HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Gyógy- és fűszernövények > Hússal töltött gyógy gyom

t: 1167

Hússal töltött gyógy gyom

Szaporítása

Szaporítása házi kertben fejdugványokkal (gyökértörzs darabról), árutermesztés céljára csak a gyökérdugványok (talpgyökerekből) felhasználása javasolt. A felszedett torma talpgyökereiből vágjunk le 25-30 cm hosszú, 6-10 mm átmérőjű darabokat. Ha a dugványok alsó részét ferdén vágjuk, elkerülhető a gyökerek fordított ültetése. A pontosan méretre vágott dugványokról a sarjrügyeket zsákvászon segítségével dörzsöljük le úgy, hogy a dugvány tetején és talpán 2-3 cm-es részen a rügyek megmaradjanak. Ezekből a felső részen hajtások, az alsórészen gyökerek képződnek. (A dugványokat általában tavasszal érdemes telepíteni, amit megelőz az előhajtatás.) A hajtatást végezhetjük fóliaházban vagy szabadföldön is. A hajtatás területére 10 cm-es homokréteget terítsünk, és erre helyezzük állítva a kötegelt dugványokat. A kötegek közötti hézagokat homokkal töltsük ki, és 4 cm vastagon talajréteggel fedjük. Az ágyások oldalához talajt húzzunk talajt. Ekkor ugyanis a kötegek teljesen homokágyban helyezkednek el. A dugványok 2 hét múlva kis leveleket hajtanak. Az április végi ültetéshez a dugványok hajtatását április elején célszerű megkezdeni.

A telepítéshez 30-40 cm mélyen forgassuk a talajt. 1 m2-re 4-5 kg istállótrágyát valamint komposztot dolgozzunk be. N-t csak tavasszal adjuk, leginkább fejtrágyaként. A bakhátak egymástól 1 m távolságban húzhatók fel. A bakhát mérete: alul 40 cm, a teteje 30 cm, magassága 30 cm. A bakhátakat erre a célra kialakított eszközzel teljesen simára formázzuk. A hajtatott dugványokat a bakhát közepén 28-30 cm mély lyukakba helyezzük úgy, hogy az a talajfelszín alá kerüljön 2-3 cm-rel. Minden dugványt öntözzünk be 1-2 l vízzel. Vastagabb, oldalgyökér-mentes növényünk lesz, ha augusztusban a bakhátat megbontva hozzáférünk az oldalgyökerekhez, és azokat durva szövettel, sérülésmentesen ledörzsöljük a gyökértalpról. Természetesen a művelet után a bakhát visszaállítandó.

Gondozása

Konyhakertben a tormát kerítések mellé, komposzttelep közelébe is telepíthetjük, de ötletes a díszkerti rész tormával való határolása is. Hidegtűrő, gyökerei kimondottan fagyállók. Igénytelen, de a kellő gyökérfejlődéshez jó szerkezetű, humuszos talajra van szüksége. Házi kertben maximum 4 évig termeszthető a gyomosodás veszélye nélkül. Tenyészidőben rendszeres kapálást, szárazságkor öntözést is igényel. A fagyok beállta előtt kiszedett rizómákat kötegelve, homokban tároljuk hűvös helyen. A jó méretű torma legalább 2,5 cm vastag és 20-25 cm hosszú.

Hatóanyagai

A torma gyökerének illóolaj tartalma a fekete mustármag olajához hasonlóan a kéntartalmú glikozidok mindkét vállfaját (nyílt és gyűrűs szénláncú) egyaránt tartalmazza: Jellegzetesen csípős ízét a gyökérben lévő allilisotiocianát és a butiltiocianát okozza. Levegőn állva, melegítve azonban gyorsan lebomlanak. A vegyületek ingerlik a könnymirigyeket és a nyálkahártyát. A levélben jóval kisebb koncentrációban találhatóak. Ezen kívül a gyökér szénhidrátokat, fehérjét, zsírt, kalciumot, káliumot, vitaminokat és néhány antibiotikus anyagot is tartalmaz. Illóolaj-tartalma miatt nemcsak ételek ízesítésére, gyógyításra is használhatjuk.
Gyógyhatásai

A népi gyógyászatban fájós, reumás testrészekre helyezve alkalmazzák, ahol az helyi vérbőséget idéz elő. Meghűlés ellen az alábbi összeállítás javasolt: A torma levét jól keverjük össze azonos mennyiségű mézzel. Este és reggel 1-1 evőkanállal fogyasszunk belőle. Az éjszakánként (vagy hajnalban) fellépő rohamszerű makacs köhögésnek igen hatásos ellenszere a tormareszelék. Elkészítési módja a következő: 150 g reszelékhez adunk 1 dl mézet, jól átkeverjük, 24 órát állni hagyjuk. Felnőttek adagja: naponta kétszer egy kávéskanállal evés előtt félórával A szénanátha tüneteit is csökkenti. Kifejezetten emésztésjavító, ha fél teáskanál reszelt tormát egy pohár tejhez keverünk, és étkezés után megisszuk.
Túladagolása azonban kellemtelen tüneteket, hasmenést, hányást produkál. A növényi nedv szemirritációt okoz. Pajzsmirigy alulműködés esetén rendszeres fogyasztása nem javasolt.

Azt tartják, hogy a monília ellen a torma főzete hatásos.

Étkezéshez

Gyökerét finomra reszelve remekül illik húsokhoz és halakhoz, meleg és hideg mártásokhoz, valamint salátákhoz. Ha a torma készítése könnyeket csal szemünkbe, tegyük a gyökeret kis időre a fagyasztóba. Reszelés után csepegtessünk rá kevés ecetet vagy citromlevet, így nem barnul meg. Erős ízét is könnyen csillapíthatjuk. Keverjük össze a tormát reszelt almával vagy körtével, vörös áfonyával, naranccsal, húslevessel vagy tejszínnel. Ezek közül bármelyik enyhíti erejét. A torma erősen csípős íze száraz melegítéssel is enyhíthető. A borecet jellegzetes, egyéni zamatot kap, ha fűszernövényeket pl. kapor, babérlevél, torma, tárkony, mustármag, citromfű, borsmenta, stb. teszünk az oldatba. A Szatmár-beregi hátságon tőltike néven a levelét is felhasználják, gyakorlatilag a töltött káposzta töltelékét teszik a torma előkészített levelébe.

(forrás:www.kertpont.hu)


2006.01.04

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA

Legfrissebb magazinok