HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Télire - saját kezűleg > Különleges befőzések - télire

t: 35846

Különleges befőzések - télire

A legtöbben már tavasszal elhatározzuk, hogy idén bizony befőzünk. Szörpöket, lekvárokat, kompótokat, savanyúságokat, sőt, ha időnk engedi, talán még fűszerolajakat is elteszünk. Majd hirtelen beköszönt a nyár, és azt vesszük észre, hogy fogyózunk, hogy beleférjünk a tavalyi ruháinkba, a családi nyaralásra gyűjtünk, hajtunk a munkahelyünkön, hogy behozzuk a pihenés okozta plusz munkát, esetleg megfázunk, és hetekig köhögünk a légkonditól, jó esetben részt veszünk néhány kerti sütésen, és mire észbe kapunk máris itt a szeptember. Felborul minden, a gyerekek iskolába mennek, a városban nagyobb a dugó, mint valaha, és szinte minden nap esik, pedig még el sem jött a vénasszonyok nyara. S ez az a pillanat, amikor sok háziasszony a fejéhez kap. Te jó ég! Nem tettem el semmit télire! És bizony, véget ért a cseresznye, a ribizli, az eper és a málna szezonja - de nem számít. Annyi más finomság van a piacon! Karfiol, uborka, káposzta, paprika, paradicsom, citrom, narancs, szilva és sorolhatnánk. Persze nem mindegy, mit mivel "házasítunk" össze. Mert a befőttek titka nem csak az ízükben, hanem a külsejükben is rejlik. Szánjunk időt arra, hogy igazán ízletes és különleges kompótokat és savanyúságokat készítsünk, amelyek nemcsak a spejzban és család asztalán fognak jól mutatni, hanem szépen becsomagolva akár ajándékba is adhatók. Mert bizony, ha kockás, pöttyös vagy csipkeszélű fedőkkel díszítjük az üvegeket, egészen biztosan lesznek "vevőink rá". Rokonaink, barátaink, és azon barátnőink, akiknek az utolsó utáni pillanatban sem jutott eszükbe télire eltenni.

Iluci vegyes íze

Hozzávalók: 5 kg szilva, 2 kg körte, 2 kg alma, 50 dkg cukor, szalicil
Elkészítés: A hozzávalókat húsdarálón ledaráljuk, levét elfőzzük, majd hozzáadjuk a cukrot, mellyel még 5-10 percig főzzük. A végen hozzáadjuk a szalicilt, üvegekbe tesszük, lekötjük, majd száraz dunsztba tesszük.

Bea ételízesítője

Hozzávalók: 2,5 kg paradicsom, 1,5 kg pritaminpaprika, nagy kötés zellerzöld, só, szalicil
Elkészítés: A paradicsomot és a paprikát húsdarálón ledaráljuk, 1 literhez 20 dkg sót adunk. Addig keverjük, míg a só elolvad, belekeverünk egy kávéskanál szalicilt, majd szélesebb szájú üvegekbe tesszük. Nagyon finom sültek, pörköltek, levesek ízesítéséhez. Nyers, tehát vitamindús. Ha betesszük az ételbe, vigyázat a sózással!

Színes saláta

Hozzávalók 1 db 5 l-es üveghez: 1 kg zöldparadicsom, 1 fej karfiol, fél kg apró hagyma, 10-15 db hegyes erős paprika (ízlés szerint), 4-5 kisebb salátauborka, 1 póréhagyma, 1-2 kis cukkíni, 4 dl 10%-os ecet, 4 evőkanál cukor, 1-2 babérlevél, 10 szem egész bors, néhány szem boróka bogyó, 4-5 szem szegfűbors, 1 kávéskanál nátriumbenzoát
Előkészítés: A zöldségeket megmossuk, megtisztítjuk, egészben hagyjuk, és gondosan leszárítjuk. A kis hagymákat meghámozzuk.
Elkészítés: Az ecettel, a cukorral, a fűszerekkel felforralunk 3 liter vizet, hozzáadjuk a nátriumbenzoátot, és kihűtjük. Az üvegbe vegyesen belerakjuk a hozzávalókat, amíg az üveg megtelik. Felöntjük a kihűlt lével, szorosan lezárjuk, és száraz, hűvös helyre tesszük.

Mustáros savanyúság

Hozzávalók: 2 kg zöld paradicsom, 2 kg paprika (vegyesen zöld és piros), 2 kg hagyma, 30 dkg mustár, 2,5 dl olaj, 3 dl ecet, 4 evőkanál cukor, 1 kávéskanál szalicil, só
Elkészítés: A zöldségeket vékonyra szeleteljük, majd külön edényben lesózzuk, egy napig állni hagyjuk. Másnap kicsavarjuk, összekeverjük, belekeverjük a következő mártást: az ecetet a cukorral felfőzzük, majd a tűzről levéve hozzáadjuk a szalicilt; a mustárt kikeverjük az olajjal, mint a majonézt, majd hozzáadjuk a kihűlt ecetet. Kissebb üvegekbe tesszük (kb. amennyit egy alkalommal elhasználunk), majd a kamrába állítjuk.

Karfiol-brokkoli ecetben

Hozzávalók 2 db 1,5 l-es üveghez: 2 fej karfiol, 1 fej brokkoli, 2 piros színű zöldpaprika, 3 dl 10%-os ecet, 6 evőkanál cukor, 1 evőkanál koriandermag, 10-15 szem egész bors, fél kávéskanál szalicil
Előkészítés: A karfiolt megtisztítjuk, rózsáira szedjük, és gondosan megmossuk, majd lecsepegtetjük. Ugyanígy járunk el a brokkolival is. A paprikát megmossuk kicsumázzuk, és vékony csíkokra vagy karikára vágjuk.
Elkészítés: Nagy lábasban bő, enyhén sós vizet forralunk, majd beletesszük a karfiolt, és 2-3 percig blansírozzuk. Lyukacsos kanállal tiszta konyharuhára kiszedjük, és kihűtjük. A karfiol vizében a brokkolit is blansírozzuk, majd szintén konyharuhán kihűtjük. Hozzáöntjük az ecetet fél liter vízhez, beletesszük a cukrot, 3 dkg sót, a fűszereket, és felforraljuk. Az üvegeket megtöltjük, egy sor karfiol, egy sor brokkoli váltogatásával, az oldalára paprikacsíkokat dugdosunk. Felöntjük a forró lével, a tetejére csipet szalicilt teszünk, szorosan lezárjuk, és száraz dunsztba tesszük. Ott hagyjuk kihűlni, s csak utána tesszük száraz, hűvös helyre.

Örökzöld savanyúságok

Vizes uborka

A szép, hibátlan uborkákat megmossuk, nagy edénybe tesszük, és sós vízzel leforrázzuk, 1 liter vízhez 2 dkg sót véve. Ebben a sós lében hagyjuk kihűlni. Az üvegek aljára kaprot, meggyfalevelet és szemes borsot rakunk, függőlegesen, szorosan egymás mellé beleállítgatjuk az uborkákat, és tetejüket hámozott, hosszában félbe vagy négyrét vágott tormával szorítjuk le. A sós vizet még egyszer felforraljuk, kihűtjük, és az uborkára öntjük. Azonnal leköthetjük, és a kamrába tehetjük. Ne tartsuk el január-februárnál tovább.

Ecetes uborka

Apró, 6-8 cm-es, frissen szedett, egészséges uborkákat több vízben megmosunk, üvegbe rakunk. Fűszereket rakhatunk közéjük: kaprot, tormát, gyömbért, meggyfalevelet, hosszú csöves paprikát, ízlés szerint. Egy liter vízhez 1-2 dl ecetet, 2 dkg sót és 4 dkg cukrot számítunk, az ecetes vizet felfőzzük, és langyosra hűtve az uborkára öntjük. Pergamennel vagy celofánnal kötjük le.

Paradicsompaprika ecetben

Szeptemberben a szépen kifejlett, húsos paprikákat rakjuk el ecetbe, de a paprika teljesen hibátlan legyen. Jól megmossuk, vízben azonban sokáig ne hagyjuk állni. Szárait vágjuk rövidre, és egészben hagyva tegyük nagyobb üvegekbe. Enyhén ecetes-sós-cukros vizet forralunk, lehűtjük, a paprikára öntjük. Hogy a paprikák ne emelkedjenek fel a vízben, két pálcikát keresztbe helyezünk az üveg hajlásába. Lekötjük és szárazgőzbe tesszük. Felbontás után nem szükséges egyszerre fogyasztani, mert az ecetes vízben továbbra is megmarad.

Barackos chutney

Hozzávalók 4 személyre: 2 piros erőspaprika (chili), 1 citrom, 1 narancs, 50 dkg érett barack, 15 dkg sárgabaracklekvár, 1 mokkáskanál őrölt gyömbér, 2 csipet őrölt fahéj
Előkészítés: Az erős paprikát megmossuk, apróra vágjuk. A citromot, a narancsot alaposan megmossuk, héjukat lereszeljük, levüket kinyomjuk. A barackot megmossuk, meghámozzuk, nagyobb darabokra vágjuk.
Elkészítés: A baracklekvárt feltesszük főni 3 dl vízzel, egy csipet sóval, a gyömbérrel, a fahéjjal és az erős paprikával. Kíméletesen főzzük 20 percen át, akkor beletesszük a citrom és a narancs reszelt héját és levét, valamint a barackot. Tovább főzzük még 10 percen át, ha nagyon sűrű, pici vizet tehetünk hozzá. Húsokhoz szószként tálaljuk.

Vegyes vágott savanyúság

Hozzávalók kb. 8 db 1 l-es üveghez: 1 fej káposzta, 10 piros húsú paprika, 10 zöld húsú paprika, 10 sárga húsú paprika, 20 kis uborka, 3 nagy fej hagyma, 5 szál sárgarépa, 4 cukkíni, 1 l fehérbor ecet, 5 evőkanál cukor, 2-3 babérlevél, 1 evőkanál egész bors, 1 mokkáskanál nátriumbenzoát, 4 csokor kapor
Előkészítés: A káposztát megtisztítjuk, és hosszú szálsara gyaluljuk, megsózzuk. A paprikákat megmossuk, kicsumázzuk, és vékony karikára vágjuk, majd gyengén besózzuk. Az uborkát megmossuk, és héjával együtt karikákra gyaluljuk, besózzuk. A hagymát megtisztítjuk, vékony karikára vágjuk, és gyengén sózzuk. A sárgarépát megtisztítjuk, legyaluljuk, besózzuk. A cukkinit megmossuk, és kb. fél cm vastag szeletekre vágjuk, majd gyengén sózzuk. A zöldségeket 1 óra hosszat hagyjuk a sóban állni.
Elkészítés: Hozzákeverjük az ecetet, a cukrot 3 l vízhez, beletesszük a babérlevelet, a borsot, és felforraljuk. A zöldségeket kinyomkodjuk a sós léből, és egy nagy edényben alaposan összekeverjük, majd leöntjük az ecetes lével. Konyharuhával letakarjuk, és másnapig állni hagyjuk. Másnap leöntjük a levet, a salátát üvegekbe tömködjük, de nem túl szorosan. A leszűrt levet a tartósítószerrel ismét felforraljuk, hagyjuk teljesen kihűlni. Ráöntjük a salátára, tetejére tesszünk fél-fél csomag kaprot, és szorosan lekötjük, majd hűvös helyen tároljuk.

Ecetes szilva

A teljesen hibátlan, nem túl érett, még kemény szilvákat megmossuk, üvegekbe rakjuk. Az üvegeket teletöltjük hideg vízzel – így mérjük meg, hogy mennyi lére lesz szükségünk –, majd a vizet leöntjük, beleteszünk literenként 1 dl ecetet, 25 dkg cukrot, 2-3 szegfűszeget és egy darabka fahéjat. Jól felforraljuk, utána langyosra hűtjük, és az üvegekbe tett szilvára szűrjük. A tetejére egy késhegynyi benzoesavas nátriumot teszünk, lekötjük, és mindjárt a helyére tehetjük, nem kell kigőzölni.

Sültpaprika-saláta

A szép húsos zöldpaprikákat megmossuk, megtörölve a tűzhely lapjára tesszük – gáztűzhelynél vastag védőlemezt tegyünk alá – és kis lángon átsütjük. Ezután tálba tesszük, egy kissé megsózzuk, és letakarjuk, hogy a gőzben álljon. Vékony héját lehúzzuk, kicsumázzuk, szeletekre vágjuk, és kisebb üvegekbe rakjuk, hogy lehetőleg egyszeri használatra elfogyjon. A szokásosnál savanyúbb ecetes salátalevet készítünk, megsózzuk, megcukrozzuk, felforraljuk, és még forrón a paprikára öntjük. Tetejére kb. egy ujjnyi olajat öntünk, lekötjük, és a forrástól számított fél óráig lassan kigőzöljük. A vízben hagyjuk kihűlni.

Ecetes hagyma

Az apró hagymákat megtisztítjuk, és sós-ecetes vízben 1-2 percig forraljuk. Ezután leszűrjük, a hagymákat kisebb befőttes üvegekbe tesszük. Sóval, cukorral, törött borssal, esetleg tárkonylevéllel ízesített salátaecetet készítünk, felforraljuk, majd ha lehűlt, a hagymára öntjük. Lekötjük. Nem kell kigőzölni, azonnal a kamrába tehetjük.

Karfiol pritaminpaprikával

2 kg karfiolt alaposan megmosunk, rózsáira szedünk. 50 dkg pritaminpaprikát megmosunk, kicsumázunk, gerezdekre vágunk. 3 szál póréhagymát megmosunk, vastag karikákra vágunk. Az üveget elmossuk és hagyjuk lecsepegni. A savanyúságtartósítót elkeverjük 1,8 l vízzel, és 5 percig forraljuk. Levesszük a tűzről, hozzáöntjük a 4 dl 10%-os ecetet, és hagyjuk kihűlni. A zöldségeket üvegbe rakjuk, annyi levet öntünk rá, hogy ellepje. Az üvegeket lezárjuk és hűvös, száraz helyre tesszük.

Különleges fokhagyma

Hozzávalók 2 db 2 dl-es üveghez: 10 fej zsenge fokhagyma, 2 dl száraz fehérbor, 1 dl borecet, 2 evőkanál kristálycukor, 2 babérlevél, 1 kávéskanál egész bors
Elkészítés: A fokhagymafejeket megtisztítjuk. A bort, a borecetet, kevés vizet, a cukrot, a babérlevelet, az egész borsot, 1 kávéskanál sóval összekeverjük, és felforraljuk. A fokhagymát a forrásban lévő pácléhez adjuk, majd ha felforrt levesszük a tűzről. A fokhagymát leszűrjük, és kis üvegekbe rakjuk, majd a levét a fűszerekkel ismét felforraljuk, és a fokhagymára öntjük. Légmentesen lezárjuk, és száraz, hűvös helyre tesszük.

Provánszi marinírozott zöldség

Hozzávalók kb. 7 db 370 ml-es üveghez: 3 db piros, 3 db sárga kaliforniai paprika, 50 dkg cukkini, 50 dkg padlizsán, 50 dkg apró paradicsom. A pácléhez: 5 dl fehébor, 5 dl fehérborecet, 5 dl víz, 1/2 citrom szeletelve, 1 evőkanál mustármag, 15-15 szem szegfűszeg és fekete bors, 3 kávéskanál só, 30 dkg cukor, 5 fokhagymagerezd, 1/2 csomó kakukkfű, 2-3 ág rozmaring, 1 tasak tartósítószer
Elkészítés: A paprikát félbevágjuk, széles csíkokra szeleteljük. A cukkini és a padlizsán végeit levágjuk és felszeleteljük. A paradicsomot keresztbe bevágjuk, forrásban lévő vízbe mártjuk. Héját lehúzzuk, félbevágjuk. A pácléhez felforraljuk a bort, ecetet, vizet, a citromszeleteket, mustármagot, szegfű- és feketeborsot, sót és cukrot, majd lefedve 10 percig hagyjuk forrni. Utána a hozzáadott paprikával 7 percig, a cukkinival és a padlizsánnal további 2 percig forraljuk. Végül beletesszük a paradicsomot, és a levet felforrósítjuk. A fokhagymát szeletekre vágjuk. A kakukkfű- és rozmaringleveleket letépkedjük. A zöldségeket habszedő kanállal kivesszük a léből, és a fokhagymával, kakukkfűvel, rozmaringgal együtt az előkészített üvegekbe töltjük. A levet fedő nélkül ismét kb. 10 percig forraljuk, utána levesszük a tűzhelyről, és belekeverjük a tartósítószert. Átszűrjük, és az üvegeket peremig töltve a zöldségekre öntjük. Mindegyiket lezárjuk és a tetejükre fordítva kb. 5 percig állni hagyjuk.

Édes-savanyú tök

Hozzávalók: 4 kg tök, borecet és víz (1 kg, előkészítés után mért tökhöz 1,25 dl ecet és 1,25 dl víz). Az ecet és cukoroldathoz: 65 dkg cukor, 5 dl borecet, 5 dl víz, 4 szegfűszeg, 20 g feketebors, 4 babérlevél, 2 fokhagymagerezd, 4 szárított, piros csilipaprika, 1 tasak tartósítószer
Elkészítés: A tököt negyedeljük, belsejét kiszedjük, meghámozva kis kockákra vágjuk, tálba tesszük. Az ecetet és a vizet elvegyítjük, a tökre öntjük, és letakarva egy éjszakán át hűvös helyen tartjuk. Ezután a tököt habszedő kanállal kivesszük és lecsöpögtetjük. Az ecetes cukoroldathoz a cukrot felforraljuk az ecettel, vízzel, szegfűszeggel, borssal, babérlevéllel, fokhagymával és a csilivel. A tököt adagonként kb. 5 perc alatt üvegesre (nem túl puhára) pároljuk benne, majd az előkészített üvegekbe tesszük. A levet újra felforraljuk, majd levesszük a tűzhelyről, és belekeverjük a tartósítószert. Átszűrve, az üvegeket peremig töltve, azonnal a tökre öntjük. Ezután mindegyiket lezárjuk és tetejükre fordítva kb. 5 percig állni hagyjuk.

Magyaros zöldségsaláta

Hozzávalók: 1 kg zöldpaprika, 1 kg paradicsom, 1 kis fej (kb. 75 dkg) fejes káposzta, 1 nagy hagyma, 1 pepperoni. Az ecet-cukor oldathoz: 1 l fűszer- vagy fehérborecet, 1,5 l víz, 15 dkg cukor, 4 kávéskanál só, 3 evőkanál fekete bors, 1 tasak tartósítószer
Elkészítés: A paprikát félbevágjuk, keskeny csíkokra szeleteljük. A paradicsomot negyedeljük. A káposztát nyolcadoljuk, legyaluljuk. A hagymát, a pepperonit vékony karikákra vágjuk. Valamennyi hozzávalót összekeverjük és az előkészített üvegekbe töltjük. Az ecet-cukor oldathoz az ecetet felforraljuk a vízzel, cukorral, sóval és borssal. Keverés közben forraljuk, amíg a cukor feloldódik. Az oldatot tűzforrón a zöldségekre öntjük, az üvegeket lezárjuk. 12–24 óra múlva az oldatot leöntjük, felforraljuk, a tűzhelyről levéve belekeverjük a tartósítószert, majd a forró folyadékot peremig a zöldségekre öntjük. Az üvegeket lezárjuk és tetejükre fordítva 5 percig állni hagyjuk.

Tiszta üveg = biztos siker

– Eltevés előtt mindig több üveget készíts elő, ne kelljen keresgélni munka közben.
– Ellenőrizd, hogy az üvegek, illetve a tetejük nem repedtek-e. Mindegyiket alaposan mosd ki mosószerrel, forró tiszta vízzel öblítsd át, majd fejjel lefelé hagyd teljesen megszáradni. (Törölgetni nem szabad!)
– Az üvegek bekötéséhez a celofánt előre vágd fel. Felhasználás előtt mártsd vízbe, és gumival szorítsd az üveghez.
– Mindegyik üvegre ragassz címkét az eltevési dátumával.
– Az üvegekbe kerülő zöldségek mindig legyenek teljesen frissek, egészségesek.
– A csalamádéhoz ízlés szerint válogathatod össze a hozzávalókat. A lényeg, hogy mindent egyszerre tegyél bele!
– Ha az ecetes lébe késhegynyi borként is teszel, a paprika gyönyörű fehér marad.
– A savanyúságot mindig hideg, sötét, levegős helyen tárold. A felbontott üvegeket tedd a hűtőszekrénybe! (forrás www.nana.hu)





2005.09.22

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Karfiol-brokkoli ecetben
Karfiol-brokkoli ecetben
Színes saláta
Színes saláta
Vegyes vágott savanyúság
Vegyes vágott savanyúság

Legfrissebb magazinok