HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Gasztronómia > Farsangtól a böjtidőig

t: 3921

Farsangtól a böjtidőig

A modern kutatások igazolják, hogy az előírásokban ésszerű egészségügyi elvek érvényesülnek. A szervezetnek szüksége van pihenésre, regenerálódásra, és az időszakosan csökkentett energia- és tápanyagbevitel nemhogy gyengítené, hanem sokkal inkább erősíti a szervezetet. Régen nemcsak a nagyböjt volt kötelező, létezett ádventi böjt, kántorböjt, vigília (előesti) böjt ünnepek előtt és böjtölni kellett minden pénteken. Sok családban most is szokás, hogy pénteken tésztanapot tartanak. Tévesen azt hihetjük, hogy ez a háztartási költségek megtakarítását szolgálja, pedig csak az eredeti néphagyomány él tovább. Más népek hagyományaiból is ismert a böjt, például a zsidó vallásban a bűnbocsánat napja (jom kippur), vagy a muszlimoknál a 30 napos ramadán.

Az egyház böjti előírása napi 3 étkezést és egyszeri jóllakást engedélyez a húsételek teljes elhagyása mellett. Ha azonban komolyabb eredményt várunk, például egészségügyi problémáink miatt, még ennél is szigorúbbnak kell lennünk magunkhoz. Az év többi részében bőven juttatunk a szervezetünkbe felesleges cukrot, színezőanyagokat, sót, ízfokozókat, zsírt, állati fehérjét, hozamnövelő adalékokat, tartósítószereket, koleszterint stb., helyettük fogyasszunk inkább rostokban bővelkedő zöldségeket, gyümölcsöket, tiszta ásványvizet, magokat, teljes kiőrlésű lisztből készült vagy korpás, rozsos kenyeret, hidegen sajtolt növényi olajat, gyógyteákat. Ha ebben az időszakban a kezdeti nehézségek ellenére kitartóak és következetesek tudunk lenni, hamar észrevehetjük a böjt áldásos hatásait. Megszűnnek a kellemetlen puffadásos érzések, a hasunk láthatólag fogyásnak indul, az ízületi gyulladások, az allergiás, ekcémás panaszok, a mozgásszervi és gerincpanaszok enyhülnek, a légzés könnyebbé válik, és az egész testünkben felszabadult érzés árad szét.

A böjtölésről az elmúlt években nagy szakirodalom jelent meg, és a természetgyógyászati módszerek között is vezető szerepe van, akit tehát komolyabban érdekel a téma, bátran forduljon szakemberhez. Magam hét éve tartok ebben az időszakban különböző böjtöket, így sokfélét próbáltam, egészen a 40 napos teljes (tehát csak víz, gyógytea és méz) tisztítókúráig. Hatása mindenki számára hasznos, a kezdők azonban szakembertől kérjenek személyre szóló segítséget.

Ciprusi fánkkarika

De térjünk még vissza a farsanghoz, idegen szóval karneválhoz, ami húshagyókedden (idén február 12-én) éri el csúcspontját. Az olaszok, franciák, spanyolok, németek és sok más nép zajos, álarcos felvonulással, virágszórással, ökörsütéssel ünnepel. Nálunk ilyenkor készül a farsangi fánk. A hagyományos családi recept most maradjon titok, annyit azért elárulok, hogy kevés rumot teszünk a baracklekvárba és a tésztába is. Bár úgyis az érdekel mindenkit, hogy ki találja meg a fánkokba rejtett szerencsepénzt. Ennek érdekében pedig elég sok fánkot kell „megvizsgálni”, nem? Létezik egy olyan fánkféle, amit a mediterrán népeknél sütnek, s bár nem alkalmas a szerencsepénz elrejtésére, viszont nagyon finom. E a ciprusi fánkkarika.

Hozzávalók: 50 dkg durumbúzalisztet átszitálunk, és fél dl olajjal és 2–2,5 dl vízzel tésztát gyúrunk belőle. Minimum egy órát állni hagyjuk. Közben elkészítjük a szirupot – amelybe sütés után áztatjuk majd meg a tésztát –, a következők szerint: 3 dl mézet vagy 30 dkg cukrot 2–3 dl vízben feloldunk, ízesítve 1–2 citrom és/vagy narancs levével.

Ha eltelt az egy óra, a tésztát 4–5 mm vastagra nyújtjuk, és 15x3 cm-es csíkokra vágjuk. Karikákat formálunk belőle, a széleinél összenyomkodjuk, és bő, forró olajban kisütjük, majd lecsepegtetjük. A fánkokat még melegen beleáztatjuk a szirupba 15 percre, majd kiemeljük, megforgatjuk darált dióban vagy mandulában, és meghintjük őrölt fahéjjal és szegfűszeggel.

Tálalási ötlet

Minthogy a farsang a vidámság ideje, az asztalon egy kedves kis tálalási ötlet mosolyra fakaszt, s még a legegyszerűbb ételeket is feldobja. Ilyen ez a sajttál is. Vegyünk egy nagyobb darab Pannónia vagy más kimondottan nagy lyukú sajtot, ebbe másznak majd bele a retekegérkék, melyet egy-két csomag retekből és pár szem szegfűszegből egy éles kés segítségével készítünk. A fülük vékony retekszelet, melyet két bemetszésben tudunk a retekbe nyomni, a szemük 2 szegfűszeg vagy feketebors, az orruk maga a retek szárának a vége, a farkincájuk pedig a gyökere. A tál elkészítése nem tart tovább 30 percnél, még a kezdők számára sem. Tegyünk mellé az asztalra szendvicskrémeket, zöldségeket, és farsangoló vendégeink garantáltan elhűlnek szakácsművészetünktől.

Halleves

Végül egy olyan népszerű étel, a halleves, ami böjtben és ünnepen egyaránt fogyasztható. 30–40 dkg tőkehalfilét vagy füstölt halat meglocsolunk egy citrom levével és állni hagyjuk. Közben leveles tésztából kivágjuk a halformákat, és előmelegített sütőben 180 °C-on 10 perc alatt megsütjük.

Kevés olajat felforrósítunk, egy csokor finomra vágott újhagymát és 2–3 hámozott, szeletelt burgonyát pirítunk rajta, felöntjük 5–6 dl vízzel, majd hozzátesszük a halat, ízesítve kevés sóval, fehérborssal, kaporral. 30 perc alatt elkész, majd az egészet passzírozzuk át, és tejföllel vagy tejszínnel dúsítsuk. Tálaláskor „úsztassuk” rá a kis tésztahalacskákat, és szórjuk meg kaviárral.

(forrás: www.amiotthonunk.hu)

2006.01.20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Ciprusi fánkkarika
Ciprusi fánkkarika

Legfrissebb magazinok