HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > KONYHA > Télire - saját kezűleg > Tedd el - rakd el: még megteheted

t: 12799

Tedd el - rakd el: még megteheted








Vizes uborka

2 kg uborka, 2 liter víz, 10 dkg só, fél tasak mustármag, 2 evőkanál koriandermag, teáskanálnyi egész bors, 1-2 kaporernyő

Az uborkát megmossuk, lecsurgatjuk és egy mély porcelán- vagy zománcos tálba rakjuk. A vízben feloldjuk a sót és az uborkára öntjük. Néhány napig állni hagyjuk, közben a tetején képződő habot naponta eltávolítjuk. 3-4 nap múlva a levet leszűrjük és a fűszerekkel együtt felforraljuk. Közben az uborkát egy 3 literes üvegkannába rakjuk. A felforralt sós, fűszeres vizet lehűtjük és felöntjük vele az uborkát. Tehetünk bele egy szelet tormát is, hogy ropogósan tartsa az uborkát. Dupla celofánnal lekötjük és a kamrába tesszük. Készíthetjük ízlés szerint más fűszerekkel, jól illik az uborkához a csombor, a vasfű, a babérlevél, a szegfűbors, a gyömbér, a fokhagyma is.
Ezzel a módszerrel savanyíthatunk fiatal cukkinit, patisszont vagy éretlen apró dinnyét is.

Ecetes uborka hidegen

2 kg uborka, 3 liter víz, 1 liter 10%-os (vagy gyengébb ecet), 3 dkg só, 10-15 dkg cukor, 2-3 cikk fokhagyma, egy kis fej hagyma, 1 szál torma, 1 db csípős paprika, ízlés szerint kapor, csombor, szegfűbors, egész bors, koriandermag, mustármag, teáskanálnyi tartósítószer, meggylevél vagy szőlőlevél

Egy ötliteres vagy két kisebb uborkásüveg aljára megmosott kaprot, csombort és meggy- vagy szőlőlevelet teszünk. Rárakunk 1-2 szelet tormát, és beletesszük a tisztára mosott, lecsurgatott apró uborkát. Az uborka közé tesszük a csípős paprikát, a fokhagymát és a vöröshagymát. A vizet az ecettel, sóval, cukorral és a fűszerekkel felforraljuk, lehűtjük, belekeverjük a tartósítót és felöntjük vele az uborkát. Dupla rétegű celofánnal lezárjuk és a kamrába tesszük. 5-6 hétig nem mozdítjuk el helyéről az üveget, utána kísérjük figyelemmel, ha az ecet leapad, mindig töltsük fel, hogy jól ellepje az uborkát.
Ezzel az eljárással savanyíthatunk paprikát, zöld paradicsomot (ezt előzőleg leforrázzuk), paradicsompaprikát, karfiolt, patisszont, apró, zsenge kukoricacsöveket, hasábokra vágott sütőtököt.

Csemegeuborka

3-4 kg frissen szedett, egészen apró uborka, 3 liter víz, 5-6 dl 10%-os ecet, 4-5 dkg só és 25-30 dkg cukor, 1 szál torma, ízlés szerint fűszerek, 4-5 késhegynyi tartósítószer

Az uborkát jól megmossuk, lecsurgatjuk, üvegekbe rakjuk. Az üveg aljára vagy az uborka közé 1-2 vékony szelet tormát is teszünk. A vizet az ecettel, a sóval, cukorral és a fűszerekkel felforraljuk, 5 percet főzzük és lehűtjük. Amikor langyos, belekeverjük a tartósítót. Az uborkát felöntjük a teljesen kihűlt fűszeres lével, dupla rétegű celofánnal lekötjük és a kamrába tesszük. Készíthetjük forrázva, dunsztolva is, akkor úgy járunk el, mint a forrázott ecetes uborkánál. A hideg lével felöntött, lekötött üvegeket vízfürdőben is gőzölhetjük: addig forraljuk az üvegeket, amíg bennük az ecetes lé gyöngyözni kezd. Akkor levesszük és letakarva a vízfürdőben hagyjuk kihűlni.

Ecetes paprika

3 kg húsos zöldpaprika, 1,5 liter víz, 5 dl ecet, 20 dkg cukor, 4 dkg só, 2-3 babérlevél, 1 szál torma, 1 mokkáskanálnyi egész bors, 2-3 szem szegfűbors, 1 csapot teáskanálnyi tartósítószer

A paprikát megmossuk, kicsumázzuk és félbevágjuk, majd szorosan üvegbe rakjuk, közbe-közbe 1-1 szelet tormát is teszünk. A vizet az ízesítőkkel felforraljuk, 5 percig főzzük, majd lehűtjük. Még langyosan belekeverjük a tartósítót, s ha teljesen kihűlt, felöntjük vele a paprikát. Az üveget megmozgatjuk, hogy a buborékok felszálljanak, és az ecetes lé mindenhol ellepje. Ha már több buborék nem száll fel, dupla rétegű celofánnal lekötjük és a kamrába tesszük.

Paprika káposztával töltve

egy háromliteres üvegre számítva kb. 10-12 húsos zöldpaprika, 2-2,5 kg fehér vagy vörös káposzta (esetleg vegyesen), 2 liter víz, 5 dl ecet, 1 kávéskanál só, 2 evőkanál cukor, 1 evőkanál szemes bors, 1 kávéskanál köménymag, 1 szál torma, 3 késhegynyi tartósítószer

A hibátlan paprikákat megmossuk, kicsumázzuk, kikotorjuk belőlük az ereket és a magokat, és pár pillanatra forró vízbe mártjuk, hogy kissé megpuhuljanak, éppen csak annyira, hogy ne törjenek, de picit rugalmasak legyenek. A káposztát legyaluljuk, gyengén besózzuk, összekeverjük és állni hagyjuk. Közben a vizet az ízesítőkkel felforraljuk, pár percet főzzük és lehűtjük. Még langyosan belekeverjük a tartósítót. A káposztát jól kicsavarjuk a levétől és szorosan megtöltjük vele a paprikákat. Az üveg aljára tesszük a csíkokra vágott tormát és belerakjuk a megtöltött paprikát a hegyükkel lefelé. Felöntjük a kihűlt ecettel, de nem kötjük le azonnal, mert a káposzta sok páclevet magába szív. Ismételten feltöltjük, s ha már a lé nem apad tovább, a színültig telt üveget lekötjük és a kamrába tesszük. Kb. hat hét alatt megérlelődik.

Fokhagyma ecetben

30 dkg fokhagyma, 2,5 dl 10%-os ecet, 1 mokkáskanálnyi cukor, fél kávéskanálnyi só, 2 babérlevél, darabka gyömbér, összesen 1 evőkanálnyi mustármag, szemes bors, koriandermag, szegfűszeg, kapormag, borókabogyó, szegfűbors, esetleg még körömnyi cseresznyepaprika is, 2 evőkanál étolaj

Az ecetben felforraljuk az ízesítőket, s ha már fő, néhány percre beledobjuk a gondosan megtisztított, gerezdekre szedett fokhagymát. Leszűrjük és a fokhagymát apró üvegekbe rakjuk. Az ecetet kihűtjük, elkeverjük az olajjal és felöntjük vele a fokhagymát, majd légmentesen lezárjuk. Hűvös, sötét helyen tároljuk. Két hét alatt már összeérik és az íze a fűszerekkel, és fogyasztható. A felnyitott üveget célszerű hűtőszekrényben tartani. A zamatos, ropogós fokhagyma megtartja a friss fokhagyma minden előnyös tulajdonságát annak szaga nélkül. Az állagában mandulához hasonlító készítmény nemcsak finom, de rendkívül egészséges is.

Paradicsomlé

5 kg érett, hibátlan paradicsom

A korai, lédús almaparadicsom a legédesebb, érdemes belőle befőzni. A paradicsomot kiválogatjuk, megmossuk, lecsurgatjuk és feldaraboljuk. Ha van paradicsomdarálónk, nyersen kétszer-háromszor ledaráljuk (annyiszor érdemes átdarálni, amíg a készülék elején eltávozó mag meg héj teljesen száraz és világos lesz). Ha nincs ilyen vagy hasonló készülékünk, akkor az összevágott paradicsomot egy ép zománcú fazékban kissé megfőzzük és akkor már könnyen átpasszírozhatjuk. Akár hidegen, akár melegen jutottunk a paradicsomléhez, feltesszük főni és 15-20 percet forraljuk, majd tisztára mosott, előmelegített üvegekbe töltjük és lekötözve száraz gőzben dunsztoljuk. Aki óvatos, kevés forralt vízben elkevert tartósítót is önthet a tetejére, hogy biztosabban elálljon. Ezt a tartósítós vizet használat előtt le lehet róla önteni.
A paradicsomot eltehetjük ízesítve is. Pl. a levesnek szánt paradicsomlébe belefőzhetünk néhány szál zellerzöldjét. Az olaszos mártásokhoz, szószokhoz szánt paradicsomlébe bazsalikomot, rozmaringot vagy szurokfüvet főzhetünk, esetleg keverhetjük is a zöld fűszereket. A tárkonylevéllel ízesített lét paradicsomos bableveshez használhatjuk fel.

Paradicsomlé nyersen

5 kg érett paradicsom, tartósítószer

Hibátlan, érett és jó édes paradicsomból érdemes készíteni. A paradicsomot megmossuk, megtisztítjuk, feldaraboljuk és nyersen kinyerjük a levét – darálva, passzírozva, gyümölcscentrifugával vagy más módon. Minden liter tiszta lére 1 késhegynyi tartósítót számítva, jól elkeverjük, palackozzuk és a kamrába tesszük. Lehetőleg ne rakosgassuk, mozgassuk a palackokat.

Pritaminzakuszka

20 db paradicsompaprika, 2,5 kg paradicsom, 2 nagy fej hagyma, 2 dl olaj, só, szemes bors, 1-2 babérlevél, zellerlevél, tartósítószer

Piros színű paradicsompaprikát és jó érett, édes, húsos paradicsomot vegyünk hozzá. A hagymát megtisztítjuk, megmossuk és apróra vágjuk. A paradicsompaprikát is megmossuk, kicsumázzuk és szintén felszeleteljük. Az olajat egy vastag zománcú lábasban megforrósítjuk, a hagymát aranyszínűre pirítjuk benne, hozzáadjuk a paradicsompaprikát, ízlés szerint megsózzuk, hozzáadunk 1 teáskanálnyi szemes borsot, 1-2 babérlevelet és kevés finomra vágott zeller zöldet, Ha már jól összeforrt, beletesszük a paradicsomot, és lefedve addig főzzük lassú tűzön, amíg a paradicsompaprika megpuhul benne. Időnként meg-megkevergetjük, nehogy odakapjon. A fedőt levesszük és gyakran megkeverve kissé besűrítjük. Előmelegített üvegekbe töltjük és a tetejére kevés tartósítót teszünk (egyliternyi kész masszára egy késhegynyit számítsunk), azonnal lekötjük és száraz gőzben kidunsztoljuk. Télen friss kenyérrel, sajttal, felvágottal nagyon finom.

Padlizsános zakuszka

1 kg piros paradicsompaprika, 1 kg fehér húsú zöldpaprika, 50 dkg vöröshagyma, 1 kg paradicsom, 2 kg padlizsán, 2 dl olaj, ízlés szerint só, 3-4 babérlevél, 1 teáskanálnyi szemes bors, tartósítószer

Az alapanyagokat megmossuk, lecsurgatjuk. A hagymát finomra vágjuk és az olajon üvegesre pároljuk. A paradicsompaprikát és a zöldpaprikát megsütjük és meghámozzuk, majd apró kockákra vágjuk és a hagymához adjuk. A paradicsomot szintén meghámozzuk és vékony szeletekre vágva adjuk a többi hozzávalóhoz. Beletesszük a babérlevelet és az egész borsot, megsózzuk, összekeverjük, és takarékon pároljuk. Közben gyakran megkevergetjük. Ezalatt a padlizsánokat forró sütőben egészben megsütjük. Ha már teljesen megpuhultak, a sütőből kivesszük, egy pillanatra hideg vízbe mártjuk és fa- vagy műanyag késsel meghámozzuk. Mindegyiket kóstoljuk meg, mert néha előfordul, hogy keserű is akad közöttük. A padlizsánhúst fakanállal pépesre törjük és a paradicsomos masszához keverjük. Ha szükséges, utána sózzuk és együtt sűrűre főzzük. Előmelegített üvegekbe rakjuk, mindegyiknek a tetejére borsónyi tartósítót teszünk, lezárjuk és száraz gőzben gőzöljük.

A tartósítószert mindenki saját maga belátása szerint választhatja meg szem előtt tartva az egészséghez való viszonyát.



Házifortélyok korhatár nélkül


Linkajánló:


RECEPT ABC,
Alternatív
gyógymódok
,
Egészség, orvos
,
Táplálékkiegészítők
,
Szépségápolás
, bio,
vegetáriánus





2006.08.30

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
<meta http-equiv=

Házifortélyok korhatár nélkül

" title='

Házifortélyok korhatár nélkül

' />

Házifortélyok korhatár nélkül

Legfrissebb magazinok