HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Gyógy- és fűszernövények > A máj és epe gyógynövényei

t: 980

A máj és epe gyógynövényei

Útifű

Az útifűfélék családjába tartozó Plantago fajok gyógyászati használata legalább 2000 éves. Régen a nyers, összezúzott leveleket nehezen gyógyuló sebekre helyezték. A népi gyógyászat leveleit vírus- és baktériumölő, májvédő célzattal hasznosítja, ezen kívül görcsoldó és vérnyomáscsökkentő hatása is ismert. Bizonyítottan antibiotikus, gyulladáscsökkentő és vérzéscsillapító tulajdonsága miatt légúti és emésztőrendszeri nyálkahártya gyulladásoknál is alkalmazzák. Köptető- és köhögéscsillapító készítmények alkotórészeként is felhasználják.

Igazi édesgyökér

A pillangósvirágúak családjába tartozó édesgyökér mediterrán eredetű, nálunk a termesztésből vadult ki. Használatáról több mint 3000 éves írásos emlékeink vannak, neve még Hamurabi, babilóniai király híres agyagtábláin is olvasható. Az ókori görögök és rómaiak tonizáló szerként, meghűlés, torokfájás esetén használták. Az édesgyökér gyökértörzsei és gyökerei köptető, váladékoldó hatásúak felső légúti gyulladás, légcsőhurut, köhögés esetén. Gyulladásgátló, görcsoldó tulajdonságát gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekély megelőzésére használják. Erősen édes íze miatt ízfedő, édesítő anyagként is hasznosítják. Tartós vagy magasabb dózisban való alkalmazása a víz- és sóháztartás zavarát (nátrium visszatartás), ezek következményeként pedig ödémát, magas vérnyomást okozhat. Egy hónapnál hosszabb ideig nem alkalmazható.

Máriatövis

A fészkes virágzatúak családjába tartozó máriatövist már az ókori botanikusok és orvosok említik. Nevét alighanem a levél tejfehér mintázata miatt kaphatta, amely a legenda szerint Szűz Mária tejétől származik. Hosszú ideig tüdő- és mellhártyagyulladásban, vízhajtónak és tejszaporítónak tartották. Növényi drogként a máriatövis kaszatjai kerülnek ipari felhasználásra. Házilag teaként kevésbé használható, mert terápiás hatásáért felelős hatóanyagai vízben igen kis mértékben oldódnak. Hatásmechanizmusa: stabilizálja a sejtmembránt, ezért gátolja bizonyos toxinok felvételét; gyökfogó – antioxidáns kapacitása révén részt vesz a méregtelenítő mechanizmusok teher-mentesítésében, gátolja a lipidperoxidációt; regeneráló hatása miatt stimulálja a fehérjeszintézist, ezzel a sejtek újraképződését a májban. Mindezek alapján jelentős gyógynövény a toxikus májkárosodások, krónikus gyulladásos májbetegségek, májcirrózis kezelésében.

Cickafark

A trójai háború idejéből (i.e. 1200-as évek) feljegyezték, hogy a híres trójai hős, Achilles a monda szerint arra használta a növény leveleit, hogy a sérült katonák sebeinek vérzését elállítsa és gyógyítsa. Innen ered a nemzetség (Achillea) latin elnevezése is. Illóolaját már a XVIII. század korai éveiben is használták.
Ma hatóanyagként a szakirodalom a kék színű, kamazulén tartalmú gyulladást csökkentő, hámosodást elősegítő illóolajat, a görcsoldó hatású flavonoidokat, az étvágy- és emésztésjavító szeszkviterpéneket tartja számon. Virágzatainak, virágos hajtásainak teáját gyomornyálkahártya gyulladás, vastagbélhurut, fogínygyulladás, fogágy betegségek kezelésére, valamint hüvelyöblítés céljára alkalmazzák, többnyire más gyógynövényekkel kombinálva. Bőrgyógyászatban a sebek, fekélyek, ekcéma terápiájában van jelentősége.

Borsmenta

A nyugati világ talán legnépszerűbb gyógynövénye, melyet több ezer éve használunk, már a Biblia is említi. Gyógyhatásai közül az epehajtó, gyulladáscsökkentő, szélhajtó, baktériumok szaporodását gátló aktivitások jelentősek, de helyi érzéstelenítőként, hűsítőként is használják. A mentalevél teája antioxidáns hatású, epekiválasztást serkentő, gyomor-, bél- és epegörcsoldó. A modern fitoterápia a borsmenta illóolaját és mentol komponensét orrcseppekhez, kenőcsökhöz, reuma elleni készítményekhez is felhasználja.

Prof. Dr. Kéry Ágnes

(forrás: www.paramedica.hu)

2006.01.09

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
Útifű
Útifű
Igazi édesgyökér
Igazi édesgyökér
Máriatövis
Máriatövis
Cickafark
Cickafark
Borsmenta
Borsmenta

Legfrissebb magazinok