HIRDETÉS
HIRDETÉS

MAGAZINOK > NŐI > Sport, fitness > Diéta és mozgás a fogyás titka

t: 13868

Diéta és mozgás a fogyás titka

A kérdésedre a választ két helyről közelíthetjük meg: az egyik a táplálkozás, a másik a testmozgás.

A főtt ételekkel nincsen gond, ami viszont fontos, az, hogy milyen főtt ételekről van szó, hogy készítjük el, milyen mennyiségben, és hányszor egy nap. Az ételre szükségünk van, mert másképpen nem működnénk. Az a fontos, hogy táplálkozásunk során legyünk mértéktartók és fegyelmezettek. Ez persze nem azt jelenti, hogy bármit is meg kellene vonnunk magunktól, hanem inkább azt az alapfelfogást, hogy nem mi vagyunk a táplálékért, hanem a táplálék van értünk. Sokszor csak azért esszük meg még az utolsó két-három falatot, mert a tányérunkon van, és nem akarjuk meghagyni. De valójában már nem kívánjuk. Ilyenkor már nincs többre szüksége a szervezetünknek, de mi mégis letoljuk ezeket a falatokat, feleslegesen. S persze szervezetünk azokat, amiket nem tud felhasználni, zsír formájában elraktározza, vagy méreganyagként felhalmozza.

A másik fontos dolog a testmozgás. Itt a zsírégető edzést javaslom, melynek célja a testzsírszázalék csökkentése, azaz a klasszikus értelemben vett fogyás. A zsírégető torna 40-60 percben, lehet erőgyaloglás, úszás, kerékpározás szabadban vagy edzőteremben, csoportos tornák stb. A tornákat legalább heti három alkalommal végezd el. Az első eredmények viszonylag hamar jelentkeznek majd, aztán egyre lassabban, de biztosabban. Amikor úgy érzed, hogy már nagyon hozzászoktál egy-egy gyakorlatsorhoz, változtass rajta egy picit. Például emeld az ismétlésszámot vagy használj másik gyakorlatot.A testi változások mellett egyéb jótékony hatások is megmutatkoznak majd, amelyek legalább ilyen fontosak. Például nő a koncentráló készséged, a hangulatod javul, fokozottabbá válik az emésztés.

Otthoni edzésre számos videokazetta kapható, igen nagy a választék. De klubba is ellátogathatsz, ahol folyamatos kontroll alatt végezheted edzéseidet.


Ősszel érdemes léböjtkúrába fogni
2005. szeptember 14.
Szia Szandi!

Rövid kérdéssel fordulnék hozzád. Már régóta játszom a gondolattal, hogy kipróbálom a léböjtkúrát. Nem fogok tőle nagyon lefogyni? Tényleg lesz energiám? Tudsz Budapesten jó léböjtös helyet? Elkezdjem most ősszel?

Sokan abban a hitben élnek, hogy a léböjt fogyókúra, pedig elsősorban méregtelenítő, tisztító szerepe van. Pluszkilóktól csak azok szabadulnak meg, akiken felesleg van és ez is inkább cm-ben mérhető nem kg-ban. A kúra kezdeti kellemetlen napjai után (fejfájás, rossz közérzet, instabilitás, fáradékonyság, rosszabb koncentrációképesség) a szervezet energiával feltöltődő napjai következnek.Tudniillik a napi energiánk kb.60 százaléka a gyomor- és bélműködésünkre fordítódik. Ezt az energiafelhasználást csökkentjük le és szabadítjuk fel. Ebben az időszakban érdemes elvonulni megszokott környezetünkből, otthonunkból több ok miatt is. Egyrészt mert nem kell egyedül felvennünk a "harcot" , találkozunk hasonló sorstársainkkal, másrészt, mert szakemberek figyelnek ránk és követik napjainkat. Biztatást kapunk és kellő odafigyelést, hogy bár "koplalunk", de nem éhezünk. Szervezetünk kellő tápanyagokhoz jut frissen facsart gyümölcs-és zöldséglevekből és az elmaradhatatlan főtt zöldség levéből. Fizikai aktivitásunkra is odafigyelnek, a napi szintű átmozgató tornák szintén elengedhetetlenek. Itt az őszi időszak, mely megfelelően alkalmas arra, hogy belevágjunk egy tisztítókúrába! Keresd nyugodtan Miklós Rékát 20/959-7373, nyugodt szívvel ajánlhatom.


Zsírégetés két nadrágban?
2005. szeptember 13.
Szia Alexandra!

Kézilabdázom, és az edzésekre mindig úgy járok, hogy két nadrág van rajtam, abban bízva, hogy így könnyebben lemennek a kilók, és több zsírt égetek, mint ha egy lenne rajtam. De a napokban azt mondták nekem, hogy a két nadrág butaság, mert így csak könnyebben elfáradok, de semmivel sem égetek el több zsírt, mint ha csak szimplán egy nadrágot viselnék. Akkor mi az igazság? Igaz, hogy a két nadrágtól jobban izzadok, de piszkosul el is fáradok.

Üdvözlettel: Magdi

A két nadrág viselésétől még jobban izzadsz, az izzadás során pedig több folyadékot veszítesz, amit úgyis pótolni kell. Igaz, az izzadás egy méregtelenítési ejárás is. A zsírégető folyamatok beindulása a szervezetben - az eddigi kutatások szerint - a pulzusszámmal függ össze, és azzal, hogy mennyi ideig végzünk fizikai aktivitást a saját zsírégető tartományunkban. Én második nadrág helyett inkább azt javaslom, hogy ha tudsz, szerezz be edzésedhez egy pulzusmérő órát, és figyeld meg, hogy milyen pulzusértékeid vannak az edzés során. A zsírégető tartományt a következő egyszerű képlettel számolhatod ki: (220-életkor)x0,65=zsírégető tartomány alsó határa (ütés/perc), (220-életkor)x0,75=zsírégető tartomány felső határa (ütés/perc).


Császármetszés után újrakezdeni az edzést
2005. szeptember 12.

Kedves Alexandra!

Én egy 7 hetes kisfiú anyukája vagyok, február elején szültem császármetszéssel. A terhesség során 6 kg súlyt szedtem magamra, ami a szülés után le is ment, újra 54 kg vagyok a 165 cm-es magasságomhoz. Várandósságom előtt a Te Új kihívás című dvd-re tornáztam és a babavárás ideje alatt is végeztem kismamatornát, amíg lehetett (az orvosom a 7. hónap elején "letiltott" a tornáról). Most újra elkezdtem a tornát Veled, de lenne néhány kérdésem.

Szerencsére tudom szoptatni a kisbabámat, így az nagyon érdekelne, hogy a súlyzós gyakorlatokat végezhetem-e. Úgy tudom, hogy nem tesz jót a tejtermelésnek a súlyzós terhelés. Igaz ez? Esetleg végezzem a gyakorlatokat súlyzók nélkül? Mi a helyzet a mellizom erősítéssel?

A császármetszés miatt az orvosom azt javasolta, hogy hasizom gyakorlatot ne végezzek még legalább fél évig, ezt meg is fogadtam. De például a belső comb gyakorlatoknál is úgy éreztem, hogy kicsit feszül a hasam, így nem is mertem folytatni. Mit javasolsz?

Előre is köszönöm a segítséget, sok sikert kívánok Neked továbbra is a munkádban és a magánéletben egyaránt!

Üdvözlettel
Beáta

Először is, engedd meg, hogy gratuláljak a babádhoz!
A súlyzós gyakorlatokat kis súllyal (1 kg) nyugodtan végezheted, a tej minőségét nem befolyásolják, de ügyelj arra, hogy ne legyen izomlázad, mert a felgyülemlett tejsav megjelenik a tejedben és nem olyan finom a kicsinek. A kis súlyok használatakor nincsen erőlködés. Mellizom gyakorlatokat is végezhetsz nyugodtan, de szintén kis súllyal (max. 1 kg), és csak annyit, amennyi jólesik.

A hasizom gyakorlatok végzését - a császármetszés miatt - én sem javaslom, fél év után azonban már nyugodtan végezheted, hiszen a seb 1-2 hónap alatt begyógyul. A belsőcomb gyakorlatoknál a hasizmok is bekapcsolódnak némileg a munkába, jóllehet, nem ők a fő munkavégzők.

Tulajdonképpen zsírégető jellegű tornát javaslok neked, amit kerékpározással, gyaloglással, taposógépen történő edzéssel oldhatsz meg, valamint a kazikat nyugodtan használhatod otthon is, amíg a babád alszik.

Kellemes mozgást kívánok!

Mitől van a súlyingadozás?
2005. szeptember 9.
Szia Alexandra!

Én egy 17 éves lány vagyok, a problémám az, hogy nehezen hízok. Vagy ha mégis, akkor leginkább a hasamon rakódik le. Már egy hónapja futok, felüléseket csinálok és súlyzózok. Az mitől lehet, hogy ennyi idősen még nem állt be a normál testsúlyom? Vagy nem is fog? Hogy van ez? Egyik héten 51-52 kiló vagyok, a 165 centimhez, a másikon már csak 50! Konkrétan nem hízni, inkább erősödni, izmosodni szeretnék! A futástól és a súlyzózástól ez lehetséges? A segítségedet előre is nagyon szépen köszönöm! Dorka

A testsúlyunk és a testösszetételünk napról napra változik, sőt, egy napon belül többször is lehet más és más. A testsúlyt kg-ban mérjük, a testösszetételnél pedig leginkább a zsírtömeg és a zsírmentes testtömeg (pl. izomzat, egyéb anyagok, csont, ízületek, víz, méreganyagok stb.) aránya a mérvadó.

Reggel pl. más a testsúlyunk mint este. Lányoknál más lehet a testsúly és a testösszetétel is, ha pl. menstruálnak. Szervezetünk állandó változásban van, sosem egyforma. Különösen igaz ez a serdülőkorra, ahol ezek az értékek még jobban eltérhetnek egymástól. Úgyhogy légy nyugodt, ez teljesen normális dolog. Még sok minden fog változni a testformádon is.

Amit érdemes viszont életedben szokássá alakítani: az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, és a tudatosság. A rendszeres futás hatására nő az állóképességed (javul a szív- keringési valamint a légzőrendszer teljesítménye), a súlyzók segítségével pedig formálódik az izomzat, és javul az erőállóképesség.


Kerékpározás combosodás nélkül
2005. szeptember 5.

Szia Alexandra!

Nárcisz vagyok, és volna egy kérdésem, amire Tőled várom a biztos választ, mert a te tanácsaid nálam ezerszázalékosan bejöttek.

Heti egyszer járok spinning edzésre, 1 órán keresztül taposom a pedálokat, én imádom ezt csinálni. Már régebben is tekertem, de az országúton, amolyan amatőr bringásként 70-80 kilométert alkalmanként és rendszeresen (heti 2-3). Sajnos azt tapasztaltam, hogy ettől a combjaim aránytalanok lettek és nagyon megizmosodtak - úgymond kicombosodtam -, ezért abba is hagytam a tekerést egy időre (persze nagy bánatomra). Végre most már van spinning edzés a környékünkön is, és elhatároztam akkor legalább eljárok erre.

Kérdésem az lenne, nem okoz-e ez a mennyiség újabb combosodást? Mellette itthon szoktam tormázni a te DVD-idre (ami után a jó kis izomlázamat a spining mindig elmulasztja), ez nagyon bevált nálam és imádom csinálni. Sajnos maximalista lévén nem is kímélem magam az edzések alatt, mindent beleadva tekerek, de annyira élvezem! Az edzések után azonban nincs izomlázam ez jó?

A kondim - hála a jó égnek - remek, és az edzőn is mindig megdicsér milyen jól tekerek kezdő létemre. Nagyon várom a válaszodat mert a te szavad a tuti biztos számomra!

Sok puszit és minden jót kívánok neked!

A heti egyszeri kerékpározást - minden egyéb tényezőtől (mint például genetika) eltekintve - nem tartom soknak ahhoz, hogy a combodon ezek a változások bekövetkezzenek. Amire a spinning órákon viszont figyelni tudsz, az az ellenállás. Ne tedd az ellenállást túl nagyra, tehát ne legyen soha nagyon nehéz a tekerés. Inkább könnyebben tekerj, de gyorsabban. A régebbi, heti 2-3-szori edzésed, és a nagy táv viszont indokolhatta a combfeszítő izmok megvastagodását.

Az izomláz a tejsav izomzatban történő felhalmozódását jelenti, ami az oxigén nélküli, ún. anaerob munkavégzés során következik be. Az izomláz jelenléte okozza a szúró fájdalomérzetet, és hozzájárul a fáradtság gyorsabb megjelenéséhez. Az izomláz tehát nem azt mutatja, hogy milyen jól vagy rosszul végezted a gyakorlatot, más szóval: akkor is jól dolgozhattál, ha nincsen izomlázad. Az izomláz kialakulásának esélye a megfelelő bemelegítéssel és az edzés utáni megfelelő levezetéssel hatékonyan csökkenthető.

Remélem, segítettem válaszommal!

Mire jó az autogén tréning?
2005. szeptember 3.

Kedves Alexandra!

Zsuzsának hívnak, és ügyvédként dolgozom a belvárosban. Heti 3-szor járok ki a szigetre futni, és úgy érzem - bár nem ez a legfontosabb az életemben -, de odafigyelek az egészségemre.
A munkámból kifolyólag azonban még ez a pár futás sem elég ahhoz, hogy a stresszt kellőképpen levezessem és azzal a kérdéssel fordulnék hozzád, hogy ajánlod-e esetleg nekem az autogén tréninget. Sokat hallottam róla, de nem tudom, hogy miért jó?

Nagyon megköszönöm, ha szánsz egy kis időt a kérdésemre!

Az autogén tréning egy relaxációs technika, mely a páciens aktív közreműködését igényli és így erősödő szellemi és fizikai önkontroll kialakítását biztosítja számára.Ez a relaxációs módszer racionális gyakorlatok útján megtanulható. Gyakorlása közben testélmények jelentkezhetnek: nehézségérzés , lebegő, könnyű vagy nehéz törzs illetve végtagészlelés. A II. Világháború után különösen hatékonynak bizonyult a módszer a neurotikus páciensek kezelésében. Könnyen elsajátítható, bárhol gyakorolható és csoportosan is végezhető volta segítette ehhez, a fiziológiai magyarázat pedig kivonta a misztifikált módszerek köréből.
A tréning pozitív hatásai: felfrissülés, gyorsabb regeneráció, tűrőképesség fokozódása (fizikai: fájdalomérzés csökkentése, ellenállóképesség javulása; pszihésen: magabiztosságot, szilárdabb öntudatot biztosít), teljesítményjavulás, az akaraterő fokozódása, egészséges önkontroll, önkritika kialakulása.
Érdemes napi 15 percet rászánni, a Normafa fitness teremben például remek autogén tréninget tartanak.

Tartós fogyás zsírégető edzéssel
2005. szeptember 2.

Kedves Szandi!

36 éves, 2 gyermekes édesanya vagyok. Gyermekeim születése óta folyamatosan súlyproblémákkal küszködöm / ennek már 12 éve /. Mivel nagyon alacsony vagyok / 152 cm /, ezért pár kg súlyfelesleg is azonnal meglátszik rajtam. Jelenleg 60 kg körül mozgok, amiből szeretnék jópárat leadni - véglegesen!

Nem vagyok a csodadiéták híve, sem a hirtelen fogyásé. Heti 3 - 4 alkalommal szívesen tornázom otthon - ez mindig kedvemtől és időmtől függ. Van egy futópadom, amit kiegészítésként szívesen használok, de sajnos a térdeim nem bírják a túl nagy terhelést. Próbálok egészségesen étkezni (sok zöldség, gyümölcs - szerencsére a családomnak is ezek a kedvencei), csak sajnos nem vagyok elég kitartó.

Rajtam deréktól lefelé rakódnak le a zsírpárnák, amiktől rettenetes nehéz megszabadulni - különösen a csípőmön és a lábaimon.

Kérlek, segíts abban, milyen mozgásforma lenne számomra a legmegfelelőbb ! A gyakorlatokat hetente hányszor, és alkalmanként mennyi ideig érdemes végezni?

Végezetül azt szeretném kérdezni, ajánlasz-e valamilyen étrend-kiegészítőt? Ha igen, az csak a fogyókúra idején vagy esetleg azt követően is szedhető?

Köszönöm megtisztelő figyelmed:
Éva

A testsúlyod - és ami még fontosabb, a testzsírszázalékod csökkentéséhez - a zsírégető jellegű edzéseket ajánlom. Ezek olyan jellegű mozgásformák, ahol a pulzusod az úgynevezett zsírégető tartományban van. Nálad ez a 220 - 36 (életkor) x 0,65 = Zsírégető tartományod alsó határa, 220 - 36 (életkor) x 0,75 = zsírégető tartomány felső határa között található. Az edzés közbeni folyamatos pulzuskontrollhoz pulzusmérő óra beszerzését javaslom, az alaptípusok még egészen elfogadható áron kaphatók. A futópadon próbáld inkább az erőgyaloglást, ha a térded nem bírja a kocogást, először 30, majd szépen, fokozatosan 60 percen keresztül, két okból is: egyrészt a pulzusod a futás helyett a gyaloglás esetében jobban tartható a zsírégető tartományodban, másrészt a gyaloglás kíméli az ízületeket.

Az étkezések mellé kiegészítőként a Slim Formulát ajánlom, melynek összetevői természetes úton, egymás hatását erősítve segítik elő a kívánt testsúly elérését. A készítmény lényege a sokoldalúság, mert több oldalról indít támadást a túlsúly ellen. A készítmény az alábbi anyagokat tartalmazza: Nopal kaktusz (gátolja az egyszerű cukrok gyors felszívódását, csökkenti a zsírképzést és az éhségérzetet), Garcia Cambogia (gátolja a zsírraktározást), króm, karnitin, zöld tea kivonat (segítik a zsírbontást).

Jó testmozgást kívánok!


Szülés után is lehet lapos a has
2005. szeptember 2.

Szia Alexandra!

Először is gratulálok Neked az eddig elért eredményeidhez, sikereidhez.

Még most néztem a honlapodat, olvastam a cikkeket és megnézegettem a képeidet, nagyon tetszettek. Én 35 éves vagyok, túl vagyok 2 szülésen, de még mindig van 3 kiló, amit le kellene adnom, és a legnagyobb problémám a hasam. Már sosem lesz olyan mint régen? Az alakommal nincs baj, azt visszanyertem a szülések után, de a hasam nem tökéletes.

Gyerekkorom óta sportolok (nem versenyszerűen), de folyamatosan. Amióta nem tudok eljárni tornázni, mozogni, azóta itthon csinálgatom a tornakazettákat, a mostani nagy kedvencem az az Új kihívás DVD-d, amit heti 3 alkalommal csinálok. De a hasammal akkor sem vagyok megelégedve. Szerinted van még esélyem, hogy újra lapos legyen a hasam? Vagy a szülések után már nem lesz az igazi?

Ha tudnál valamit tanácsolni, annak nagyon örülnék!!! Ha egy pár sorban is, de nagyon várom válaszod!

További sikereket kívánok Neked:

Angéla

Először is semmiképpen se csüggedj el, mert mindig léteznek megoldások, mint ahogy most is. Ha az Új kihívás DVD-n lévő gyakorlatok már nem jelentenek számodra "Új Kihívást", akkor várd meg a következő DVD-met, mert teszek rá extra nagyon kemény has-edzést, és mellé még az alábbi hasizom gyakorlatot:
- hanyattfekvésben végezz hasprést fölfelé, majd fordítsd a törzsed balra, megint hasprés fölfelé, majd törzsfordítás jobbra. A könyöködet a törzsfordításoknál közelítsd az ellentétes oldali térdhez. Az előbbi gyakorlatot végezd el 12-szer, majd tarts 15 másodperc pihenőt, és ugyanígy ismételd meg a gyakorlatot további 2x12-szer, a szériák között ismét 15 másodperc pihenővel.
- ezután hanyattfekvésben emeld meg a lábad, talpad a plafon felé nézzen. Emeld meg a medencédet a talajról, közelítsd a talpakat a plafonhoz, majd ereszkedj vissza kiinduló helyzetbe. Figyelj arra, hogy a derekad ne emelkedjen el a talajról. Végezd el a gyakorlatot 4x20 ismétlésben.

Masszázzsal a lovaglónadrág ellen
2005. augusztus 26.
Kedves Alexandra!

Huszonéves lány vagyok, aki bár nem tökéletes, azért elégedett az alakjával. Odafigyelek az egészséges étkezésre, és a testmozgásra is. Van azonban a testemnek egy része, amit nagyon szeretnék átformálni. Édesanyám szerint lovaglónadrág a neve a csípőtájékon jelentkező nemkívánatos "plusznak". Tehát nem annyira a fenekemmel, mint a közvetlenül alatta lévö résszel kínlódok. A combom vékony, ezért még jobban "kiugrik" az a rész. Van-e olyan mozgásforma, ami oda hat, vagy mit tudnál tanácsolni, hogy ne legyen olyan széles?

Segítségedet, ötletedet előre is köszönöm: Melinda

Mindenképpen zsírégető jellegű mozgásformát és kardioedzést javaslok neked legalább heti három alkalommal, és az adott testtáj erősítő gyakorlatokkal történő dolgoztatását. Ez a tájék sajnos nekünk, nőknek egy érzékeny terület, sok hölgynél itt előszeretettel rakódnak le zsírpárnák. Azt viszont elég nehéz befolyásolni, hogy testünk mely részéről kerüljenek be a lerakódott zsírsejtek a keringésbe. Remélem, hogy az aerob mozgásformák és az adott területen végzett erősítő gyakorlatok - melyet helyi masszázzsal is kiegészíthetsz - segítenek problémád megoldásában.

velvet

2005.09.20

| Többi

vissza a rovathoz | vissza címoldalra

Legfrissebb magazinok