia Cardinale alakít. Egészen más Anna Karina filmje, az Éli az életét.

Nana a fényűző élet reményében elhagyja a családját, de alkalmi prostitúcióra kényszerül. A rendező Godard nem rendelt kosztümöket, hogy természetessé tegye szereplői játékát. Karina meg is jegyezte: "A cherbourg-i esernyőkben az összes ruhát Dior szállította. A drága ruhák ellenére a film mégis csupa panasz, sírás.”

Amerikai call-girl
Homályos bűnügybe keveredik Bree (Jane Fonda), a csinos prosti. Egyetlen segítője a szófukar magándetektív. A Klute (1970) forgatásán Jane Fonda teljes erőbedobással dolgozott. „Ideje egyik részét a film, másik részét a politika kötötte le. Harcolt az amerikai indiánokért, a vietnami háború ellen, a női egyenjogúság mellett. A lányához, Vanessához csak beszaladt, megcsókolta, és rohant tovább” – emlékezett vissza a férj, Roger Vadim.

Alakításáért Fonda Oscar-díjat kapott, a magánélete pedig zátonyra futott.

Rövid időre Sally Field és Sigourney Weaver is lemerült a konzumnők világába. A kéjnő Kaliforniába készül (1981), illetve a Diplomás örömlány (1986) című filmben.

Barbra Streisand ugyancsak kedvet kapott a témához. 1987-ben forgatta a Call-girl ötszázért című filmjét. A szakma nem sok jót jósolt a filmnek, de Barbra kitartott: „Régóta álmodom egy ilyen filmről. Saját felelősségemre, a magam gazdájaként valósíthattam meg.”

A leghíresebb széplányt Julia Roberts alakította. A Micsoda nő! (1990) minden idők egyik legnépszerűbb filmje lett. A mesébe illő történetben Richard Gere és Julia Roberts párosa meghódította a világot. A nézők legszívesebben az életben is együtt látták volna az álompárt.

Magyar kéjhölgyek
Hunyady Sándor novellájából készült 1977-ben az Egy erkölcsös éjszaka című film. Hőse bohém diák, aki a könnyebb megélhetés miatt költözik a nyilvánosházba. Amikor édesanyja váratlanul megérkezik, a főnökasszony „családi panzióvá” alakítja a házat.

A századelőn játszódó filmben nagy szerepet kaptak a jelmezek. A korhű ruhákat a jelmeztervező hirdetés útján szerezte be. Idős hölgyek a szekrények aljáról varázsolták elő régi ruháikat, és vitték el a forgatásra.

Dobray György filmjeiben, a K-ban (1989) és a K2-ben (1990) a maga teljes valóságában mutatja meg az éjszakai lányok életét. Itt nemcsak a kosztüm, hanem a történet is valódi.

Könnyűvérű nők a művészetekben
Irodalom: Émile Zola Nana című regényének filmváltozata 1955-ben készült francia–olasz koprodukcióban.
Festészet: A bordélyházak, éjszakai mulatók világát örökítette meg Henri de Toulouse-Lautrec. Az életéről 1999-ben forgattak filmet.
Történelem: Híres kegyencnő volt Madame Pompadour és Madame Du Barry. 1943-ban amerikai musical készült Pompadour márkinőről.


2005.04.24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok