HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > UTAZÁS > Európa > A kétarcú Bolzano

t: 7034

A kétarcú Bolzano









A kétnyelvű olasz tartományt a német ajkú tiroliak délinek nevezik, az olaszok az Adige folyó partjáról nézve, inkább felsőnek: Süd-Tirol vagy Alto Adige. De legyen bármi is a vidék neve, ahol az olasz föld Ausztriával összeér, a Dolomitok tája Európa egyik legszebb hegyvidéke.

Mindegy, melyik évszakban érkezik a vendég, nem tévednek sokat - tartják a helyiek. Tavasztól őszig buja zöld a természet, gyönyörű napsütés, virágzó kertek mindenütt. Aztán beköszönt a tél, hófehérbe öltözik a táj, s máris a síelők paradicsomaként várja a sportolni vágyókat. A Dolomitok 12 síterületén 1220 km sípálya, túravonal fogad 450 sílifttel, kötélpályával.(www.DolomitiSuperski.com).

Szőlőtermő vidék

Az Adige folyó és a Brenner-hágó felől érkező Isarco találkozásánál fekszik Bolzano, vagy németesen Bozen tiroli hangulatú városa. A régi negyedben a Dóm szőlőkapuja mutatja, hogy ezen a vidéken a szőlészet és a borászat mindig nagyon fontos volt.

A jóféle, testes helyi boroknak, melyeket az enotékákban éppúgy megkóstolhatunk, mint a bárokban, vendéglőkben, ma sem lehet ellenállni. De azért érdemes belépni a templomba is, s megállni a Szószátyár Madonna freskója előtt, azt mesélik errefelé mosolyogva, a beszédhibások találják meg benne védőszentjüket.

Próbáljunk kalapot!

Bolzano főutcáját díszes oromzatú, csipkés balkonos, kovácsoltvas cégéres épületek szegélyezik. A mérlegház a középkort idézi, a régi város talán egyetlen olaszos palotája a kereskedők háza. Séta közben vessünk egy pillantást Rizolli 400 éves kalap és kesztyűboltjába is. S azon se csodálkozzunk, hogy a legdivatosabb olasz holmik mellett a boltokban megtalálhatók a tiroli népviseletet idéző színes kötöttárúk, dirndlik, csipkés blúzok.

A Piazza del Grani és a Via dei Portici lábazatos házai között naponta kirakodják portékáikat a piaci árusok. Van minden, mi szem szájnak ingere: gyümölcs és zöldség, hús, sonka, szalámi, bor, pékárú, sütemény. Mindenből a legszebb és a legfinomabb, mert úgy mondják, az itteniek ínyencek, mint az olaszok, kifinomult ízlésűek, mint az osztrákok.

Ki ölte meg Ötzit?

Az Osztrák Császári és Magyar Királyi Bank egykori épülete ma a Dél-Tiroli Régészeti Múzeum (nyitva hétfő kivételével naponta 10-17 óráig), és egyben Ötzi otthona. 1991-ban egy nürnbergi hegymászó az Ötz völgyében jégbe merevedett testbe botlott. A tudósok megállapították, a 160 cm magas, 45 kilós, szakállas, sötét hajú férfi, a homo tyroliensis (tiroli ember) több mint ötezer éve vívta harcát a gleccserek közt az ellenséggel. Vajon ki volt az ellenfél, aki nyilával halálra sebezte, arról ma is vitatkoznak...
R. K., FOTÓK: www.bolzano-bozen.it

(nana.hu)

Linkajánló:
VILÁGÖRÖKSÉG



2006.11.08

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok