HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Ötletparádé > Hogyan készíthetünk tőzegmohával bélelt függő virágkosarat?

t: 1908

Hogyan készíthetünk tőzegmohával bélelt függő virágkosarat?

1. Kezdetnek szerezzünk be, vagy készítsünk házilag egy drótvázas felfüggeszthető kosarat. Vegyünk tőzegmohát, virágföldet, és pár növényt valamelyik növénykereskedésből.

2. Nedvesítsük be a tőzegmohát úgy, hogy egy vödör vízbe merítjük, és hagyjuk, hogy jól megszívja magát vízzel. Mindig viseljünk kesztyűt, mikor mohával, földdel, vagy növényekkel dolgozunk!

3. Aztán nyomkodjuk ki a felesleges vizet a mohából, és rétegenként béleljük ki vele a kosarat alulról felfelé haladva. Határozottan nyomjuk a mohát a rácsok közé, legalább 5-6 cm vastagon. Vigyázzunk, nehogy rések maradjanak, mert ott kipotyoghat a virágföld, kifolyhat a víz.

4. Ha idáig eljutottunk, már majdnem készen is vagyunk, de a perem még hátra van. Erősen csavarjuk rajta körbe a mohát, hogy teljesen befedje a peremdrótot is.

5. Ha ezzel elkészültünk, csatoljunk a kosár pereméhez huzalt, vagy láncot, amivel fel tudjuk függeszteni kosarunkat. Ügyeljünk arra, hogy elég erős huzalt, vagy láncot válasszunk, így fogja csak elbírni a frissen öntözött, jóval nehezebb kosarat is.

6. Töltsük fel a kosarat félig virágfölddel, és már kezdhetünk is ültetni.

7. A kiválasztott növényeket ültethetjük csak a kosár tetejére, de akár ültetőfa segítségével oldalról is betűzdelhetjük őket.

8. Tegyünk időzített tápszert (pl. Osmocote) a földbe, majd mikor mindennel végeztünk, öntözzük meg a kész kosarat, és függesszük fel.

Milyen növényeket ültessünk függőkosarunkba?

A növények kiválasztása leginkább attól függ, hogy milyen évszakban ültetünk, és hogy milyen hatást szeretnénk elérni. Egynyári vagy évelő növényeket kiegészíthetünk örökzöldekkel is, ettől lesz igazán mutatós a kosarunk.

Pár kérdés, amit érdemes feltenni magunknak, mikor növényválasztásra kerül a sor:

1. Melyik évszakban ültetünk?
2.Árnyékos, félárnyékos, vagy napos helyen lesz felfüggesztve a kosár?
3.Egy azonnal pompázó kosarat szeretnénk, vagy inkább kivárjuk, míg felnőnek növényeink?
4.Zuhatagszerű hatást szeretnénk elérni, vagy a felfelé kúszó növények tetszenek inkább?

Ha kosarunkat kint fogjuk tartani a szabadban és egész nap éri a napfény, a legjobb, ha petúniát, muskátlit, stb. választunk. Ha teljes árnyékba helyezzük a növényeket, akkor a borostyán, a páfrány jöhet szóba.

Meleget kedvelő növények: begónia, petúnia, verbena, gyógynövények, büdöske.
Hideget kedvelők: mikulás virág, kankalin, árvácska. Kúszó növények: kúszó rózsa, angol borostyán eper, borostyán muskátli.

Hogyan gondozzuk a függőkosarat?

1. Öntözés: Az öntözés az egyik legfontosabb dolog egy növény életében. A kosár nagyon hamar kiszáradhat, akár naponta is, ha túl nagy a forróság. A tőzegmoha tovább megtartja ugyan a vizet, mint a kókuszháncs, a zöld moha, vagy bármelyik mesterséges anyag, de azért folyamatosan ellenőrizni kell, és meglocsolni, ha úgy érezzük, hogy kiszáradt.

2.Trágyázás: Kéthetente használjunk folyékony tápsót vagy használjunk tartós műtrágyát, hogy növényeink sokat és sokáig virágozzanak.

3. Trimmelés: Két-három hetente csipkedjük le az elszáradt leveleket, virágokat.

4. Kártevők: kártevők ellen a növénykereskedésekben kapható, növényünk számára speciálisan készített szert használjuk. Esetleg vihetünk magunkkal egy beteg részt a növényből, hogy könnyebb legyen beazonosítani a baj okozóját.

5. Az évszak vége: Amint észrevesszük, hogy növényeink kezdenek hervadni, elkezdhetünk gondolkodni, hogy mi legyen kosarunk további sorsa. Újraültethetjük az évszaknak megfelelő növényekkel, de eltehetjük jövőre is. Természetesen csak a fém vázat használjuk fel újra. Mohából, és virágföldből mindig frisset tegyünk a kosárba.

Mit tegyünk, ha..

1. ... a növények magasak és nyurgák?
Ok: kevés fény, magas nitrogén tartalom.
Megoldás: Tegyük a növényt naposabb, világosabb helyre. Ne tápoldatozzuk, vagy legalábbis csökkentsük a mennyiséget.

2. ...a növények nem virágoznak?
Ok: túl sok elhalt virág a növényen, vagy gyakori tápoldatozás, ami miatt dús levélzet fejlődik, virágok viszont nem.
Megoldás: Távolítsuk el az elhalt virágokat, és biztosítsunk megfelelő levegőztetést, hogy elkerüljük a fertőzéseket. Ne öntözzük későn a növényeket, hogy legyen idejük teljesen megszáradni még az éjszaka előtt. Kevesebb táp adagolása.

3. ...elsárgultak levelek, főleg a föld közeli részeken?
Ok: túlöntözés, kevés tápanyag.
Megoldás: Ritkábban öntözzünk, és ügyeljünk a megfelelő vízelvezetésre. Adagoljunk több tápoldatot, főleg, hogyha tápanyagban szegény földbe ültettük a növényt.

4. ...a levelek vége törékeny, száraz?
Ok: túl sok tápsó, vagy hirtelen környezetváltozás (napról árnyékba helyeztük a növényt).
Megoldás: Öntözzünk gyakrabban, hogy a földből kimossuk a felesleges tápsót. Kerüljük el a hirtelen környezetváltást.

5. ... a levelek foltosak, vagy rozsdásak?
Ok: alacsony hőmérséklet, alacsony foszfáttartalom, vagy fertőzés.
Megoldás: Helyezzük a növényeket melegebb helyre. Magas foszfáttartalmú tápsót használjunk.
eperke

(forrás: www.kertpont.hu)


2006.04.28

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok