HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Salátabár > Salátázz velünk!

t: 2623

Salátázz velünk!

A salátatermesztés római és görög közvetítéssel terjedt el Európában. Nálunk a 17. század óta ismerik és fogyasztják. A spanyol hódítók juttatják el a Karib szigetekre. A salátafélék „legfiatalabbika” a fejes saláta. A fejes saláta nyersen a legfinomabb, de levest és főzeléket is készíthetsz belőle. A saláta amellett, hogy imádnivaló, nagyon egészséges: C-vitamin tartalma magas, sok B-vitamint, karotint, különböző ásványi sókat, többek között foszfort, vasat tartalmaz. Kitűnő ízanyagai jótékonyan hatnak a gyomorműködésre. Egész évben kapható, nem kell nélkülöznünk a hűvösebb évszakokban sem. Az üvegházban vagy a fóliasátorban termelt fejes saláta vitamintartalma azonban alacsonyabb mint a szabadföldié.

A magyar ember nehezen szokik rá a salátára, mint főfogásra, inkább csak húsételek kísérőjeként csipeget belőle, amolyan savanyúság, ételízesítő a szemében. Más népeknél eme friss csemeg nem más, mint étvágykeltő, vitamindús előétel. A saláta egyáltalán nem unalmas étel, rengeteg fajtája létezik: cikória, endívia, fejes saláta, jégsaláta, lollo, más néven fodrossaláta, madársaláta, azaz galambbegy saláta, pitypang, radicchio, rucola, vagyis a borsmustár. Az előbb említett salátákról néhány dolgot jó, ha tudsz.

A cikória gazdag ásványi sókban, főleg mészben, foszforban. C-vitamin-tartalma nem jelentős, viszont karotin tartalma még 3 héttel a szedés után is számottevő. A cikória természetesen nyersen is fogyasztható, ilyenkor adjunk hozzá valamilyen lédús gyümölcsöt, azonban leggyakrabban pirítva, vagy rövid ideig főzve fogyasztják. Az endívia a fejes salátához hasonló ízű, annál jóval nagyobb méretű, kedvelt salátafajta. Fodros levelű, kissé keserű növény. Kissé kesernyés ízét a benne található inulin adja, melyet jól ízesített öntetekkel ellensúlyozhatunk. A fejes salátáknak több száz különböző változata létezik. Különbségük leginkább formájukban, színükben, mintsem ízükben keresendő. Legismertebb és legkedveltebb fajtái: vajfejű saláta, laza fejű saláta, ropogós fejű saláta és a cos, melynek íze kissé a dióéra emlékeztet.

Jégsalátát a fejes saláta divatos verziójának is szokták nevezni. Előnye más salátákkal szemben, hogy leveli több napon át frissek, ropogósak maradnak. Frissen, nyersen más salátákkal keverve, vagy szendvicsekben kitűnő étek. Sok más salátaféléhez hasonlóan a lollo szülőhazája is Olaszország. Hűtőszekrényben tárolva is pusztán 1-2 napig őrzi meg frissességét. Magas kálium-tartalma miatt enyhíti a stressz tüneteit. A madársaláta egész Európában elterjedt, vadon él. A mezei salátáról az első feljegyzések a XVI. századból származnak. Hazánkban vadon is él, ennek ellenére egyelőre nem túl ismert. A madár-, vagy galambbegy saláta apró, leginkább valamilyen gyomra emlékeztető növény. Régebben a salátafélék közé sorolták, ma a macskagyökérfélék között tartják számon. A pitypang nem más, mint a mindannyiunk gyermekkorából jól ismert gyermekláncfű. A pitypang nemesített változatát nevezzük rucolának. A népi gyógyászatban a gyökeret keserű tea készítésére használják, mely jót tesz epe és májbántalmakban szenvedőknek. Emésztési zavarok miatt kialakult ekcémák és sömörök ellen is hatásos, levelei kitűnő vízelhajtók.

A nálunk még kevéssé ismert radicchio veronai salátakülönlegesség észak-Olaszországból, a Pó völgyéből indult hódító útjára. Bár az endíviák családjába tartozik, a radicchio finom íze és külleme miatt is kiemelkedik egyhangú zöld rokonai közül. Szorosan egymásra boruló leveli közül a külső, sötétzöldek nem ehetőek. Belső, ehető levei élénk-piros, lila színűek, melyeket krémfehér csíkok díszítenek emiatt olyan benyomást kelt, mintha az ember finoman kidolgozott olasz márványt nézegetne. A rucola a pitypang nemesített változata. Az antik korban titkos ajzószerként tartották számon. Magjait Priapusz szobra köré vetették, aki a görög mitológiában a termékenység istene és a gyógynövények védője volt. Íze frissen borsos, enyhén csípős, markáns íze miatt érdemes inkább kisebb mennyiségben használni.

Salátázz Te is!

Mozzarella saláta

Hozzávalók:

Koktélparadicsom
mozzarella
salátakeverék
szárított bazsalikom
olívaolaj

A mozzarellát felkarikázzuk, a paradicsomot ízlés szerint karikákra vagy apró cikkekre vágjuk. A hozzávalókat összekeverjük, tetejére szárított bazsalikomot szórunk. Tetszés szerint olívaolajjal ízesítjük.

Az OÉTI idén évelején publikálta felmérésének eredményét, amely több mint hatezer diák vizsgálata alapján készült. Kiderült, hogy a diákok 45 százalékának nem jut naponta friss gyümölcs, és több mint 70 százalékuk nem kap friss zöldséget. Holott a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend a szív- és érrendszeri betegségek, az emésztő- és légzőszerv daganatos elfajulásának előfordulását 20-30 százalékkal csökkenti. A hazai vizsgálatok szerint ezeknek a kockázati tényezői már serdülőkorban kimutathatók. A szakértők azt ajánlják, hogy a gyerekek étrendjében legyen naponta 3-4 csésze kis zsírtartalmú tej és joghurt; legalább öt adag zöldség és gyümölcs; 20 dkg sovány hús; és egyenek teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, tésztafélét is, rizst, burgonyát, és csak egy adag desszertet, lehetőleg öt alkalomra elosztva. De a naponkénti négy étkezést is még elfogadhatónak tartják.

A legnagyobb magyar gyorsétterem-lánc salátakínálatával azokat a vendégeket is változatosabb étrend összeállítására szeretné ösztönözni, akik főleg kedvenc szendvicsük miatt térnek be az étterembe. A tapasztalat azonban az, hogy a gyermekek ritkán választják a zöldséges és gyümölcsös menüket, ezért indította el a lurkókat megcélzó játékos oktatóprogramját „Saláta Palánta” néven. A játékban szívesen vett részt az egészséges életmód nagyköveteként Czene Attila olimpiai úszóbajnok.

A városi gyermekek nagy része nincs tisztában azzal, hogy az elfogyasztott élelmiszerek honnan származnak, hogyan kerülnek az asztalra, és milyen módon kell elkészíteni őket. A legnagyobb magyar gyorsétterem-lánc ezért egy oktató jellegű, élménydús programot támogatott a szegedi általános iskolás gyermekek részvételével. A program célja az, hogy a gyerekek körében népszerűsítse a salátát, megkedveltesse velük, s arra ösztönözze őket, hogy a későbbiekben több zöldséget egyenek.

A Saláta Palánta programban 15 szegedi kisgyermek ismerkedett meg a „saláta útjával”: hogyan lesz a magból palánta, a palántából saláta. Július 12-én egy balástyai kertészetben a gyerekek kipróbálhatták a „saláta útjának” állomásait: magot vetettek, palántáztak, sőt, a saját maguk által szedett zöldségeket meg is kóstolhatták. A „saláta túrát” traktoros kirándulás színezte, amely során a program házigazdája, Czene Attila olimpiai úszóbajnok beszélt a gyereknek az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás fontosságáról.

rtlklub

2007.01.24

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok