HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > AKI A VIRÁGOT SZERETI... > Gyógy- és fűszernövények > Őszi barangolás a természet patikájában

t: 1132

Őszi barangolás a természet patikájában

Hullanak a falevelek, száraz kórót kerget a szél. Az igazi természetszeretők, természetjárók azonban tudják nagyon jól, hogy ezek a kórók ott rejtik magukban a jövő csíráját, a tavaszi új növény kezdeményeit a gyökerükben. Ezeknek a növényeknek a gyökere az, ami ilyenkor a drogot jelenti. Mely növények ezek? Sokféle van. Nagybojtorján, az acsalapu, a tarackbúza, a fekete nadálytő, a fekete üröm, az iglicegyökér csak a legfontosabb.

A nagybojtorjánt, mint a bogáncsot mindenki ismeri. Ennek a növénynek a gyökereét kell ilyenkor szedni, mert tele van inzulinnal, csersavval, nyálkaanyaggal, olyan hatóanyagokkal, amelyek a súlyos bőrbetegségekre, sömörre, fejviszketésre egyaránt alkalmasak. Jó izzasztó, vízhajtó és vértisztító is, még sampont is készítenek belőle. A drog a növénynek a levele is, de ilyenkor a levelet már megcsípte a dér és ezért a gyökereket szedjük. A gyökeret fölszedés után megmossuk, majd megszárítjuk, összeaprítva negyed l vízhez egy evőkanálnyi aprítékot számítunk, 5 percig főzzük és 15 percig állni hagyva fogyasszuk belsőleg. Amennyiben külsőleg, fejviszketésnél, fejkorpásodásnál fejmosásra szeretnék fölhasználni, akkor fél óráig főzzük a gyökeret, és utána hagyjuk állni, majd leszűrve hagyjuk kihűlni és utána hajmosásra, öblítésre használjuk.

Az acsalapu szintén egy nagy levelű lapuféle, amely inkább a hegyvidéki patakok, nyirkos helyek évelő növénye, vastag barna gyökerei azok, amelyeket októbertől már szedhetünk. Igen sok pektint, inzulint tartalmaznak, nyálkaanyagot, cseranyagot, sőt még egy petazin nevű hatóanyagot is, ami nagyon jó görcsoldó. Nos ebből a növényből is készíthetünk teákat. A légúti betegségek ellen, főleg az asztma ellen, továbbá torokgyulladás enyhítésére és egyéb görcsös fájdalmak enyhítésére használhatjuk. Állítólag a papaverinnél hatásosabb a görcsoldó tulajdonsága, hatása. A teát hasonlóképpen készítjük belőle, mint a nagybojtorjánból.

A tarackbúzát mindenki ismeri, elítéli, kellemetlen gyomnak számít a kertekben. Mégis ilyenkor a megerősödött tövek gyökereit, ha megbolygatjuk, igen érett, kemény tarackokat találunk a föld felszíne alatt. Ezek a tarackok igenis értékesek. Igen magas szénhidrát tartalmuk, cukor, nyálka, glükozin tartalmuk, sőt kovasavtartalmuk is értékessé teszi ezeket a gyökereket, de a káliumtartalma, az A-, B-vitamin tartalma is igen magas. Emiatt nagyon jó vizelethajtó, jó izzasztó, vértisztító tea a népi gyógyászat följegyzései alapján. Használják még cukorbaj ellen, krónikus hurut, köszvény, csúz ellen is. Egy evőkanálnyi mennyiséget 2 dl vízzel fölfőznek, néhány percnyi forrás után lehűtve, mézzel édesítve fogyasztanak.

A fekete nadálytő gyökere ilyenkor szedhető már. A gyökere igen sok allantoint tartalmaz, amely természetes gyógyító anyag, a rákkeltő hatást ellensúlyozza, ugyanis a gyökér pépje a tumoros területre ráhelyezve, rákenve nemcsak csonthegesztésre, izületi szalagok összeforrasztására, de a tumoros tünetek megszűntetésére is alkalmas.

A fekete üröm gyomnövény, ami 2 m magasra is megnő és igazából a kerttulajdonosok réme, mert a kasza is eltörik olyan kemény a szára. Ennek a növénynek a gyökere szintén értékes. Általában ismerik a fekete üröm föld feletti részét, ennek a hatását is, de kevesen ismerik a gyökérfőzetnek a hatását. Ez a gyökér a népi gyógyászat szerint epilepszia, vitustánc ellen is felhasználható. Ha 3-5 percig főzzük és mindig evés előtt, reggel és este fogyasszuk.
(forrás: www.radio.hu)

2005.11.02

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

A CIKK KÉPGALÉRIÁJA
A nagybojtorjánt, mint a bogáncsot mindenki ismeri
A nagybojtorjánt, mint a bogáncsot mindenki ismeri
Acsalapu
Acsalapu
Tarackbúza
Tarackbúza
Fekete nadálytő
Fekete nadálytő
Fekete üröm
Fekete üröm

Legfrissebb magazinok