HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Gyógy- és fűszernövények > Kalácsra csorgatott gesztenyecsoda – a gyógyító gesztenye

t: 1637

Kalácsra csorgatott gesztenyecsoda – a gyógyító gesztenye








Hol terem a vadgesztenye?

Vadon a Balkán félszigeten és Dél-Nyugat Ázsia hegy és dombvidékén terem. Magyarországon ültetett díszfa. Törzsén a para pikkelyesen felrepedező.

A rügyek nagyok és enyvesek, levele keresztben átellenes, 5-7 levélkéből álló, tenyeresen összetett, hosszú levélnyéllel. Zigomorf virágai bogas fürtbe rendeződnek. A virágszirmok fehérek, alsó részükön sárga, piros foltokkal. Virágzás: április-május. Termése: tüskés toktermés, nagy fényes, barna maggal, fénytelen, szürkésfehér köldökkel.

Gyógyhatású részei: Kéreg, levél, mag

Gyógyászati alkalmazása

Gyulladás és ödéma képződést csökkentő hatását már a népgyógyászatban is ismerték. Kutatások igazolták, hogy az eszcin a mellékvesekéregre gyakorolt hatása révén csökkenti az érfalak áteresztő képességét, ezzel megakadályozva az ödéma létrejöttét. Javítja a perifériás vérkeringést és a nyirokáramlást, csökkenti a vénás pangást és az érfalak törékenységét, lassítja a véralvadást.

Az eszkulin nevű kumarinszármazék fényvédő tulajdonsággal rendelkezik. Visszérgyulladás, aranyér, visszeres lábszárfekély, zúzódások, ödémás elváltozások kezelésére használják. Eszkulin tartalma miatt fényvédő krémek, napolajok alkotó része. Reumatikus elváltozások kezelésére gyógyfürdőként is alkalmazzák.

A szelíd gesztenye

A nemes gesztenye, a szelíd gesztenye teljesen pótolni tudja a gabonaféléket, a dióféléket, a burgonyát. Egyes vidékeken igazi néptáplálék, még kenyérfélét is sütnek belőle. A külső kemény burkolatán kívül el kell távolítani a belső bőrt is. Ezeket a héjakat nem kell eldobni, meg kell szárítani, megőrölni. Szilíciumtartalma miatt értékes. Kitűnő teát lehet készíteni belőle. A főtt és sült gesztenye kedvenc étel, főleg a gyermekek körében. Kerüljük el azonban a mai összetételben, ugyanis a cukrozás és a tejszínhab együtt erjedést indít meg a magas keményítőtartalom miatt!

Gesztenyeméz – ínyenceknek!

A gesztenyeméz sárgászöldtől a sárgásbarnáig terjedő színű, jellegzetes, enyhén gesztenyevirág-illatú méz, kellemes és gyenge, de jól kivehető kesernyés utóízzel. Lassan, egyenletesen kristályosodik, ami az édesharmat-tartalom mértéke szerint 5-6 hónap alatt befejeződik.

A kristályosodás során a méz nem lesz durva szemcsés, a jelenség nem rontja az élvezeti értéket. A méhek a valódi gesztenye (Castanea sativa) nektárjából gyűjtik. Az ásványianyag-tartalmát jellemző hamutartalma 0,5-0,8 g/100 g. (A többi virágméz hamutartalma 0,04-0,5 g/100 g érték közötti.)

Felhasználás:

A gesztenyemézet jobbára csak a tájékozottabb fogyasztók ismerik, ők viszont nagyra tartják, mert tudnak gazdag beltartalmáról, gyógyítást támogató hatásáról. Gyógyteába illő, értékes csemege, kenyérre, kalácsra kenve is kitűnő. Szerves vasvegyületei miatt fogyasztását vérszegénység esetén javasolják, másrészt a visszérgyulladások ellen is hatékonyan alkalmazható. Ízesítsük vele gesztenye teánkat!

(harmonet.hu)

LINKAJÁNLÓ
Alternatív gyógymódok

Egészség - orvos

Szépségápolás

Táplálékkiegészítők

Bio

Recept ABC

Vegetáriánus

Dísznövények

Világörökség



2006.10.04

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok